Гарантоване зростання тарифів: Електроенергія для населення подорожчає вже в 2021 році

Сергій Лямець
Сергій Лямець

Журналіст, блогер

Фото з відкритих джерел

В 2021 році на українців чекає гарантоване подорожчання електроенергії вдвічі або навіть вчетверо. І ось чому.

Про це пише Сергій Лямець на своїй сторінці в Facebook.

Про це не прийнято і навіть непристойно говорити. Але це станеться. Дуже скоро.

Одного разу ціна електроенергії для населення і промисловості повинна зрівнятися. А в майбутньому вартість електроенергії для квартири повинна стати навіть вище, ніж для заводу. В ЄС саме так: електроенергія для населення коштує дорожче, ніж для промисловості. Ви знали про це?

Логіка проста: електроенергія - товар, який споживає промисловість у великих обсягах і за це отримує знижку. До того ж, постачати електроенергію заводу дешевше, ніж житловому будинку, - знову ж таки, через обсяги. Розвезти по одному пакету гречки в 110 квартир дорожче, ніж один раз вивантажити кілька мішків.

В Україні все навпаки. Ми живемо при посткомунізмі, та й доходи населення в найбіднішій країні континенту не дозволяють впровадити "кращі європейські практики". За даними служби статистики Євросоюзу Eurostat, ціна на електроенергію для бізнесу в Україні за 1 півріччя 2020 в 2,1 рази нижче середньої ціни в країнах Європейського Союзу, а для населення - нижче в 4,5 рази.

Новини за темою: Рекордне зростання цін на електроенергію: Що відбувається на енергоринку?

У нас ціна на електроенергію для бізнесу, включаючи витрати на податки і транспортування, за підсумками першої половини 2020 становила 0,071 €/кВт (більше 2 грн за курсом НБУ), а в ЄС - 0,153 €/кВт (4,4 грн).

Але це середнє значення. Давайте ретельніше проаналізуємо, що там у сусідів. У Словаччині електроенергія для промисловості коштувала в 2,2 рази вище, ніж в Україні, в Польщі - в 1,8 рази, в Румунії - 1,7 рази, Угорщині - в 1,7 рази.

Зверніть увагу! Середня вартість електроенергії для населення в ЄС склала 0,213 €/кВт, або 6,08 грн. Як я вже говорив, ціна на електроенергію для населення в ЄС вище, ніж для бізнесу.

Наприклад, у Польщі промисловість платить 0,134 €/кВт, а населення - 0,148 €/кВт. У Словаччині ціна для бізнесу склала 0,159 €/кВт, а для населення - 0,169 €/кВт. У Румунії - 0,127 €/кВт проти - 0,146 €/кВт.

Що могли б зробити країни ЄС, якби вони хоч трохи були схожими на нормальних європейців на зразок нас? Зрівняти ціни або навіть знизити для населення і підняти для промисловості, переклавши різницю в тарифах на бізнес.

Чому вони цього не роблять? Вартість електроенергії для бізнесу - це його конкурентоспроможність на зовнішніх ринках, адже всі витрати закладаються в ціну товару. А працюючий бізнес - це зарплати населення.

Якщо змусити польські заводи субсидувати пільгову ціну електроенергії для населення, то їхня продукція подорожчає, відповідно вони менше продадуть, приплив валютної виручки скоротиться, прибуток впаде, за ним і збір податків до бюджету країни і зарплати працівникам. Якось так.

А що в Україні? У нас вартість електроенергії для бізнесу становить більше 2 грн за кВт-год, а для населення - 1,68 грн/кВт. При цьому у нас діє ще й пільга на перші 100 кВт - споживання по 90 коп. за кВт-год.

Звідки береться така ціна? Поговоримо про український варіант комунізму.

Дешеву електроенергію для населення забезпечує "Енергоатом", який на своїх АЕС виробляє більше 50% електроенергії в Україні. На сьогодні він виробляє найдешевший ресурс, який дозволяє субсидувати населення. Звичайно, це тимчасово - просто атомні електростанції були побудовані ще при Союзі, і приблизно тоді ж окупилися. Тому ми ніби добиваємо татів "Мерседес", який він залишив нам у спадок. Але вже дуже скоро машинка накаже довго жити. У перспективі Україні необхідно буде шукати мільярди доларів на продовження термінів роботи блоків АЕС або на виведення їх з експлуатації. І те, і інше дуже дорого. На жодну з операцій у нас грошей немає. Але поки що ми розсікаємо на "Мерседесі" і не думаємо про майбутнє.

