Хід пішаками: Косово і Сербія у великій геополітичній грі Трампа

Advance
Advance

Хорватське видання, що спеціалізується на новинах економіки і політики

Президент Сербії Олександр Вучич, прем'єр-міністр Косово Авдулла Хоті і президент США Дональд Трамп на церемонії підписання угоди, 4 вересня 2020 року AP

Президент США Дональд Трамп залучив дві маленькі балканські країни до великої геополітичної партії, не запитавши у них, чи хочуть вони цього. І тепер Косово і Сербія залучені в передвиборну президентську кампанію в США

Про це пише Advance.

Американська передвиборча кампанія увійшла в заключну фазу, якщо судити за інтенсивністю подій, і свою роль в ній зіграти довелося Сербії і Косову. Своє обличчя і в меншій мірі голос для вистави, розіграної в Білому домі під керівництвом Дональда Трампа, "надали" президент Сербії Олександр Вучич і прем'єр Косова Авдулла Хоті.

В Овальному кабінеті Білого дому ці двоє підписали (кожен свій примірник) договір про нормалізацію економічних відносин між Сербією і Косовим. В угоді з такою пересічною назвою знайшлося місце не тільки для економічних, але і для політичних питань, а також для пункту, яким компанію "Хуавей" і її мережу 5G фактично заборонили в Сербії і Косово.

Переслідувати компанію "Хуавей" вирішили багато західних країн, перш за все під сильним натиском Вашингтона. Дехто пішов на це сам, як Велика Британія, а інші, підписавши спільну декларацію з американським держсекретарем Майком Помпео, Як Словенія і Чехія. Сербія і Косово зробили це за допомогою договору про нормалізацію економічних відносин за посередництва Сполучених Штатів.

Трамп "впихнув" в цей документ (білатеральний тільки за формою) ще й "Хуавей", хоча ця китайська компанія не може вважатися руйнівним фактором в економічних відносинах між Белградом і Пріштіною. Так американський президент ще більше розширив свою антикитайську коаліцію, в яку раптово і, ймовірно, мимоволі увійшла і Сербія. Я нагадаю, що міністр закордонних справ Сербії Івіца Дачич відвідав Пекін наприкінці лютого, тобто в розпал пандемії COVID-19 в Китаї, щоб тим самим висловити "солідарність Сербії з Китаєм і китайським народом", як він сам висловився.

Новини за темою: Домовленості Сербії і Косова: Історичний прорив чи піар-акція Трампа на тлі виборів?

У березні Вучич міркував про "сталеву дружбу" між Сербією і Китаєм, а тепер вкрай незвичайним чином завдав удару по власному союзу з Пекіном. Китай є одним з двох постійних членів Ради Безпеки ООН, який підтримує збереження Косова у складі Сербії. Навряд чи Пекін зрадіє втраті ще однієї частини ринку, якою б маленькою вона не була. Від Косова ще можна було очікувати заборони "Хуавей", але від Сербії, мабуть, ні.

Тепер Белграду, щоб задобрити азіатського гіганта, можливо, доведеться збирати армію добровольців для участі в наступній фазі тестування китайської вакцини від коронавірусу. Поки все залишається на рівні медіаспекуляцій, але Китаю дійсно потрібні волонтери з інших країн, оскільки в ньому самому вірус вже не передається. Принаймні так заявляється офіційно.

Також в договорі міститься пункт про те, що "сторони диверсифікують свої запаси енергоносіїв". Про те, що Москві це не сподобалося, ми дізналися з "Фейсбуку", де представник МЗС Росії Марія Захарова висміяла те, що президента Сербії посадили на стілець посеред Овального кабінету на відстані декількох метрів від робочого столу Трампа. І дійсно Вучич виглядав як підсудний, що кається перед судом. Під фотографією, яка відобразила цю сцену, Захарова розмістила ще одне фото — кадр з фільму "Основний інстинкт" з Шерон Стоун, яка в культовій сцені сидить, закинувши ногу на ногу, перед поліцейськими на допиті.

Цей фотоколаж Захарова наділила підписом про те, що якщо ви сидите так, як на фото, і якщо вам ставлять стілець посеред кімнати в Білому домі, то ясно, хто ви. Директор канцелярії по Косово і Метохії при уряді Сербії Марко Джурич, який входив до делегації Белграда у Вашингтоні, висловився у зв'язку з цим записом і присоромив Захарову.

Однак "Вам має бути соромно!" не єдине, що написав молодий Джурич. Він засвідчив, що, сидячи на цьому стільці, його президент не сказав нічого проти Росії. Крім того, він пригадав, як його президенту доводилося чекати по півтори години зустрічі з російським президентом, і він ніколи не вимагав особливого стільця.

Коли ця перепалка в "фейсбуці" вже знайшла форми дипломатичного скандалу, Захарова зробила заяву, сказавши, що її запис був неправильно витлумачений. Раніше відбулася телефонна розмова між Вучичем і главою Міністерства закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. Президент Сербії поінформував главу російської дипломатії про візит до Вашингтона. Лавров передав Вучичу, що Росія завжди підтримуватиме дружню Сербію.
Офіційні повідомлення Белграда і Москви після телефонної розмови розрізняються однією найважливішою деталлю. Вучич не згадав резолюцію РБ ООН 1244, згідно з якою Косово є частиною Сербії, а Лавров нагадав про неї. Сюрпризу тут немає, адже саме Москва, а не Белград, спромогається закликати до виконання цієї резолюції, коли мова заходить про статус Косова.

