Два "нехта" з Варшави: Як Телеграм-канал Nexta управляє протестами в Мінську і хто за ним стоїть

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Роман Протасевич і Степан Путила. Живуть у Польщі, керують головним телеграм-каналом білоруської опозиції Страна.ua

У Білорусі розгораються акції протесту після виборів президента країни. Цікаво, що у мітингів, які стають з кожним днем все більш кривавими, немає якихось явних лідерів або партійної організації. Проте протести йдуть. І направляються досить професійно.

Про це пише СТРАНА.ua.

Основний майданчик для комунікації між противниками Лукашенка - месенджер Телеграм. На опозиційних публічних каналах озвучуються плани дій мітингувальників. Там же даються поради, що робити в конкретний момент масових заворушень, куди бігти, де збиратися.

Крім того, канали виконують пропагандистську функцію - постійно говорять про звірства влади, ілюструючи це яскравими відео і фото. А вчора вночі саме вони вкинули інформацію про появу на вулицях Мінська "російського спецназу".
При всьому цьому дані спільноти повністю анонімні. Тобто ведуться не від імені конкретних людей або політсил. Що різко відрізняється від Євромайдану в тій самій Україні, де анонімні пабліки хоч і впливали на масову свідомість, але набагато більш значущу роль грали цілком конкретні активісти, блогери, журналісти і політики, які говорили від свого імені.

На цьому полі в Білорусі сьогодні лідирує Телеграм-майданчик Nexta. Розбиралися, як він координує білоруський майдан і хто ним насправді керує.

Всюдисущий Nexta

Головним постачальником новин з вулиць Мінська та інших міст Білорусі став канал Nexta Live. Сьогодні він переступив планку в мільйон передплатників, хоча широко цитувати його почали тільки добу тому - коли на вулицях столиці почалися зіткнення.

У нього є споріднений канал Nexta - з пів мільйона підписників. Обидві майданчики в основному пересилають повідомлення один одного. Але базовим є канал з приставкою Live у назві. Там з'являються найбільш оперативні відео з місць подій.
А головне - саме там публікуються плани на протест. О котрій і де збиратися на мітингу, коли починати страйк тощо.

Цілодобово, а особливо під час нічних акцій опозиції, цей паблік оновлюється зі швидкістю кілька повідомлень на хвилину. Велика частина з яких - ексклюзивні відео і фото прямо зсередини протестів.

Крім відео, на каналі йде постійно координація дій мітингувальників. Їм повідомляють про пересування ОМОНу, розповідають співчуваючим, як вкривати учасників протестів.

Страна.ua

Ще одна функція каналу - постійні заклики йти на вулицю і заохочення нападів на співробітників міліції.
У перший же день протестів Nexta відзначився радісним повідомленням "Люди б'ють ОМОН", в якому правоохоронці - це як би і не люди.

Страна.ua

Лексика щодо міліції збуджує максимальну ненависть - "фашисти", "сволота", "лукашенківські покидьки", "бандити в чорному", "карателі". При цьому автори повідомлень паралельно закликають правоохоронців "бути з народом". І одночасно - спалювати їх.

Страна.ua

Саме Nexta зробив сьогодні вночі вкидання про появу "російських спецназівців" на вулицях Мінська. Пізніше цей пост редактори пабліку видалили.

Страна.ua

При цьому Nexta видалила також відео з "російським спецназом", проте його встигли зберегти інші користувачі.

Що маємо в сухому залишку? Протести в Білорусі координує величезний за кількістю передплатників телеграм-канал. Канал не "топить" за якогось з кандидатів, а цілеспрямовано закликає скидати Лукашенка.

Одночасно цей телеграм-канал став головним постачальником інформації про протести в Білорусі у зовнішній світ. Він по суті задає тон у висвітленні подій "біломайдану".

Спробуємо розібратися, хто стоїть за Nexta.

Керується з Польщі

Красиве слово Nexta насправді має білоруський корінь і походить від "Нехта" - в перекладі на російську це означає "хтось" або "дехто". Назва з натяком на анонімність каналу.

Однак керує ним зовсім не "хтось", а цілком конкретні люди.