Як працює субсидування населення? В Україні діє система так званих покладених соціальних обов'язків (ПСО). За її правилами, уряд зобов'язав "Енергоатом" продавати половину своєї електроенергії "прокладці" ДП "Гарантований покупець" по 1 коп. кВт-год (фактично безкоштовно). Далі це ДП продає електроенергію постачальникам універсальних послуг, і теж по 1 коп. - це постачальники електроенергії для населення, які діють при всіх обленерго.

У підсумку, в ціні електроенергії для населення вартість самої електроенергії становить 1 коп./кВт-год. Все інше - це витрати на доставку, податки і маржа постачальника.

"Енерогоатом" виживає завдяки тому, що компенсує витрати за рахунок продажу е/е бізнесу на різних сегментах ринка. Можна довго говорити, що робить він це вкрай неефективно, підігруючи різним фінансово-промисловим групам. Але факт в тому, що з ринку вилучається значна частина дешевої електроенергії. Залишається тільки дорога - в основному, від теплових і альтернативних (сонце, вітер) станцій.

Якийсь час така система працювала. Але з початком коронавірусу споживання електроенергії в Україні впало. Зате виробляти її не перестали, і особливо багато почали давати дорогі альтернативні станції, що працюють за "зеленим тарифом". У підсумку вийшов перекіс, де виробляється дорожча енергія, ніж рік тому, – а продавати її потрібно за старими низькими цінами. Неминуче виникає збиток, який лягає тінню на "Укренерго".

В результаті роботи цієї порочної системи Україна підійшла до межі, за якою нам доведеться вибирати.

Шлях №1. Ми продовжуємо дотувати населення за рахунок "Енергоатому" і накопичувати мільярдні борги. При такому сценарії ми успішно доб'ємо АЕС (вони вже багато років недоотримують прибуток для модернізації), накопичимо борги на енергоринку (взаємні борги на енергоринку вже перевищують 40 млрд грн), продовжимо піднімати тарифи для бізнесу, знижуючи його конкурентоспроможність, випадемо з програми МВФ і позбудемося дешевого фінансування (зрівнювання тарифів на електроенергію - один з важливих пунктів). Тобто ми далі продовжимо жити за принципом - "сьогодні так, а завтра якось пронесе" (спойлер: не пронесе).

Шлях №2. Важкий, але необхідний. На ньому я хочу зупинитися і розповісти детальніше, чому тарифи для населення зростуть вже в 2021 році. До речі, навіть скасування перших пільгових 100 кВт-год не допоможе. Хай пробачать мене "свідки долара по 8 грн".

Середньозважена ціна на електроенергію для населення становить 1,29 грн кВт-год (де 90 грн за перші 100 кВт пільгових, а 1,68 грн/кВт – за все, що вище). Сьогодні цього тарифу ледь вистачає, що покрити витрати на доставку і диспетчеризацію (тариф "Укренерго"), розподіл (тариф обленерго), податки (ПДВ) і мінімальну маржу постачальника. І це за умови, що сама електроенергія у нас від "Енергоатому" і умовно безкоштовна, або по 1 коп/кВт-год.

Однак у 2020 році відбулася низка подій, які призведуть до зростання тарифів для населення. Далі їхати на татовому "Мерседесі" не виходить, доведеться залити паливо в бак.

Перша подія. Цього року регулятор енергоринку НКРЕКП ввів стимулюючий тариф для обленерго (RAB-тариф), який передбачає, що в тариф на розподіл електроенергії включається спеціальна надбавка (це гарантований прибуток для обленерго, вона розраховується у вигляді % від вартості активів і частина її має йти на модернізацію).

У підсумку тариф на розподіл електроенергії для населення в 2021 подорожчає з 0,7 грн до 1 грн за кВт-год. Це зростання буде включено в загальний тариф на електроенергію.

Друга подія. У 2021 році зросте тариф на передачу електроенергії системним оператором "Укренерго". Приблизне зростання складе 10 коп. – до 35 коп/кВт-год.