Проте після цієї розмови і заяви МЗС Сербії, невелику сварку між молодшим і старшим братом владнали, і тепер нам належить дізнатися, що Сербія може зробити для Росії, щоб спокутувати свою згоду на обов'язкове придбання американського СПГ замість традиційного російського газу. Косово не фігурувало як пункт на шляху газопроводу "Турецький потік" (раніше "Південний потік") через Балкани, проте на Сербію Росія розраховувала.

У цьому незвичайному документі, який за посередництва Трампа підписали Вучич і Хоті, міститься і по-справжньому скандальний пункт про перенесення посольства Сербії з Тель-Авіва в Єрусалим. Косово та Ізраїль домовляються про взаємне визнання, про що йдеться в цьому документі. Погоджуючись до першого липня 2021 року перенести посольство в Єрусалим, Сербія відмовилася від європейської практики, наслідуючи приклад Гватемали, яка відкрила там своє дипломатичне представництво через два дні після США.

Підписавши договір Трампа про нормалізацію відносин з Косовим, Сербія, як написала французька преса, перейшла дорогу ще й Європейському Союзу, який, принаймні офіційно, є стратегічним орієнтиром Белграда. На запитання журналістів, як у Брюсселі сприйняли вашингтонську угоду, Вучич відповів: "Чи зробило це їх щасливішими за всіх на світі? Хто скаже це, погрішить проти істини".

Міністерство закордонних справ Туреччини висловило стурбованість у зв'язку з рішенням Сербії перенести посольство з Тель-Авіва в Єрусалим. Анкара підкреслила, що це рішення порушує міжнародне право і кілька резолюцій ООН. Також Туреччина висловила невдоволення у зв'язку з наміром Пріштіни відкрити посольство в Єрусалимі, зазначивши, що це позбавить Косово визнання деяких держав.

Нагадаю, що Белград і Пріштіна за договором також зобов'язалися включити "Хезболлу" в список терористичних організацій і вжити всіх заходів для обмеження діяльності та фінансової підтримки "Хезболли" на своїй території. Цей пункт носить абсолютно геополітичний характер і має віддалене (або навіть ніякого) відношення до економічних зв'язків між Сербією і Косовим.

Сербія також погодилася ввести на рік мораторій на кампанію проти визнання незалежності Косова, а Пріштіна протягом цього терміну не претендуватиме на вступ до міжнародних організацій. Іншими словами, Белград як мінімум на рік відмовляється від своєї стратегії, завдяки якій за останні кілька років йому вдалося переконати 18 країн відмовитися від визнання Косова, хоча, ймовірно, головну роль в цьому зіграла все ж Москва.

За день до того, як Вучич підписав цей документ, що повністю змінює зовнішню політику Белграда, з нього виключили пункт, який передбачав обопільне визнання Сербії і Косова. Побачивши пункт про визнання Косова, Вучич нібито відмовився від подальших обговорень договору, але потім люб'язні господарі зустрічі виключили цей пункт з тексту. А що якщо його додавали тільки заради того, щоб потім викреслити і щоб все інше пройшло гладко? Що якщо виключення цього пункту було задумане для того, щоб дати можливість президенту Сербії заявити, що він ні за що не готовий визнавати незалежність Косова?

Доля цього Договору надзвичайно туманна, оскільки явно залежить від результату американських президентських виборів в листопаді. Якщо Трамп програє, цей папір назавжди втратить значимість, але якщо він переможе, то підпис Вучича під цим документом накладе на Белград зобов'язання. Чотири роки тому Вучич запропонував підтримку кандидату Гілларі Клінтон у вигляді пожертвування двох мільйонів доларів. Він не тільки помилився зі ставкою, але, загнавши самого себе в глухий кут, позбавив себе можливості відмовитися від заклику підтримати Трампа (на цей раз у вигляді спірного договору).

Суперник Трампа Джо Байден привітав рішення про нормалізацію відносин між Косовим та Ізраїлем, назвавши це "доброю справою". Сьогодні в Брюсселі продовжилися переговори про нормалізацію відносин між Белградом і Пріштіною, і глава дипломатії Європейського Союзу Жозеп Боррель заявив, що переговори просуваються важко, проте його радує залученість обох сторін в роботу над всебічною нормалізацією відносин.

У зв'язку з продовженням діалогу в Брюсселі за посередництва Європейського Союзу Вучич і Хоті підтвердили Боррелю, що їхній основний пріоритет — інтеграція в ЄС і що "в цьому відношенні нещодавно підписаний у Вашингтоні документ, що продовжує попередні зобов'язання, які сторони взяли на себе у зв'язку з діалогом, може сприяти досягненню всеосяжного, юридично обов'язкового договору про нормалізацію відносин". Юридично обов'язковим договором про нормалізацію відносин у випадку Белграда і Пріштіни був би документ про обопільне визнання.

Що стосується Косова, то все, що обговорювалося і було підписано у Вашингтоні, включаючи американську участь в інфраструктурних та енергетичних проєктах, позитивно. Для держави, яка є такою лише частково, важливий будь-який крок до повного суверенітету. Але для Сербії все навпаки. Однак тут мова йде все ж не про Сербію та Косово і не про сербів та албанців. Йдеться про демонстрацію сили державою, яка в обхід дипломатичної практики може зажадати від малих і бідних все що завгодно, а відмовити їй вони не можуть, навіть якщо це суперечить їхнім інтересам.

Трамп залучив дві маленькі балканські країни до великої геополітичної партії, не запитавши у них, чи хочуть вони цього. Як я вже написав, для Косова збиток невеликий, але Сербія виявилася, крім іншого, зганьбленою. В один день Вучич порушив міжнародне право і буквально ткнув пальцем в око своїм стратегічно важливим партерам - Росії, Китаю, Європейського Союзу, Туреччині і більшості арабських країн. Що ж, доля пішаків на шахівниці - забиратися першими.

Володимир Й.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...