Гонка вакцин від COVID-19: Які препарати вже на фінішній прямій?

Олександр Коляда
Олександр Коляда

Науковий директор молекулярно-генетичної лабораторії Diagen

Російська вакцина від COVID-19 Андрій Рудаков/Bloomberg

На третю стадію (випробувань на людях) вийшли десять вакцин від коронавірусу. Які з них найбільш перспективні?

Про це пише Олександр Коляда на своїй сторінці в Facebook.

Які ж вакцини нам чекати? У минулому пості я говорив про шлях вакцин від відкриття через клінічні випробування на полиці аптек. І про те, які види вакцин існують і як вони повинні працювати. Тепер давайте з іменами і цифрами.

Як і завжди в науці та медицині, ЗМІ частіше заважають, ніж допомагають. Виявляється, кожен другий вже обізнаний, що імунітет на коронавірус у всіх тримається всього 3 місяці. Що всі дуже швидко заражаються повторно, що всі вакцини від вірусу викликали смертельні побічні ефекти і більше не розробляються. Що єдина вакцина в світі - це російська, а друга єдина в світі - це китайська, для цього в Китаї коронавірус і придумали. На все відповідь - ні.

Яка вакцина хороша?

У світі, де кросівки Adidas можна купити і за 100 грн, і за 10 000 грн, щось нам підказує, що одного існування вакцини вже недостатньо. Потрібно, щоб вона була хорошою. Бути хорошою для вакцини - це означає бути ефективною і безпечною. FDA оголосила свої вимоги до вакцини: вона повинна давати імунітет як мінімум 50% вакцинованих. Добре, якщо імунітет до вірусу буде триматися не менше 3 місяців, а краще роки. Бути безпечною значить, що значущих небажаних ефектів від вакцинації буде мінімальна кількість. Легкий жар і головний біль не береться до уваги.

"Добрість" вакцини якраз і оцінюється в клінічних випробуваннях, про які я раніше писав. Є додаткові переваги, але в умовах поспіху вони будуть не в пріоритеті: краще якщо достатньо буде всього однієї дози вакцини, а не двох або трьох, якщо вона буде легко транспортуватися і зберігатися, буде дешевою і вироблятися моментально у великих кількостях.

Для тестування вакцин на третій фазі потрібні десятки тисяч людей. Їм треба дати вакцини, а частині з них плацебо, і спостерігати за ними місяцями, щоб порахувати, скільки заразиться вірусом (від тих, хто не носить маски на вулицях) в кожній з груп. Якщо серед тих, хто отримав вакцину, буде менше хворих, ніж в групі з плацебо, - пів ключика вже в кишені. Якщо серед вакцинованих не буде серйозних ускладнень - то і друга половинка золотого ключика. Скільки часу на це піде? Залежить і від вакцини, і від епідеміологічної ситуації. Щоб зібрати побільше людей, вакцини тестують в різних країнах. Відомо, що в Україні свою вакцину тестувати буде J&J.

Чи можна не проводити випробування на людях і протестувати все на мавпах, яких можна контрольовано заразити вірусами? Так і зробили Sinovac, Sinopharm, AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna, Novavax. Їхні вакцини повністю запобігли розмноженню вірусу в легенях. Але цього недостатньо. По-перше, люди не мавпи. Здебільшого. По-друге, з'ясувався важливий нюанс: у деяких вакцин виникли проблеми, вони не змогли захистити верхні дихальні шляхи тварин, а значить не зможуть захищати від поширення вірусу і легких форм хвороби.

Зараз на третю стадію випробувань вийшли 10 гравців.

