Гроші МВФ в дорозі, або Чому треба готуватись до відкату ключових реформ

Сергій Фурса
Сергій Фурса

Інвестбанкір, спеціаліст відділу продажів боргових інструментів в інвестиційній компанії "Dragon Capital"

з відкритих джерел

МВФ затвердив програму співпраці з Україною на п'ять мільярдів доларів. Але ці транши були головними стримуючими чинниками відкату реформ. Що зараз буде під загрозою?

Про це пише Сергій Фурса на своїй сторінці в Facebook.

Гроші МВФ вже в дорозі.

А значить Україна отримує перепочинок і достатнє фінансування на найближчий час. Отже, Україна отримає не тільки гроші від МВФ, але і фінансування від Світового Банку та ЄС. Ми уникли сценарію економічної катастрофи. Слово "дефолт" знову не актуально.

І тепер настає найцікавіше.

МВФ і його транш був головним стримуючим чинником. Пристрій "захист від дурня". Або "захист від корупціонера". Захист від олігарха. Захист від міцного господарника. Він не давав відкотити назад ключові реформи.

Необхідність кров з носа отримати нову програму виставляла заслін перед негативними ініціативами щодо відкату ключових реформ. Яких було дуже багато. А тепер заслону не буде. А потреба в наступному транші може бути вже менша. Тим більше, світові фондові ринки відновлюються. І іноді здається, що перше півріччя 2020 року просто буде міражем. Україна вже зараз може вийти на ринок і залучити 1-2 мільярди доларів. Не виключено, що на тлі такого небаченого оптимізму, який підтримується надрукованим валом доларів і євро, ми побачимо навіть повернення інвесторів на внутрішній ринок.

Напружує і те, що Україна зробила все, щоб розмір першого траншу був максимально збільшений. В результаті, різниця звичайно не принципова, 1,9 млрд доларів або 2,1 млрд доларів, але сам сигнал турбує. Тим більше, що другий транш, який повинен прийти орієнтовно у вересні не вимагає якихось більших зусиль.

Ключове в цій програмі – не зруйнувати вже те, що було зроблено. Хоча, звичайно ж, всі прописані в меморандумі реформи вкрай важливі. Не для МВФ. У якого немає своїх інтересів взагалі, хіба що ми говоримо про кар'єрні інтереси бюрократів, яким в резюме приємно записати "Врятував Україну" або "Допоміг Польщі стати цивілізованою і багатою країною". МВФ не комерційна організація, яка турбується про прибуток. Це ще один міф. Інтерес МВФ – щоб Україна більше не поверталася до МВФ. Тому що МВФ повинен, покликаний, робити так, щоб кризових точок у світі було якомога менше. В ідеалі, що навряд чи досяжно, щоб їх не було взагалі. А повертатися до МВФ Україну спонукає саме криза. Перш за все, криза довіри іноземних інвесторів. Адже гроші потрібні всім. І в світі дуже багато грошей. Але Україні без МВФ не дають. Іншим країнам дають і вони постійно привертають нові борги, не збуджуючи при цьому популістів у телевізорі. А Україні не дають.

Новини за темою: Від МВФ ми отримаємо таку ж саму суму, яку ми зобов'язані віддати на погашення боргів, – Власенко

Що зараз буде під загрозою? Перш за все, незалежність національного банку. Реформа корпоративного управління. Незалежність НАБУ. Атака на всі ці ключові реформи стримувалася необхідністю домовитись із МВФ. І зараз ми домовилися. А що буде за 3-6 місяців – так довго в Україні загадувати не прийнято. Так само як в Україні не прийнято виконувати взяті на себе зобов'язання. А значить, є ризик, що атака відновиться. Тим більше, якщо президент вважає, що структурні зміни – це не побудова працюючих незалежних інститутів, а будівництво доріг. Що теж, звичайно, добре. Але взагалі ні краплі не структурна зміна. А просто витрачання грошей. Які поки що є завдяки тому, що за останні 4-5 років було проведено низку цих структурних змін. Їх було дуже мало, але вже достатньо, щоб з'явилася можливість закочувати мільярди доларів в асфальт.

У підсумку, влада не розуміє, чому важлива незалежність Нацбанку, тим більше, коли дуже хочеться зробити всім дешеві кредити. Як в Європі. Не помічаючи при цьому, що "в Європі" самі країни можуть залучати гроші під 0%, а Україні це може тільки снитися. У підсумку, влада не розуміє, чому важливо корпоративне управління, тим більше воно заважає взяти телефон і наказати голові Укрексімбанку зробити добре. Коли кляті іноземці в наглядових радах не слухаються. І навіщо вони там, влада теж не розуміє.

Саме тому зараз високий ризик дурниць. Тим більше, публіка вже підготовлена. Українські телеканали були заповнені пропагандою про зовнішнє управління. Про поганий МВФ. А значить кроки по відкату реформ можуть бути не тільки приємні, але і популярні. Як тістечка перед сном. Як бутерброд з докторською ковбасою.

Але у таких кроків буде своя ціна. Яку заплатять усі. Нехай не відразу. Але обов'язково заплатять. І так, чим більше дурниць тепер робитиме влада, тим більше буде потреба в грошах МВФ потім. Тому що про те, як важлива незалежність Нацбанку, добре знають інвестори. Тому що інвестори прекрасно розуміють, у чому ключова роль корпоративного управління. І інвестори цінують, що в Україні з'явився такий інститут як НАБУ, важливою умовою створення якого була його незалежність.Тому що інвестори розуміють, що може стояти за потенційним відкатом антиколомойського закону, нехай і через "типу незалежний" Конституційний Суд або за рішеннями інших судів по справі Привату.

Тому кроки влади можуть не тільки зруйнувати співпрацю з МВФ, направивши її звичним шляхом саботажу, але й розполохати інвесторів. Але про це можуть здогадатися не відразу. І будемо сподіватися, що влада встоїть перед спокусою підлітка, чиї батьки поїхали на дачу і тепер можна все.

Сергій Фурса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...