Інсульт, головний біль, дихальний параліч: Коронавірус може вражати і мозок

Der Spiegel
Der Spiegel

Один з найвідоміших щотижневих журналів Німеччини

EPA-EFE

При тяжкому перебігу коронавірусу у низки хворих спостерігаються неврологічні симптоми від тимчасової втрати нюху і аж до інсульту та висхідного паралічу. З чим це пов'язано?

Про це пише Der Spiegel.

При тяжкому перебігу захворювання у пацієнтів з коронавірусом лікарі спостерігають також і неврологічні проблеми. Як вірус прокладає собі шлях у мозок? І якої шкоди завдає? Ось перші спроби пояснити це явище.

Втома, кашель або запалення легенів — типові симптоми коронавірусу. Але вони далеко не єдині. У той час як у деяких взагалі немає скарг і вони не помічають, що захворіли, в інших стається інсульт. Хтось втрачає нюх, хтось не може самостійно дихати.

З чим саме це пов'язано, експерти ще не знають. Але вони всюди шукають відповідь. І оскільки в організмі людини різні системи пов'язані між собою, не тільки вірусологи, а й імунологи збирають дані про своїх пацієнтів, щоб якомога детальніше вивчити новий вірус. Затребувані кардіологи, реаніматологи, патологоанатоми, радіологи, дитячі, сімейні лікарі, отоларингологи. А також неврологи. Тому що вірус не минає і нашу нервову систему.

Порушення нюху, інсульт, напади епілепсії, паралічі, головні болі — вже є низка спостережень, які свідчать, що COVID-19 може вражати і центральну нервову систему. У дослідженні з Китаю у 78 з 214 пацієнтів (тобто у 36%) були різні скарги неврологічного характеру.

Спочатку це не викликає особливого занепокоєння, тому що при багатьох інфекціях головний біль, запаморочення і нудота — наслідки загальної слабкості або проблем з циркуляцією крові. Але у випадку з COVID-19 це може піти ще далі. З 78 уханьських пацієнтів з неврологічними симптомами у 13 була сплутаність свідомості, у п'яти стався інсульт, а в одного — епілептичний напад. Лікарі припускають, що віруси здатні безпосередньо вражати нервові клітини.

Запалення мозкової оболонки

Опис одного випадку підтверджує цей виняток: 24-річний чоловік з Японії протягом тижня відчував втому, у нього були біль голови і запаморочення. Оскільки лікар запідозрив у нього грип, він прописав йому відповідні ліки, але вони не допомагали. На дев'ятий день у чоловіка стався епілептичний напад, його доставили в лікарню. Там лікарі діагностували запалення мозкової оболонки головного мозку і легку вірусну пневмонію. Однак взятий мазок на коронавірус виявився негативним.

Щоб зрозуміти, який саме збудник викликав важке запалення мозку, лікарі університету Яманасі досліджували рідину, що оточує спинний і головний мозок пацієнта. Там вони виявили як запальні клітини, так і коронавірус.

"Стосовно Sars та Mers (атипова пневмонія і близькосхідний респіраторний синдром, — ред.) ми вже знали, що збудник може безпосередньо вражати спинний і головний мозок, — говорить Петер Берліт, генеральний секретар Німецького товариства неврології. — Тепер ми впевнені і щодо Sars-CoV-2".

Порушення нюху

Як збудник прокладає собі шлях в мозок людини, поки не зрозуміло. "Можливе поширення через кровоносну систему, — говорить Берліт. — Але найімовірніше, що інфікування відбулося через нюховий шлях".

На користь цієї версії говорить те, що велика частина пацієнтів скаржиться на порушення нюху. У дослідженні під керівництвом бельгійського Університету Монса серед 417 осіб пацієнтів з легкими симптомами коронавірусу було 86%. Далеко не у всіх був нежить, через що міг бути порушений нюх. А дослідження в Італії показало, що у 64% пацієнтів з симптомами середньої тяжкості, за їхніми власними словами, спостерігалося порушення нюху.

Нюховий шлях безпосередньо пов'язаний з лобовою частиною головного мозку, так що віруси можуть швидко поширюватися далі нейронально. Щоб точніше зрозуміти, як коронавірус впливає на нюх і відчуття смаку, вчені з 42 країн об'єдналися в Глобальному консорціумі хіміко-сенсорного дослідження. Перші результати група вчених планує опублікувати вже найближчим часом.

Ще одним джерелом, крім нюхового шляху, можуть також бути так звані периферичні нерви, наприклад, блукаючий нерв, який в тому числі бере участь в управлінні легеневою і серцевою діяльністю. Сигнали цей важливий нерв отримує зі стовбурової частини головного мозку, яка розташована між великим мозком і спинним мозком. Тут, у невеликому просторі, відбувається управління низкою життєво важливих функцій: частотою серцебиття, артеріальним тиском, диханням і рефлексами.

