Готуйтеся до нової гонки озброєнь: Китай нарощує арсенал ядерної зброї

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Дві модернізовані, стратегічні китайські атомні підводні човни проєкту 094 "Цзінь" nationalinterest.org

Той факт, що Китай відкидає контроль над озброєннями, викликає занепокоєння і свідчить про те, що це ревізіоністська держава. Крім того, Пекін не хоче бути обмежений у своїх можливостях з розширення арсеналу. До чого це може призвести?

Про це пише The National Interest.

Збільшення Китаєм арсеналу ядерної зброї не привернуло належної уваги, зважаючи на ті загрози, які дії Пекіна становлять для інтересів Сполучених Штатів і для стратегічної стабільності. Дії Пекіна підривають здатність Сполучених Штатів стримувати атаки, спрямовані проти Сполучених Штатів, забезпечувати стримування для своїх союзників і захищати свої інтереси. Стратегічна стабільність виникає, коли дві або всі сторони, що беруть участь в процесі стримування, не мають значних приводів для досягнення переваги. Наприкінці холодної війни стратегічна стабільність була досягнута для Сполучених Штатів і Росії. Однак стратегічна стабільність не буде досягнута з Китаєм з трьох причин.

По-перше, згідно з наявними оцінками, нині Китай має в своєму арсеналі приблизно 300 ядерних зарядів, однак через відсутність транспарентності з боку Пекіна можна припустити, що ядерний арсенал Пекіна насправді значно більший. Цього місяця в Китаї лунали заклики до збільшення ядерного арсеналу до тисячі стратегічних боєголовок, не кажучи вже про ядерну зброю середнього радіусу дії чи про інші її види. У той час як Сполучені Штати влаштували для себе "стратегічні канікули" (strategic holiday), Китайська Народна Республіка використовувала цю можливість для збільшення своїх арсеналів, свого потенціалу в кіберпросторі, а також в галузі звичайних озброєнь. Якщо проаналізувати всі ці значні заходи зі створення стратегічних систем, а також можливості у сфері кібервійни і звичайних озброєнь, то неминучі такі висновки:

  1. причини згаданого збільшення обумовлені грандіозними стратегічними цілями, спрямованими на досягнення гегемонії;
  2. рішення про збільшення арсеналу Китаю було прийнято давно. Китай використав нашу пасивність для нарощування свого потенціалу.

Ось що сказав з цього приводу Каспер Вайнбергер, міністр оборони в адміністрації президента Рональда Рейгана: "Коли ми нарощуємо арсенал, вони нарощують арсенал, коли ми зупиняємося, вони нарощують арсенал".

Зростання китайського арсеналу не можна відокремити від інших свідчень китайської експансії. Так, наприклад, китайці розширюють свої бази в Джибуті і в Гвадарі, а також мережу своїх альянсів, у тому числі за допомогою ініціативи "Один пояс, Один шлях" і "боргової дипломатії" (debt diplomacy). Сюди ж можна віднести і створення міжнародних інститутів для заміни вже наявних, а також проведення агресивних розвідувальних операцій.

Новини за темою: Протистояння ядерних арсеналів США й Росії: Чия зброя виявиться ефективнішою в умовах реального зіткнення

Перелічені заходи показують, що Китай не має наміру підтримувати статус-кво, а є насправді ревізіоністською державою і, крім того, намагається швидко домогтися змін. Все це не віщує нічого доброго для стратегічної стабільності.

Найбільше занепокоєння викликає те, що нарощування Китаєм потенціалу може дозволити йому досягти паритету зі Сполученими Штатами або навіть переваги над ними, результатом чого стане інтенсивна гонка озброєнь. Дії Китаю - загроза для стратегічної стабільності. Для підтримання стратегічної стабільності потрібні модернізація американських стратегічних систем, включаючи протиракетну оборону, а також звичайних озброєнь. Якщо не робити цього, то може виникнути прямий і життєво важливий стратегічний виклик щодо безпеки наших союзників, а також нашої власної безпеки.

