Дипломатичні баталії в Радбезі ООН: Росія й США зійшлися в поєдинку щодо надання Сирії гуманітарної допомоги

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Сирійські біженці на кордоні Туреччини та Греції archyde.com

В Радбезі ООН спалахнули справжні дипломатичні баталії навколо питання постачання гуманітарної допомоги в Сирію.

Про це пише Ілля Куса у своєму Telegram-каналі.

Суть спору зводиться до того, що Росія виступає проти поставок гуманітарки в обхід офіційної сирійської влади, через 3-4 прикордонпереходи, розташовані на підконтрольних територіях.

Однак США і їхні союзники, які в 2014 році запропонували цю схему, виступають проти того, щоб постачати гуманітарку через співпрацю з офіційним урядом.

Відповідно, за останні 2 дні сторони заблочили резолюції один одного, і зараз у них залишилася доба на те, щоб домовитися про новий формат поставок. В іншому випадку доставка гуманітарної допомоги просто припиниться.

Російські представники свою позицію пояснюють так: ситуація в цьому році відрізняється від тієї, що була 6 років тому, а сирійська влада контролює більшу частину території країни, і з ними, хочеш чи не хочеш, але зобов'язані співпрацювати, оскільки значна частина тих, хто потребує гуманітарку, проживають на урядовій території.

Новини за темою: Що сталося біля берегів Лівії, або Як два члени НАТО опинилися на межі збройного конфлікту

Позиція американців і європейців виходить зі старої парадигми ставлення до сирійського уряду часів 2011-2013 років (жорстокий, кривавий режим, з яким можна співпрацювати), а також інтересу підтримувати лише ті території, які вважаються "опозиційними", куди в основному і потрапляє гуманітарка - це Ідліб і північно-східні курдські райони.

Крім того, Москва вважає, що запрацювати повинні офіційні КПП і тому, що під виглядом гуманітарки на непідконтрольні території доставляють зброю і гроші для бойовиків.

В якості компромісу Росія пропонує залишити відкритим лише один КПП "Баб Аль-Гауа" в провінції Ідліб на турецько-сирійському кордоні. Він потрібен, оскільки мільйони сирійських переселенців проживають в таборах біженців саме в Ідлібі.

Втім, проєкт резолюції РФ все одно завалили в Радбезі. Завтра сторони або вийдуть на якийсь компроміс, або гуманітарка для Сирії закінчиться, і доведеться думати, що робити далі, бо життя для біженців стане ще більш нестерпним.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...