Новини » Економіка Читать эту новость на русском

Гряде вирішальна битва за проєкт Газпрому "Північний потік-2"

Die Welt
Die Welt

Інформаційна німецька щоденна газета видавництва "Аксель Шпрінгер-ферлаг"

Трубоукладчик Пасьянс швейцарсько-голландського підрядника Allseas Group, який прокладає трубопровід "Північний потік - 2" EPA-EFE

Новообраний президент США Джо Байден і раніше висловлювався проти "Північного потоку-2", але він не вимагав санкцій. А тепер заговорили про чергові жорсткі заходи. Німеччина спробувала задобрити США, почавши будувати термінали і для американського газу, але робота застопорилася.

Про це пише Die Welt.

Німеччина сподівається на поліпшення трансатлантичних відносин за Джо Байдена. Однак Байден - противник газопровідного проєкту. Поки Сенат США планує подальші санкції, Німеччина ризикує втратити важливий козир у переговорах про трубопровід.

У Європі зітхнули з полегшенням, дізнавшись результати президентських виборів у США. В області міжнародних відносин всі особливо сподіваються на новий курс за Джо Байдена з його великим дипломатичним досвідом. Глава МЗС Німеччини Гайко Маас після його перемоги з оптимізмом сказав, що очікує "нового трансатлантичного початку", після Дональда Трампа, який серйозно нашкодив відносинам між Німеччиною і США. "Я впевнений, що при Джо Байдені нам це вдасться", — підкреслив Маас.

Схема газопроводів "Північний потік" і "Північний потік — 2" gazprom.ru

Безумовно, зовнішня політика США при новому обраному президентові зміниться. Байден відомий як прихильник мультилатералізму, міжнародних організацій і НАТО. Одним з його перших рішень буде, ймовірно, повернення до Паризької кліматичної угоди. Однак у відносинах США і Німеччини є величезний камінь спотикання: газопровідний проєкт "Північний потік-2".

Новини за темою: Як Джо Байден поховає проєкт Газпрому "Північний потік-2"

Трамп, який відчайдушно боровся проти нього, скоро покине Овальний кабінет. Однак і його наступник Байден налаштований проти цього проєкту. Він підтвердив це ще напередодні виборів, випустивши відповідну заяву. А в Сенаті демократи і республіканці єдині в думці, що реалізації проєкту необхідно перешкодити.

За повідомленнями американського інформаційного агентства Bloomberg і газети Bild, вже в цьому році буде прийнято рішення про подальші штрафні заходи проти страхових компаній, а також компаній, що займаються сертифікацією. При цьому сертифікація з боку незалежної компанії - обов'язкова умова для введення нового газопроводу в дію.

Заплановані санкції передбачені в законі Про національну оборону США і доповнюють заходи, прийняті ще в грудні 2019 року. Ті заходи були спрямовані лише проти компаній, які безпосередньо беруть участь в реалізації проєкту. До недавнього часу уряд Німеччини залишав відкритим питання про завершення будівництва газопроводу, але йому теж незабаром доведеться дати чітку і ясну відповідь. Так що вирішальна сутичка США і Німеччини за "Північний потік-2" все ближче.

США давно вже намагаються перешкодити завершенню будівництва газопроводу. Свої дії вони обґрунтовують турботою про енергетичну безпеку Європи. Вашингтон стверджує, що, якщо "Північний потік — 2" буде запущений, Німеччина опиниться в надмірній залежності від Москви.

Після того як США на початку цього року пригрозили санкціями, проєкт покинула швейцарська компанія, чиї трубоукладачі прокладали газопровід від Росії до німецького Балтійського порту Зассніц. Відтоді робота стоїть на паузі.

Влітку кілька американських сенаторів звернулися з листом до керівництва порту. Йому пригрозили "руйнівними юридичними та економічними санкціями", якщо німці не припинять підтримку російського проєкту. У якийсь момент мова зайшла навіть про штрафні заходи проти німецьких чиновників, але тепер їх вивели за дужки в цьому питанні.

