Економічна криза в Україні не закінчується, вона тільки починається

Олександр Гончаров
Олександр Гончаров

Засновник "Київського фондового центру"

Національний банк України rp.gov.ua

Кабінет міністрів прем'єра Дениса Шмигаля затвердив проєкт бюджету на 2021 рік з дефіцитом в 6% ВВП. Українська економіка котиться в прірву?

Про це пише Олександр Гончаров на своїй сторінці в Facebook.

Давайте без емоцій і ура-патріотизму проаналізуємо посткарантинну економічну ситуацію в Україні, розглядаючи тільки неупереджені цифри і факти. Тим більше що сьогодні, 14 вересня, Кабмін Д. Шмигаля затвердив проєкт бюджету-2021 з дефіцитом аж 6% ВВП і звично спрогнозував з циклу "пальцем в небо" зростання економіки України в наступному 2021 р. на рівні 4,6% і інфляції в 7,3% (ну, самі розумієте, важко забути обіцянку прем'єра створити 500 тис. нових робочих місць).

Отже, по-перше, спад української економіки йде за дуже жорстким і навіть жорстоким сценарієм, а саме:

  1. Стає все тривожніше і сумніше, тому що станом на 1 вересня 2020 р. кількість публічних акціонерних товариств в Україні скоротилася до 1310 або на 13,9% (!) порівняно з 1 вересня 2019 року.
  2. За січень – червень цього, 2020 р. фінансовий результат (різниця між доходами і витратами) до оподаткування великих і середніх українських підприємств склав 29,2 млрд грн, що в 7,5 разів менше (!), ніж за I півріччя минулого 2019 р. (тоді підприємства отримали 218,1 млрд грн).
  3. Частка збиткових українських підприємств за січень-червень поточного 2020 р. досягла рекордних 36,6% (у 2019 р. було 24,9%).
  4. Згідно з щоквартальним інфляційним звітом НБУ спад реального ВВП України в II кварталі цього 2020 р. склав близько 11% в річному вимірі.

Новини за темою: На зміну епосі глобалізації приходить "століття безладу", - доповідь Deutsche Bank

По-друге, тіньова економіка України нерозривно пов'язана з реальною і якщо падає реальний сектор економіки, падає і тіньовий – це закон ринку, а висновки робіть самі:

  1. За оцінками компанії Ernst & Young за підтримки Mastercard в рамках укладеного Меморандуму про співпрацю з Мінекономіки України, НБУ і Держстатом четверту частину від офіційного ВВП України або 846 млрд грн складають тіньові операції.
  2. Значна частина тіньової економіки породжена готівковими розрахунками - 19,7% ВВП України, або 702 млрд грн - це готівкова тіньова економіка.
  3. За різними незалежними експертними підрахунками, 45% - 50% української економіки перебуває в тіні.

Судячи з цих показників, повернення економічної активності у нас в країні буде довгим. І сперечатися тут нема чого. Але найгірше ще попереду, адже якщо потужний удар по наших ринках припав з боку внутрішнього попиту, то тепер дуже серйозно страждає зовнішній попит через пандемію. Так, це не кінець, це тільки початок.

Що робити? Знову повторюю, приймати нову інвестиційну стратегію на базі Закону №2284.

Олександр Гончаров

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...