Moderna - РНК-вакцина, яка змушує клітини людини виробляти s-білок вірусу з двома стабілізуючими мутаціями. Вимагає повторного введення на 28-й день. Показала хороші результати на мавпах. Америка вже передзамовила 100 млн доз, і 20 млн доз – Канада. Неприємний нюанс в тому, що в липні компанія програла суперечку по патенту, яка безпосередньо пов'язана з технологією. І не зрозуміло, чи позначиться це на долі вакцини. Зараз у третій фазі тестування бере участь 30 000 осіб. Можливі проблеми виникнуть з транспортуванням і зберіганням. Оскільки РНК-вакцини дуже прості у виробництві і не вимагають живих клітин для напрацювання вакцини, їх можна швидко зробити суто хімічними технологіями. Але РНК - нестабільна молекула, і, скоріше за все, буде транспортуватися і зберігатися при температурі -80С. Це можна, але складно.

Pfizer. Вакцина спільно розробляється BioNTech, Pfizer і китайською компанією Fosun Pharma. Спочатку тестували дві, потім зупинилися на одній. Це також РНК-вакцина, але містить тільки одну, найважливішу ділянку s-білка вірусу. Також повинна вводитися повторно на 28-й день внутрішньом'язово. Зараз планується набрати 43 000 волонтерів для тестування. Першими отримали дозвіл на тестування вакцини на дітях до 12 років, що явний плюс для подальшого застосування.

Керівництво Pfizer очікує результатів третьої фази в жовтні. Це і стало приводом для натяків Трампа на "вакцину до виборів". На що Pfizer сказали, що навіть якщо результати отримають, не будуть подавати заявку регулятору раніше листопада, так що до виборів від них вакцини чекати не варто. США, ЄС і Японія вже зробили попереднє замовлення більш ніж на 400 млн доз. Всього виробники планують випустити понад 1 млрд доз за наступний рік і поширити по світу. Труднощі з транспортуванням очікуються ті ж, що і з вакциною від Moderna.

Johnson & Johnson успішно робить не тільки шампуні, але і силами дочірньої компанії Janssen Pharmaceutical вакцини, наприклад від Еболи. Пропонують аденовірусну вакцину на основі вектора, який вони вже раніше успішно використовували. Вакцина добре показала себе в дослідах на мавпах. У третю фазу, розпочату у вересні, планується залучити 60 000 осіб. Зараз мають понад 300 млн попередньо замовлених доз. Все б добре, але 12 жовтня компанія заявила про те, що ставить на паузу випробування у зв'язку із захворюванням двох волонтерів, які брали участь у тестуванні. Скільки триватиме пауза - невідомо. Саме цю вакцину компанія-виробник планує тестувати в Україні, якщо вирішить продовжувати дослідження.

AstraZeneca розробила вакцину спільно з університетом Оксфорда. У своїй вакцині аденовірус шимпанзе доставляє білок коронавірусу в клітини людини. Але теж проблема: 6 вересня AstraZeneca зупинила глобальні випробування вакцини, щоб дослідити одного добровольця, у якого розвинувся поперечний мієліт. Зараз проводиться розслідування, наскільки цей випадок пов'язаний з вакцинацією, тому що серед десятків тисяч людей трапляється різне. При випробуваннях в Індії вакцина показала трохи більше побічних ефектів, ніж плацебо (вакцина від менінгіту) але все одно в рамках норми. ЄС передзамовив 400 млн доз.

Novavax - американська компанія, яка розробила вакцину на основі одного з білків вірусу і спеціального ад'юванта Matrix M. Вакцину треба буде вводити повторно на 21 день. Сам білок отримуватимуть у клітинах комах, а Matrix M добре зарекомендував себе як агент, що підвищує ефективність вакцинації. Зараз в їхніх випробуваннях 10 000 жителів Великобританії, але планується залучити більше. На потужностях індійського виробника планують реалізувати свої наполеонівські плани з випуску 2 млрд доз в наступному році.

Новини за темою: Куди летить Супутник V: Чи працює російська вакцина від коронавірусу і чи візьме її Україна

Це, так би мовити, очікувані гравці, ніяк не темні конячки. Завтра я розповім про чорних конячок, про російські вакцини, і вакцини, які вже схвалені до використання в деяких країнах. І про те, на які вакцини роблять ставки експерти, а які вакцини вже викупили уряди найбагатших країн.

Олександр Коляда

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...