Економічна теорія демократії, або Чому українська влада постійно обманює своїх виборців

Андрій Головачов
Андрій Головачов

Економічний експерт, аналітик

З відкритих джерел

Якщо відкинути частковості, то вся політична історія сучасної України являє собою один трагікомічний процес постійних обіцянок політиків поліпшити життя українців з подальшою повною відмовою від своїх обіцянок. Чому так відбувається?

Про це пише Андрій Головачов на своїй сторінці в Facebook.

Що тільки й хто тільки не обіцяв українцям за роки незалежності! І побороти корупцію, і зменшити податки, і розкуркулити багатих, і допомогти бідним, і підняти пенсії, зарплати вчителям, медикам, зміцнити гривню, зменшити тарифи тощо...

В реальності все виходило з точністю до навпаки: корупція тільки посилювалася, всі політики тотально крали, податки тільки підіймалися, рівень життя тільки падав, тарифи тільки підвищувалися, гривня тільки падала тощо.

Останніми політиками, які нахабно обдурили українців і відмовилися виконувати свої обіцянки стали Слуги народні на чолі зі своїм головним обманщиком Зеленським. Але немає сумніву, що і наступний президент і наступна правляча партія також будуть звичайними брехунами.

Поставимо собі прості питання:

1. Чому всі українські політики нам брешуть?
2. Чому українці голосують за політиків, які брешуть?
3. Навіщо українці взагалі ходять на вибори, якщо їх постійно і нахабно обманюють?

Новини за темою: Бізнес у колаборації з чиновниками як економічна модель України

Відповіді на ці питання, як не дивно, дали не політологи, не соціологи, не психологи, а економісти. Причому відповідь економісти дали не дуже упереджену. Безсторонню для самих людей. Вся справа в природі людини.

Для початку трохи теорії.

Відомо, що найголовніші питання, навколо яких будувалися різні економічні теорії, звучать так:

  • Як людина приймає свої економічні рішення?
  • Що нею рухає в процесі обміну товарами та послугами?

Після двох століть суперечок і дискусій економісти, врешті-решт, досягли єдиної точки зору. Суть її гранично проста. У своїй економічній поведінці людина - це егоїстичний раціональний максимізатор своєї вигоди.

На такій моделі поведінки людини зараз будуються всі економічні теорії. Егоїзм і максимум особистої вигоди! Все! Жодних суспільних, колективістських, патріотичних цілей в економічної людини немає. Це все химера.

Здавалося б, все ясно. Проте... паралельно з економістами всі ці століття мізкували політекономісти та соціологи, які займалися вивченням таких питань, як держава, уряд, бюрократія, партії, вибори тощо.

На відміну від економістів, які, врешті-решт, визнали егоїстичну природу людини, політекономісти відмовлялися це зробити. Вони відстоювали тезу, що бюрократія має на меті підвищення добробуту суспільства. Що державна людина, перебуваючи на службі, не може думати про свою вигоду. Що люди прагнуть в уряд, щоб провести необхідні реформи. І найголовніше, соціологи стверджували, що політичні партії створюються, щоб підняти добробут свого класу і, як наслідок, добробут всього суспільства. А виборці приходять на вибори, бо вірять у такі благі наміри політичних партій.

Однак реальне життя все ніяк не відповідало милостивим моделям політекономістів. Все було якось не так. Навіть зовсім не так! Вчені пояснювали ці відхилення від своїх теорій випадковими непорозуміннями та рідкісними фактами недобросовісної поведінки людей на державній службі або в політиці. Мовляв, поліції треба бути просто уважніше, і все буде добре. Але скільки не покращували роботу правоохоронних органів, робота бюрократії ніяк не поліпшувалася. І уряди були всі суцільно корумповані, і політичні партії забували про свої обіцянки на наступний день після виборів. Стрункі теорії про демократії та соціально відповідальні політичні партії ніяк це не могли пояснити.

Вихід з наукового глухого кута прийшов у 1957 р. від 27-річного американського економіста Ентоні Даунса, який опублікував свою докторську дисертацію на тему: "Економічна теорія демократії". Даунс сміливо вдерся в область політекономії та застосував модель егоїстичної людини для пояснення поведінки бюрократії, уряду, партій і виборців. І все стало на свої місця!