Уряд Німеччини завжди виступав проти зовнішнього втручання і відкидав критику деяких партнерів по ЄС на адресу другого "Північного потоку". Федеральний канцлер Ангела Меркель ніколи не сумнівалася в необхідності реалізації проєкту. Але потім на російського опозиційного політика Олексія Навального в Росії було скоєно замах із застосуванням отруйних речовин, і його довелося перевезти на лікування до Німеччини.

Новини за темою: Поставити хрест на "Північному потоці-2": Шість способів, як Німеччина може заморозити проєкт газопроводу

Суперечка з приводу розслідування обставин отруєння викликала глибоку дипломатичну кризу у відносинах Берліна і Москви. На цьому тлі набагато гучніше зазвучали голоси противників проєкту, в тому числі і в німецьких правлячих колах.

Втім, федеральний уряд відмовився від одиночних санкцій проти Росії і приєднався до загальних санкцій ЄС. Насправді у прихильників проєкту донедавна були підстави сподіватися, що опір з боку США ослабне.

По-перше, вони розраховували на обрання нового президента, який зробив би ставку на нове зближення з європейськими партнерами. Коли Байден у жовтні випустив заяву, в якій виступив проти проєкту, надія була пов'язана з тим, що він не вимагав санкцій.

Але зараз цю надію вбиває Сенат США, який працює над новими санкційними планами. МЗС Німеччини в курсі - його представники підтвердили це у відповідь на відповідний запит нашого видання. Хоча Байден матиме великі можливості в питаннях екстериторіальних санкцій, малоймовірно, що він скасує закон, підтриманий його партією, впевнений Йонатан Хаккенбройх (Jonathan Hackenbroich) з Європейської Ради з міжнародних відносин.

На його думку, завершити проєкт "Північний потік-2" буде "безумовно, дуже важко". Німеччині та Росії довелося б знайти компанії, згодні стати жертвами санкцій, і гарантувати їм "компенсацію втрат, викликаних санкціями, і захист від політичних нападок", підкреслив експерт.

Щоб уникнути подібних сценаріїв, уряд Німеччини, за інформацією газети Die Zeit, в серпні спробував змусити США змінити позицію. Міністр фінансів Олаф Шольц (Olaf Scholz) повідомив американському колезі Стівену Мнучіну (Steven Mnuchin), що Німеччина готова інвестувати до мільярда євро в будівництво двох спеціальних портів, призначених для імпорту ЗПГ.

США зацікавлені в експорті свого ЗПГ до Німеччини через термінали в портах Брунсбюттель і Вільгельмсхафен. У такому випадку Вашингтон був би готовий відмовитися від санкцій. Якщо коротко, то пропозиція німецької сторони свідчила: "Дайте нам добудувати "Північний потік-2", і тоді ми будемо закуповувати ваш ЗПГ".

Але на початку листопада, тобто незадовго до початку обговорення санкцій в Конгресі США, компанія, відповідальна за будівництво терміналу у Вільгельмсхафені, відмовилася від участі в проєкті. Чи вдасться знайти заміну в іншому порту, поки не відомо. Так що тепер федеральний уряд ризикує безпосередньо зіткнутися із загрозою санкцій, яким він прагнув запобігти. Найближчим часом у нього не буде нічого, що можна було б запропонувати США, щоб ті відмовилися від втілення в життя своїх намірів.

А що ж Росія? Вона поводиться таємно. Не так давно прессекретар Кремля Дмитро Пєсков вкотре розкритикував американські санкції, але про погрози або можливі наслідки мови не було. Після зупинки будівництва газопроводу Москва відправила в Балтійське море власне судно-трубоукладач і заявила, що завершить проєкт своїми силами. "Академік Черський" відтоді знаходиться в Балтійському порту Мукран, але поки незрозуміло, чи готове судно до виконання важкого завдання, що стоїть перед ним.

Контрсанкцій, про які Москва заявляла на початку року, також не послідувало. Схоже, президент Володимир Путін зрозумів, що рішення з приводу "Північного потоку-2" будуть приймати інші. При цьому до континентальної Німеччини залишається прокласти всього лише 150 із загалом 1224 кілометрів труб. Але відстань між Берліном і Вашингтоном зростає.

Марк Пфітценмайер

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...