По-друге, привертає увагу і форма нарощування Китаєм потенціалу. Завжди схильні до секретності, китайці спробували зберегти в таємниці нарощування своїх ядерних сил, оскільки вони не хочуть спровокувати передчасну реакцію з боку Сполучених Штатів та їхніх союзників. Ще більше гідно осуду те, що китайці таємно "готують поле бою" (preparing the battlefield), оскільки хочуть отримати змогу завдати шкоди Сполученим Штатам за допомогою інших, неядерних засобів. Ці неядерні напрями атак включають кіберпростір, контроль космосу, панування в галузі ланцюжків поставок, економічний вплив, технологічне опанування стандарту G5.

Крім того, все більше уваги китайці приділяють штучному інтелекту, м'якій силі і нелегальному доступу до американських знань, інтелектуальній власності, фінансам і технологіям для полегшення зростання могутності Китаю. В результаті таких дій Сполученим Штатам може бути завдано значної шкоди — насправді вона може бути майже еквівалентною збитку від масштабної ядерної атаки — і зроблено спробу змусити поступитися політичних лідерів Сполучених Штатів в умовах кризи або обмеженої війни без використання ядерної зброї. Китай може почати одну або кілька кібератак на електричні мережі, а також на здатність Сполучених Штатів відновлювати і ремонтувати електричні мережі після великої кібератаки.

Це, швидше за все, може бути прямою атакою в кіберпросторі, однак збиток від неї може виявитися ненавмисним через непередбачені наслідки атаки проти інших цілей. Більш того, ризики використання електромагнітних імпульсів (electromagnetic pulse) проти електричних мереж Сполучених Штатів теж є реальними. Уразливість американських електричних мереж при впливі електромагнітних імпульсів — у разі умисної атаки на мережі, кібератаки або підвищеної сонячної активності, — а також здатність відновлювати електричні мережі в результаті подібних дій є тим питанням, яке сьогодні має бути вирішене.

По-третє, Китай відкидає контроль над озброєннями на практиці, а також в принципі. Поки Китай не збирається в односторонньому порядку скорочувати свій арсенал, обмежувати його або вступати в переговори з контролю над озброєннями. Це тривожна ознака, яка свідчить про те, що уявлення Сполучених Штатів про основи стабільності у відносинах між великими державами є лише їх власними, і їх не поділяє Китай. Головна мета контролю над озброєннями полягає в тому, що він сприяє зміцненню стабільності у відносинах між державами.

Якщо держава добровільно відмовляється від певного класу зброї або обмежує її, вона демонструє таким чином іншим державам, що її амбіції обмежені і що вона підтримує стратегічну стабільність. Приєднавшись до режиму контролю над озброєннями, Китай може показати, що він поділяє цінності контролю над озброєннями і прагне до заходів довіри, які сприяють стабільності. Крім того, він показує, що є державою, яка підтримує статус-кво.

По суті, це дозволило би Китаю сигналізувати про мирні наміри, а також справило б стабілізуючий вплив на ті держави, які стурбовані зростанням потуги Пекіна. Те, що Китай відкидає контроль над озброєннями, викликає занепокоєння і свідчить, що, по-перше, він є ревізіоністською державою, і, по-друге, що він не має наміру в чомусь обмежувати себе, займаючись збільшенням свого арсеналу.

Новини за темою: Унікальний радянський танк, який міг би витримати навіть ядерний вибух

Наявність таких обставин означає, що навряд чи можна буде досягти стратегічної стабільності. Китай, швидше за все, буде прагнути до досягнення переваги, що є чинником дестабілізації, тоді як Сполучені Штати повинні гарантувати, що цього ніколи не станеться, і повинні готувати себе до повернення до гонки озброєнь. З урахуванням безпрецедентної експансії Китайської Народної Республіки Сполучені Штати повинні відповісти за допомогою модернізації своїх можливостей для стримування китайців від можливості створити загрозу для основної території Америки, для американських військових, а також для зобов'язань щодо союзників. Це критично важливі кроки для того, щоб утримати Пекін від спокуси почати гонку і спробувати досягти паритету чи панування, що може в результаті призвести до руйнування здатності Вашингтона вселяти довіру і до розпаду альянсів. І, нарешті, Сполучені Штати повинні гарантувати, що триває серйозна робота з урахуванням уразливості і можливості заподіяння значного збитку економіці та населенню на основній території країни в результаті застосування неядерних засобів.

Бредлі Теєр

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...