Даунс відкинув лицемірство політекономістів і соціологів і прямо заявив що будь-який політичний актор, будь-то окремий політик (наприклад, Тимошенко Порошенко, Зеленський тощо), чиновники, державні органи, уряд, політичні партії, а також виборці - всі вони також егоїстичні раціональні максимізатори своєї особистої вигоди.

Ні у кого з них немає і не може бути цілей збільшення суспільного блага. Основа мотивів їх поведінки - це пошук і максимізація особистої вигоди.

Це була революція в політології, зроблена економістом. Робота Е. Даунса зараз визнана класичною.

Щодо політичних партій Даунс відразу відкинув традиційне пояснення, що партії прагнуть перемогти на виборах, щоб сформувати свій або коаліційний уряд і проводити політику, спрямовану на підвищення добробут суспільства. Це утопія. Він також відкинув і загальноприйняті уявлення про виборців, які вивчають програми партій і намагаються голосувати за ту партію, чия програма найбільше їм підходить. Все це Даунс назвав химерою! Так хотілося б, щоб це було, але в егоїстичному світі цього немає.

У своїй роботі Даунс доводить, що насправді партії - це команди людей, які намагаються прийти до влади, щоб використовувати бюрократичний апарат держави для нав'язування суспільству своїх егоїстичних групових або індивідуальних цілей. Політичний ринок працює, так само як і товарний ринок. Продавцями на ньому є політики та політичні партії, покупцями - виборці. За допомогою рекламного галасу всі політики прагнуть продати свій товар, упакований в красиві обіцянки та високопарні фрази про турботу про благо народне. Всі обіцяють побороти корупцію, знизити тарифи, підняти пенсії, зарплати бюджетникам, не забути про науку, про воїнів АТО, матерів-одиначок, закінчити війну за пару тижнів тощо.

А як діє виборець? Він діє точно так само егоїстично і раціонально. Ні в які обіцянки він, звичайно, не вірить. Дурнів немає. Виходячи з власного життєвого досвіду і своїх економічних цілей, він прикидає, яка з політичних партій-ошуканців, прийшовши до влади, створить такі умови, які йому, виборцю, будуть особисто вигідніші. Якщо йому потрібно зниження тарифів, то виборець буде прикидати, яка партія реально це захоче робити та зможе зробити. Скажімо, аферист Рабінович цього точно не зробить, а ось ризикова Тимошенко, можливо, могла б піти проти волі МВФ і дійсно знизити тарифи.

Якщо виборець є держслужбовцем, то він, швидше за все, проголосує за чинну владу, щоб зберегти свій статус-кво. Комусь вигідніше просто продати свій голос за мішок картоплі. Комусь важлива стабільність, комусь - регіональна мова тощо.

Але ж політичні партії постійно обманюють своїх виборців і нічого не виконують зі своїх обіцянок? Це вірно. Це звичайне обдурювання, яке присутнє і на товарних ринках, де споживачів надувають направо і наліво. Виборець ризикує, приймаючи рішення про те, обдурить його партія чи ні. І чим нижче політична культура в суспільстві, тим вище рівень політичного обдурювання.

Оскільки політична культура суспільства в Україні вкрай низька, то політики можуть вільно обманювати суспільство, особливо не переживаючи за наслідки. Ніякого зв'язку між тим, що обіцяють партії в період передвиборної гонки, і тим, що вони потім реально роблять, практично немає. Якщо згадати те, що обіцяв Порошенко і що він потім реально робив, то можна померти зі сміху. Правда, Петро Олексійович занадто переборщив, тому вже не має шансів на другий термін.

Ну, а так, як надув українців Коломойський із Зеленським, напевно надували тільки десь в Африці.

А ось в країнах розвиненої демократії такий зв'язок більш-менш присутній, тому що політична культура суспільства там досить висока. Таку політичну поведінку, як в Україні, вони собі дозволити, звичайно, не можуть. Розплата настане негайно.

Політики обманюють своїх виборців саме настільки, наскільки вони їм дозволяють. Приклад Зеленського довів, що українців можна тримати за повних лохів. Поки ще можна.

Андрій Головачов

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...