Відмова органів дихання

Досить часто лікарі спостерігають у своїх "ковідних" пацієнтів проблеми з диханням, їх стан різко погіршується, іноді навіть без легеневих симптомів, що передують цьому. Те, що віруси викликають важке запалення легень, може лише умовно пояснити ці стрімкі зміни. "Можливою причиною може бути порушення роботи дихального центру за участі стовбурової частини головного мозку, як це описують стосовно Sars", — говорить Берліт.

Проблема при вивченні цієї теорії полягає в тому, що і тут не вистачає достовірних даних. Далеко не всі померлі пацієнти зазнають розтину, щоб патологоанатоми змогли вивчити хворобливі процеси в головному мозку.

Новини за темою: Відкриття німецьких патологоанатомів: Що показав розтин жертв коронавірусу

А щоб детально вивчити функції головного мозку у хворого, потрібно МРТ, що знову ж таки важко з пацієнтами, яким необхідна інтенсивна терапія. Тому що на першому місці — вентиляція легенів і реанімація, і пацієнтів необхідно ізолювати чере інфекцію.

Інсульт

Як і багато інших медиків, неврологи сподіваються отримати відповіді на низку питань з нового європейського реєстру Leoss, в якому зібрані клінічні дані пацієнтів з коронавірусом.

Незрозуміло, наприклад, чому у деяких важких пацієнтів з коронавірусом стається інсульт, як зазначає в тому числі китайська група дослідників. Інсульт — це завжди наслідок недостатнього кровопостачання головного мозку або крововиливу в ньому. Оскільки при важкій інфекції активується і система гемостазу, коронавірус може також сприяти розвитку інсульту, зазначає Гетц Томалла з університетської клініки Гамбург-Еппендорф.

Але і безпосередня запальна реакція в артеріях може призводити до інсульту, припускають фахівці. Ймовірно, коронавірус сильно тяжіє до рецептора AT2, який розташований у стінках судин. "Чесно кажучи, ми просто не знаємо, з чим це пов'язано, — говорить Петер Берліт. — Звичайно, у багатьох людей з важким перебігом коронавірусу є попередні захворювання, такі як діабет і високий артеріальний тиск, які серйозно підвищують ризик інсульту. Крім того, у всіх потерпілих була тяжка хвороба легенів, у них була нестача кисню і схильність до підвищеного згортання крові, що сприяє розвитку інсульту, так само як і певні медикаменти".

Висхідний параліч

Нещодавно в спостереженнях лікарів з Італії і Уханя вперше згадувалися такі симптоми захворювання. В Італії у чотирьох інфікованих коронавірусом спостерігався параліч нижніх кінцівок, у п'ятого — параліч м'язів. Одна пацієнтка спочатку не відчувала ніг, а пізніше не змогла і дихати.

Новини за темою: Коронавірус: Лікар з Італії, зберігаючи анонімність, розповів жахливі факти розповсюдження й перебігу хвороби

Що стосується інших інфекційних захворювань, спричинених вірусом Зіка, цитомегаловірусом, або такими бактеріями, як кампілобактер, в зв'язку з ними спостерігається синдром Гієна-Барре. При цьому антитіла, які сформувала імунна система для боротьби зі збудником інфекції, спрямовуються проти власної тканини в оболонках нервів. Найчастіше через кілька тижнів після гострої інфекції це призводить до запалення периферійних нервів і паралічу, який часто починається з ніг і може підніматися аж до дихальної мускулатури. У багатьох пацієнтів параліч потім повільно відступає в зворотній послідовності.

У всіх шести описаних випадках з Італії і Уханя лікарі підтвердили наявність коронавірусу в організмі пацієнтів. Але чи став вірус причиною синдрому Гієна-Барре або випадковим чином з'явився одночасно з ним, поки не ясно. Пацієнтка з Уханя отримувала антивірусні препарати; тим, хто захворів в Італії, робили ін'єкції антитіл, які отримують і інші пацієнти з синдромом Гієна-Барре. Китайська пацієнтка, за даними доповіді, повністю одужала, одна з італійок також виписана з лікарні, у двох все ще спостерігається параліч, а ще двоє на ШВЛ.

Висновок

Навіть якщо ми перебуваємо на початку пандемії, можна стверджувати: оскільки коронавірус поводиться як хамелеон, як назвали його швейцарські учені, при появі головного болю, запаморочення або порушення нюху лікарі не виключають того, що за цим може стояти COVID-19. "І ми, неврологи, при важкій картині захворювання, як-от запалення мозкової оболонки, також повинні обов'язково враховувати, що причиною може бути коронавірус", — застерігає Берліт.

Хайке Ле Кер

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...