Катастрофа виборчого кодексу, або Фальсифікаціям на місцевих виборах бути

Віктор Андрусів
Віктор Андрусів

Виконавчий директор Українського інституту майбутнього

Вибори в Україні

З відкритих джерел

Парламент вніс правки до Виборчого кодексу України за 101 день до місцевих виборів. Однак це не врятує від масових фальсифікацій.

Про це пише Віктор Андрусів на своїй сторінці в Facebook.

Я завжди виступав проти прийняття виборчого кодексу. Більше того, я неодноразово спілкувався з різними авторами цього документу, і жоден з них не сказав, що це може бути робоча історія. В різний спосіб, але вони всі казали, що у виборчий кодекс напхали дуже багато лишнього і неправильного, з метою поторгуватися в процесі прийняття правильних норм.

Коли Верховна Рада прийняла кодекс в грудні 2019 року - я просто отетерів. Кілька днів я спілкувався з більшістю своїх знайомих в Раді, уряді і офісі, і ви не повірите - жоден з них не читав кодекс. Те, що його поміняють у мене не викликало ні найменших сумнівів. Треба сказати, що як правило, в нас приймали нові виборчі правила тоді, коли придумували, як їх взламувати. І вперше в історії в нас спочатку прийняли новий закон, а потім почали думати, як його взламати. Ці зміни могли відбутись шляхом здорового глузду, і шляхом самострілу собі в голову. Найбільш логічний шлях був - відтермінувати дію кодексу до наступних парламентських.

Справа в тому, що кодекс є настільки складним документом, що його реалізація потребує професійних членів комісій. Взагалі підготувати професійних членів комісій, зі спеціальним списком, з якого партії собі можуть набирати кандидатів в комісії - це найрозумніша річ, яка могла б з нами трапитись. Це зупинило б вічний хаос, з поданням членів комісій, постійними їх замінами, і жахливою некомпетентністю.

Моє життя так склалось, що до виборів я долучався ще зі шкільних років, і бував у всіх статусах: від спостерігача до члена територіальної комісії. Я також мав відношення до будівництва не однієї політичної партії, і знаю добре, що собою являють партії.

Тому ось кілька тез, про треш, який переживе країна 25 жовтня цього року.

1. Липові списки. Оскільки в Україні не існує жодної демократичної партії і жодної партії з розвинутою структурою до рівня 10 тисячного населеного пункту - формування списків на округи буде відбуватись наступним чином. Конкретний спонсор буде отримувати округ у вотчину. Його будуть ставити 1 номером, а всіх інших кандидатів буде подавати він, і це будуть: його родичі, співробітники, охоронці, кухарки і всі інші. За рідкісним виключенням в залежності від рейтингу на округ можуть виставити кілька сильних спонсорів, які однозначно мають домовитись між собою. Найбільшою дурницею, яка коли-небудь могла прийти в голову творця цього кодексу, це ідея, що 100% ручні українські партії будуть виставляти на округи хороших людей, які мають змагатись між собою. І всі ці квоти 25% чи 5% - це просто смішно. Адже спонсор просто обнулить всіх кого не треба, незалежно від результату. І виборчий кодекс дає для цього всі можливості через імперативний мандат.

2. Катастрофа підрахунку голосів. За надцять українських виборів система підрахунку голосів більш-менш встоялась. Приблизно завжди схожий підсумковий протокол, формула і порядок визначення переможців. Але навіть за цих умов завжди було дуже - дуже багато помилок. Коли на територіальній комісії приймали рішення про перерахунок голосів, всюди, де вскривали пакети - було купа помилок. Не туди віднесли "недійсні", "невикористані", переплутали пачки тощо. Якщо вам доводилось працювати на виборах, то ви знаєте, що робота це пекельна, оскільки по факту доводиться не спати 1-2 доби, і платять за це дуже мало - 100-200 доларів, в залежності від міста. Тобто ви можете зрозуміти, що вибори на дільницях не проводять супер розвинуті інтелектуали за таку зп. І от тепер уявіть, за 3 місяці до виборів - повністю змінена система підрахунку. Більше того, нова система настільки складна, що експерти поки не можуть зрозуміти, як підрахувати результат. А тепер уявіть, як результати партійних виборів по спискам будуть підраховувати в Засульській ОТГ Полтавської області (16 тис. мешканців), де вибори мають пройти по партійним спискам???

Тому результатом цього всього буде колосальний треш, який опозиція обізве масштабними фальсифікаціями. І правильно зробить.

Як там кажуть, запам'ятайте цей "твіт".

П.С. Скрін, де розумні люди намагаються розібратись з виборчим кодексом. Цікаво, як все пройде в Засульській громаді.

Віктор Андрусів

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...