Чому відбудеться зростання? "Укренерго" - учасник системи компенсації "зеленого тарифу", яка включена в тариф на передачу системного оператора. Як працює компенсація? "Зелені" продають електроенергію "ГарПоку", той продає її на ринкових аукціонах. А якщо цього не вистачає на покриття різниці між ціною продажу і розміром "зеленого тарифу", решту суми компенсує "Укренерго" з тарифу на передачу.

Але дійшло до того, що розміру тарифу, який платять всі споживачі, вже не вистачає. У підсумку борг перед "зеленими" становить більше 23 млрд грн. Але є ще і борг "Укренерго" перед "Енергоатомом" в розмірі приблизно 8 млрд грн.

Легше не стане - тільки складніше. У 2021 році "зелена генерація" зробить електроенергії на 53 млрд грн. 20%, або 10,6 млрд грн з цієї суми за законом повинні бути компенсовані за рахунок держбюджету. Залишається 42,4 млрд грн + 23 млрд грн боргу по "зеленому тарифу" за 2020 рік.

Щоб розрахуватися з боргами, 17 листопада Рада прийняла закон, який дозволяє Кабміну видавати держгарантії по кредитах для "Укренерго". Ці кредити компанія планує взяти в ЄБРР або в держбанках.

Віддавати кредит системний оператор буде з тарифу на передачу електроенергії, в який вже включена компенсація за "зеленими тарифами".

Щоб розрахуватися за цими сумами, тариф для "Укренерго" потрібно підняти ще вище - до 500 грн/МВт-год. А його вже підвищують до 312,76 грн/МВт/-год з грудня.

Все навантаження від підвищення піде в тариф на електроенергію для промисловості і бізнесу. Але вони в умовах пандемії і кризи (навіть і без них) ще більше "зрадіють" підвищенню цін на електроенергію. Не кожен день випадає шанс заплатити за мільйони людей ще більше. Плюс за рахунок тарифу доведеться повертати кредити під держгарантії - вони також будуть включені в тариф "Укренерго". Ось вам і гарантоване подорожчання електроенергії.

Але і це не все. Діючого тарифу для населення вже і так не вистачатиме для покриття витрат на доставку і розподіл. І навіть якщо скасувати пільгові перші 100 кВт-год електроенергії, то додаткові 10 млрд грн на рік не врятують ситуацію. Занадто довго ми комунізмом намагалися погасити подорожчання.

Висновок: уряду не вистачить грошей для покриття витрат по тарифу для обленерго (через RAB-тариф) і тарифу "Укренерго" (частка якого піде на виплату "зеленим", а частина на погашення кредитів за держгарантіями, які компанія візьме в МФО і держбанків). А значить, він змушений буде підвищувати тарифи на електроенергію.

Цей хід напевно підтримають різні групи впливу, адже підвищення цін для населення вигідно всьому бізнесу без винятку. І саме на цій темі повинні об'єднатися "1+1", ICTV, "Прямий", "Україна" і NewsOne. Тому що це єдиний варіант не підвищувати ціни для промисловості, а вони вже й так близькі до максимально допустимих. Тому владі не варто боятися народного гніву. Витрати на електроенергію завжди незрівнянно нижче, ніж на газ. А канали, якщо їхні власники не хочуть хайпанути, вистріливши собі в ногу, повинні будуть створити "теплу ванну" для такого рішення.

Ясна річ, потрібно підтримати найбільш вразливі групи населення. Це питання соціальної відповідальності і звичайної людської совісті.

Упевнений, що багато хто порекомендує залишити ціну для населення незмінною, а різницю в тарифах гасити за рахунок держбюджету. Звичайно, може бути і так. Але ми повинні тоді усвідомлювати, що це все одно що ввести новий податок. Люди будуть платити податки, щоб здешевити собі електроенергію. Але такий шлях - в нікуди. Адже на той же самий бюджет претендують і Пенсійний фонд, і соцфонди, і медики, і "ковідники". Україна не збирає стільки податків, щоб займатися благодійністю і популізмом.

Тому наступний крок уряду очевидний. Не будемо забувати, що вартість е/е для населення як товару в наших розрахунках ще залишається на рівні 1 коп/кВт-год. Так, людям це пояснити вкрай складно, адже вони платять гроші за електроенергію. І їм не важливо, що в нинішньому тарифі - тільки вартість доставки. Для них будь-яке підвищення - це підвищення. Тим більше якщо підвищувати потрібно вдвічі або вчетверо.

А який шлях обрали б ви?

Сергій Лямець

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...