Новини » Політика Читать эту новость на русском

Громадянська війна в Ефіопії: Причини конфлікту і "фінальний наступ"

Український інститут майбутнього
Український інститут майбутнього

Незалежний аналітичний центр, що прогнозує зміни і моделює можливі сценарії розвитку подій в Україні

Війна в Ефіопії має яскраво виражений етно-політичний характер Фото з відкритих джерел

Конфлікт, що спалахнув два тижні тому на півночі Ефіопії, де протистоять одне одному урядові війська і повстанці з регіону Тиграй, підходить до своєї кульмінації. Які причини війни і як подальші бойові дії позначаться на регіоні і світі?

Про це пише Український інститут майбутнього у своєму телеграм-каналі.

Громадянська війна в Ефіопії.

Конфлікт, який спалахнув два тижні тому на півночі Ефіопії, добігає своєї кульмінації.

Федеральні урядові війська розпочинають останній широкомасштабний наступ на місто Мекеле — столицю бунтівного регіону Тиграй, де тривають бойові дії.

Наземний військовий наступ під прикриттям авіації, на думку уряду, має стати завершальним етапом громадянської війни між федеральним центром та повстанцями з регіону Тиграй, недоволеними правлінням нинішнього прем’єр-міністра Абій Ахмеда. Водночас, керівництво регіону заявляє, що позиції не здадуть і воюватимуть до самого кінця.

Війна в Ефіопії має яскраво виражений етнополітичний характер. Вона формально розпочалася після того, як центральний уряд Абій Ахмеда звинуватив збройні підрозділи Народного фронту визволення Тиграя (НФВТ) — правлячої на півночі місцевої влади — у нападі на армійські блокпости та представників федеральної влади, після чого прем’єр віддав наказ розпочати військову операцію у Тиграї. Утім, реальні причини конфлікту глибші.

Новини за темою: Нагірний Карабах після підписання мирних угод: Позиції сторін

Серед основних:

Антагонізм між прем’єр-міністром Абій Ахмедом і тиграйським керівництвом, які вважають, що його погляди суперечать ідеї ефіопського етнофедералізму, а сам він має намір узурпувати владу.

Завершення війни між Ефіопією і Еритреєю, проти чого виступали тиграйці, оскільки отримували велику кількість державних замовлень і підрядів для своєї військово-промислової інфраструктури, а також через погані відносини з президентом Еритреї Ісаясом Афеверкі.

Неврегульовані територіальні суперечки між регіоном Тиграй і сусіднім штатом Амхара. Перші вважають, що прем’єр-міністр і його партія діють в інтересах амхарців і не зважають на Тиграй.

Люстрація чиновників та політиків з числа представників тиграйців, яких фактично видавлювали зі столиці, і це призвело до політичного конфлікту, який переріс спершу в відкрите регіональне протистояння, а потім у пряму конфронтацію. До приходу Абій Ахмеда Алі до влади саме НФВТ майже 30 років керував Ефіопією.

Ліберальна політика Абій Ахмеда, прогресивно-реформістські ідеї якого викликають спротив старих консервативних еліт кількох регіонів, включаючи Тиграй та його рідний штат Оромія.

Конфлікт в Ефіопії є серйозною загрозою для регіону та світу. Хоча федеральна армія і розпочала "фінальний наступ", немає впевненості, що це завершить війну. Дестабілізація 108-мільйонної Ефіопії, яка побудована за принципом етнополітичного федералізму, потенційно може перекинутися на сусідні Судан та Еритрею, а це призведе до гуманітарної катастрофи та нової хвилі біженців з Африки.

До того ж, якщо в Ефіопії не буде стабільності, це може підірвати військово-політичний баланс сил у південному Сомалі, який тримається на ефіопських миротворцях.

У результаті двотижневих боїв уже майже 30 тисяч людей стали біженцями, більшість тікають до сусіднього Судану. За даними правозахисних організацій, були навіть повідомлення про здійснення етнічних чисток сторонами конфлікту, в яких загинули сотні людей. На думку експертів-африканістів, у війну можуть втягнутися Єгипет і Судан на боці НФВТ.

У конфлікті уже бере участь Еритрея на боці федерального уряду Ефіопії. На глобальному рівні Ефіопія є надзвичайно важливою країною для США і Китаю, які намагаються створити тут східно-африканський форпост.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...