Ідеальне вбивство "батька іранської ядерної бомби"

Forbes
Forbes

Американський фінансово-економічний журнал, одне з найбільш авторитетних і відомих економічних друкованих видань в світі

Солдати США тренуються з системами дистанційного зброї U.S. Army National Guard photo by Sgt. Jeff Clements

Іранський вчений-ядерник Мохсен Фахрізаде був убитий з кулемета з дистанційним управлінням, повідомили іранські офіційні особи. Якщо це правда, то це найгучніше застосування цього типу зброї.

Про це пише Forbes.

За повідомленням іранського інформаційного агентства "Фарс", вся операція була проведена минулої п'ятниці з відстані — імовірно, Ізраїлем, — і на місці подій не було нікого з нападників. Це новий поворот, адже раніше стверджувалося, що вогонь відкрили до 12 бойовиків — включаючи двох снайперів.

За останньою ж версією подій, наданою секретарем Вищої Ради національної безпеки Ірану Алі Шамхані, "на місці не було жодної людини".

Дистанційна зброя має довгу історію. Ще під час Другої світової війни на B-29 "Суперфортеця" радикальним рішенням прибрали стрільців з усіх п'яти веж у різних точках літака. Замість цього наводка здійснювалася з "прицільної станції" — купола з плексигласу. Навідник наводив приціл, а ранній комп'ютер — Центральна система управління вогнем від "Дженерал Електрик" (General Electric) — обчислювала необхідне зміщення. Дистанційно керовані турелі, кожна з двома кулеметами калібру 12.5 мм, були смертельними: один B-29 збив за один виліт сім японських винищувачів. Такі турелі використовувалися аж до ранніх версій бомбардувальника B-52.

Новини за темою: Ескалація на Близькому Сході: Іран погрожує завдати удару по ОАЕ у відповідь на провокації США та Ізраїлю

Технологія дистанційної зброї зробила крок вперед, коли оператор зміг бачити ситуацію через телекамеру. У недавніх конфліктах в Іраку і Афганістані повстанці внадилися атакувати кулеметників на даху бронетранспортерів за допомогою саморобних вибухових пристроїв (СВП) або снайперського вогню. Це призвело до того, що головного стрільця по суті замінили уніфікованим дистанційно-керованим пультом управління зброєю (CROWS), і тепер його завдання стало можливим виконувати з-під броні. Норвезька компанія "Конгсберг" (Kongsberg) поставила близько 20 000 віддалених систем, сумісних з кулеметами калібру 12,7 мм або 7,62 мм або гранатометами — з можливістю установки денних, нічних або тепловізійних камер. Системи повністю стабілізовані, тому навідник може утримувати кулемет на цілі навіть з рухомої машини на нерівній місцевості.

Місце вбивства Мохсена Фахрізаде

AP

У той же час на ринку з'явився зовсім інший тип дистанційної зброї. Він детально описаний у доповіді Роберта Банкера (Robert Bunker) і Альми Кешаварц (Alma Keshavarz) для армії США за 2016 рік "Дистанційно керовані снайперські гвинтівки і кулемети на службі у терористів і повстанців".

У доповіді розкривається, як ціла субкультура інженерів і виробників розробляє зброю в гаражних майстернях на великій території.

"Першим і найбільш активним користувачем стала Вільна сирійська армія, що орудує в місті Алеппо і його околицях, але згодом зброя поширилася і серед шиїтських ополченців і курдських бойовиків в Іраку, а також повстанців-джихадистів, включаючи "Ісламську державу", - йдеться в доповіді.

Хоча за складністю до системи CROWS на бронетранспортерах армії США цій технології далеко, вона, безумовно, ефективна і забезпечує точну стрілянину. Палітра зброї при цьому велика - від штурмових гвинтівок до ручних кулеметів і снайперських гвинтівок калібру 12,7 мм. Деякі зі згаданих у доповіді озброєнь з нерухомим кріпленням, інші кріпляться на простих колісних або гусеничних роботах. Управління, як правило, здійснюється по кабелю, а навідник всього в кількох метрах, але деякі управляються по радіо з більшої дистанції. М'язову силу для прицілювання забезпечують комерційно доступні серводвигуни для електроніки і робототехніки.

Вбивць, імовірно, надихнули види дистанційної зброї, поширені на Близькому Сході. Тактично вони забезпечують стабільну і точну платформу для стрільби. До того ж без супутнього стресу снайпер буде точнішим і розважливішим в своїх пострілах. Крім того, у дистанційного знаряддя є дві ключові переваги в порівнянні з живими бойовиками на місці подій. По-перше, немає ризику, що їх уб'ють або захоплять в полон в перестрілці з охоронцями — за повідомленнями, в Ірані їх було мінімум дві машини.

Друга перевага - атаку неможливо відстежити. За даними "Фарс", дистанційно керована зброя була встановлена в автомобілі Nissan на узбіччі дороги. Після того, як зброя зробила кілька пострілів з відстані 150 метрів і кілька разів потрапила в Фахрізаде (поранивши при цьому охоронця), велика бомба знищила Nissan — і, ймовірно, всі докази, що ведуть до нападників. Якраз міркування анонімності спонукали багато країн, в тому числі Іран, використовувати для конкретних місій безпілотні літаки замість пілотованих.

Хоча іранці стверджують, що виявили докази, які зв'язують напад з ізраїльськими військовими, - враховуючи обставини, це здається малоймовірним. Це значно ускладнить як міжнародну, так і внутрішню підтримку відповідних дій і подальшої ескалації. Оскільки доказів немає, не виключено, що за атакою стоїть не Ізраїль, а інший гравець, який ретельно замітав сліди, — можливо, якраз для того, щоб підставити Ізраїль.

Дистанційно керована війна - це майбутнє XXI століття. Тепер побоюватися потрібно не тільки дронів з неба.

Девід Хемблінг

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...