Хроніки ліванської кризи і Україна: Ситуація виходить з-під контролю

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Демонстрант сидить на жердині з національним прапором під час антиурядової акції в центрі Бейрута, Ліван Reuters/Ali Hashisho

Політична й економічна ситуація в Лівані загострюється, що призводить до протестів і погромів. Країна потребує гуманітарної допомоги. Які проблеми несе дестабілізація цього регіону для України?

Про це пише Ілля Куса на своїй сторінці в Facebook.

Сьогодні національна валюта Лівану пробила чергове історичне днище в 9000 ліванських фунтів за 1 долар США. Вчора було на тисячу менше. Всього з жовтня 2019 року фунт втратив 83% своєї цінності.

Тим часом офіційний курс ліванського фунта до долара, я нагадаю, продовжує бути фіксованим - 1507. Скоро буде 26 років, як це сталося.

Люди тупо не можуть нічого продати. Продаєш в Лівані - значить, змушений закупити за кордоном за значно більшою ціною. Простіше нічого не продавати взагалі. І так, і так - програєш.

Ціни на хліб в Лівані зросли на 40-50% за останні 2 тижні. У Бейруті вже почали утворюватися хлібні черги. Люди бояться голодних бунтів, як це було в минулому році в Судані, після чого там знесли Омара Аль-Башира.

Власне, вчора, коли міністр економіки заявив, що вони змушені підвищити ціни на хліб ще на 33%, в містах пройшла хвиля протестів і погромів, через що прем'єр-міністр попросив міністра скасувати своє рішення.

Світло в будинках стабільно зникає на кілька годин кожен день, і ця ситуація погіршується мірою загострення дефіциту палива. А палива немає, тому що немає іноземної валюти, щоб його імпортувати. Про стан компанії-монополіста в сфері електроенергії EDL я писав кілька місяців тому, дам посилання в коментах, щоб ви оцінили масштаби трешу.

За останні кілька днів протестувальники все частіше намагаються перекривати основні міжнародні траси на знак протесту проти віялових відключень електроенергії. Під час сутичок з силами безпеки був важко поранений 14-річний підліток.

Ціни на м'ясо зростають. 1 кг баранини коштує вже 80 тисяч фунтів (2 місяці тому було 30 тисяч), а 1 кг яловичини - 50 тисяч (2 місяці тому було 18 тисяч). Це 1/5 - 1/6 середньої зарплати ліванця.

Новини за темою: Привид Першої світової війни в Лівії, або Ас-Сісі проти Ердогана

Через такі ціни м'ясо, як повідомляють ліванські ЗМІ, навіть перестали закуповувати для Збройних сил. За словами представників профспілки виробників м'ясної продукції, 60% підприємств закрилися за останній місяць через коронавірус, фінансові труднощі, економічну кризу.

Переговори з МВФ ніякого результату не дають. Зовнішні кредитори наполегливо твердять про необхідність проведення "реформ", під якими розуміється передача цілих компаній і секторів під зовнішнє управління. У Лівані ж немає єдності з цього приводу, а грошей проводити реформи самостійно немає.

Через провал переговорів і незгоду з Кабміном у відставку вже пішли два ключові ліванські чиновники Мінфіну, які брали участь у дискусіях з МВФ.

Я нагадаю: йдеться про $ 10 млрд кредиту від МВФ і ще $ 11 млрд, які зовнішні сили пообіцяли Лівану 2 роки тому.

Окремі сторони висувають до Лівану ще одну вимогу: послабити вплив "Хезболли". Як уряд може це зробити, враховуючи, що "Хезболла" - частина еліт і політичного фундаменту системи - не зовсім зрозуміло.

Нові санкції США в рамках "Закону Цезаря" проти Сирії лише погіршили ситуацію, і ще більше тиснуть на ліванський банківський сектор.

Ситуація в Лівані дійшла до критичного рівня. Країна потребує гуманітарної допомоги: продовольство, паливо, медикаменти, засоби захисту, загалом все, що вони не можуть імпортувати.

Поки що на заклики про допомогу відгукнулися іранці, відправивши кораблі з гуманітаркою через Суецьку протоку, і попередивши Єгипет не блочити їх "за наказом США", як це було з паливом для Сирії на початку року.

Мені здається, тут відкривається можливість для України - відправити допомогу в Ліван, тим самим зміцнивши свої позиції в країні, з якою у нас в цілому непогані стосунки, незважаючи на досить низький рівень політичних контактів.

Це був би гарний і правильний жест. До того ж стабільність і безпека Леванта входить в сферу інтересів України, оскільки дестабілізація даного регіону принесе проблеми, які можуть негативно вплинути на безпеку європейських кордонів і Середземномор'я, і викликати ефект, подібний до "міграційної кризи" 2014-2015 років у Європі.

Цікаво, ми будемо щось робити?

Ілія КусаРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...