Другий імпічмент Трампа: Чого хотіли добитися демократи й чи доведуть справу до кінця

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Президент США Дональд Трамп Jonathan Ernst / Reuters

Днями Палата представників Конгресу США оголосила імпічмент президенту Дональду Трампу. Чи доведуть сенатори справу до кінця? Чому запустили процедуру імпічменту саме зараз, коли до інавгурації нового президента залишилися лічені дні?

Про це пише Ілія Куса на своїй сторінці в Facebook.

Імпічмент Дональду Трампу. Знову. Замальовки до портрета.

Мені здається, другий за його кар'єру імпічмент, оголошений вчора Палатою представників, не спричинить відмови президента від посади.

Занадто мало часу, занадто довга процедура і занадто мало голосів. Сенат вийде з канікул 19 січня, за день до інавгурації Байдена. Це всіх влаштовує.

Демократів, оскільки немає ризику раптового зриву імпічменту, якщо не вистачить голосів. Республіканців, оскільки не треба буде в останні дні президента публічно проходити ще один тест на лояльність і розбурхувати своїх виборців.

Існує якась теоретична можливість продовжити імпічмент в Сенаті і після інавгурації нового президента, але питання законності і можливості такого сценарію викликає суперечки навіть серед американських фахівців у галузі права.

Новини за темою: Двічі в одну річку: Чому Дональду Трампу вдруге оголосили імпічмент і що буде далі

Але поки що сенс імпічменту полягає більше в ідеологічній і символічній площинах.
Як і спроби Дональда Трампа оскаржити результати виборів, кинувши тінь на легітимність нового президента і справедливість самої системи (що йому частково вдалося), так і імпічмент демократів - це спосіб знищити Дональда Трампа як збірний образ тієї Америки, яка, на думку його опонентів, повинна бути стерта з анналів історії.

Імпічмент був потрібен насамперед, щоб закріпити в суспільно-політичному дискурсі три найважливіші наративи:

  1. Спроби боротися з істеблішментом приречені на провал. Ламати систему через коліно не можна, а тим більше таким способом і під таким ідеологічним соусом, який вибрав Дональд Трамп.
  2. Дональд Трамп програв, і його ідеї небезпечні для суспільства і держави, й надалі повинні бути засуджені як соціально-культурна аномалія. А це означає, що спроби створити якийсь "трампістський" партійно-політичний проєкт натраплять на високий стартовий антирейтинг і неприйняття як мінімум частини громадськості.
  3. Трампізм - це маргінальний рух, який підтримують лише прихильники крайніх правих і всілякі фрики. Демократи є тією силою, яка здатна вивести Штати в умовне "світле майбутнє", а для цього потрібна перебудова. А штурм Капітолію - це КОНТР-реформаторські сили, те, що чекає на Штати, якщо перебудова провалиться.

Наскільки така тактика є успішною для команди Байдена і його президентства, складно сказати. Спроби розгромити трампістів автоматично приведуть до ескалації, яка тінню ляже на правління Джо Байдена від самого дня його інавгурації.

Це може ускладнити для США процес врегулювання внутрішніх розбіжностей, а також вироблення довгострокового зовнішньополітичного курсу в 2021 році, якщо постійно будуть провалюватися все глибше в національний порядок з кожним новим потрясінням типу протестів біля Капітолію або літніх демонстрацій BLM.

Новини за темою: NFAC, Antifa, Black Lives Matter, Back The Blue: Озброєні угрупування, що роздирають Америку

Тому Байдену доведеться постійно маневрувати між радикалами у своїй команді, спраглими "поквитатися" з трампістами і взагалі республіканцями, та помірним істеблішментом, у тому числі республіканським, щоб не ввергати систему в стан перманентної політичної боротьби, що гратиме на руку лише зовнішнім ворогам США.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...