Головним редактором "Нехти" є журналіст Роман Протасевич - білоруський опозиціонер зі стажем.

Страна.ua

Ще в 2012 році його затримували як адміністратора опозиційних груп в соцмережах.
Протасевич тоді перебував у "молодому фронті" - правоцентристській проєвропейській організації, яка організовувала вуличну активність проти Лукашенка. А також боролася за розширення застосування білоруської мови (на шкоду, зрозуміло, російській).

Був журналістом фінансованого Польщею і Литвою "Єврорадіо", а також "Радіо Свобода". Виступає за декомунізацію і легалізацію канабісу.

1 серпня Роман перебував на території Польщі - це останній запис у його Facebook.

Страна.ua

Причому, судячи з ФБ, в Польщі Протасевич живе вже чимало часу - з червня.

Страна.ua

Роман, завдяки успіху телеграм-каналу, в останні дні став героєм численних інтерв'ю. У них він розповідає, що контент для публікацій постачають небайдужі білоруси, а Інтернет в умовах повного блекаута вони якимось чином знаходять через VPN-сервіси.

Засновником каналу Nexta є ще один опозиційний білоруський журналіст - Степан Путила. На нього зареєстрований створений ще в 2015 році YouTube-канал з тією ж назвою і логотипом.

Степан Путила, він же Свєтлов Страна.ua

Як і Протасевич, Путила (в соцмережі представляється псевдонімом "Свєтлов") живе в польській столиці.

Страна.ua

Путила працював на польсько-білоруському каналі "Белсат" (там же спортивним коментатором працює його батько), який базується у Варшаві і фінансується польським МЗС.

"Формально створення телеканалу стало результатом договору, підписаного в 2007 році між Міністерством закордонних справ Польщі та польським телебаченням. Договір передбачає багаторічну співпрацю і фінансування телеканалу "Белсат"", - йдеться на сайті каналу.

Страна.ua

Зараз місцем роботи Путили вказано журнал "Нова Польща".

Підтримуючи мітинги опозиції в Білорусі, Степан сам ходить на них виключно у Варшаві, до російського посольства.

Страна.ua

Nexta - це мережеве ім'я Путили, яке дало ім'я телеграм-каналу. Степан веде його з 2018 року.

У Білорусі канал прославився інсайдами з МВС республіки. Джерел своїх Путила не розкривав.

У 2019 році на всіх інтернет-майданчиках "Нехта", включаючи телеграм-канал, з'явився документальний фільм про Олександра Лукашенка "кримінальні матеріали", де критикувався президент.

Фільм знятий професійно і очевидно, що канал Путили тільки поширював його. Також "Нехта" став закадровим голосом фільму, який досить швидко вивели в топ білоруських трендів YouTube.

Тобто керується головний на сьогодні телеграм-канал Білорусі двома антилукашенківськими прозахідними активістами, які перебувають у Польщі.

Як Лукашенко всіх заплутав

Сказане вище - зайвий доказ того, що протести в Білорусі не мають нічого спільного з "рукою Кремля", як це намагався зобразити до виборів сам Лукашенко, розкручуючи історію з найманцями ПВК Вагнера.

При цьому напевно у Лукашенка розуміли, хто насправді стоїть за організацією акцій протесту, але свідомо розкручували "російський слід", намагаючись, мабуть, таким чином заручиться підтримкою Заходу і уникнути його санкцій після виборів. Правда, цей план не спрацював. США і ЄС вже виступили із заявами із засудженням того, що відбувається в світі і обговорюють введення санкцій. При тому, що Путін привітав Лукашенка з перемогою.
І вже після всього цього Бацька почав заявляти про те, що протест керований і координований з Польщі, Варшави та Британії.

Але в цілому такі коливання "генеральної лінії" дезорієнтували частину виборців Лукашенка, які орієнтовані на Росію і наклали свій відбиток на тому, як російські ЗМІ (в тому числі і державні) висвітлювали акції протесту. Масла у вогонь підливали щоденні затримання російських журналістів.

На цьому тлі керовані з країн Євросоюзу телеграм-канали на кшталт "Нехти" отримали практично інформаційну монополію в Білорусі.

Олександр Шахов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...