Домовленості Сербії і Косова: Історичний прорив чи піар-акція Трампа на тлі виборів?

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Президент Сербії Олександр Вучич, прем'єр-міністр Косово Авдулла Хоті і президент США Дональд Трамп на церемонії підписання угоди, 4 вересня 2020 року AP

"Історичний прорив" на переговорах між Сербією і Косовим у Вашингтоні відображає типовий для Дональда Трампа бізнес-підхід до зовнішньої політики, який він особисто вважає успішним. Про що домовилися сторони та чи дійсно це великий крок до врегулювання конфлікту на Балканах?

Про це пише Ілія Куса на своїй сторінці в Facebook.

Максимум політичного піару, мінімум реально практичних досягнень, купа сторонніх питань, пролобійованих конкретними людьми, і в основі - спроба обійти гострі суто політичні кути в надії почати врегулювання з питань торговельно-економічного характеру.

Я скептично ставлюся до перспектив їх реалізації.

Сербія відмовилася визнавати Косово, як того хотів Трамп спочатку, але погодилася підписати низку економічних угод, які президент США і назвав "історичними".

Косово погодилося більше не встановлювати драконівські 100% мита на сербські товари, які мало не призвели до збройних зіткнень на кордоні.

Сербія погодилася поставити на річну паузу свою кампанію з невизнання Косова в міжнародних організаціях, а Косово погодилося на рік перестати намагатися пробиватися в такі організації.

А ще сюди впихнули декриміналізацію одностатевих відносин, визнання Ізраїлю і Єрусалиму, заборону діяльності "Хезболли" і відмову від китайських технологій 5G - коротше, всі основоположні сюжети, які Дональд Трамп проштовхує в публічному дискурсі по своїй зовнішній політиці.

Проблема цих домовленостей полягає в ілюзії, нібито конфлікт можна вирішити, просто створивши сприятливі для сторін економічні умови, підкупивши їх перспективою заробити, і це відсуне політику та інші фактори не другий план.

Ті торгово-економічні стимули, які використовує Трамп на сербсько-косовських переговорах, взагалі непогані і можуть бути ефективні, але тільки якщо є установка на повноцінне врегулювання, в тому числі політичне. У відриві це не працює.

Такий же підхід у Трампа був щодо ізраїльсько-палестинського конфлікту і ситуації навколо КНДР. І він не спрацював.

Новини за темою: Досягнуто історичне перемир'я ОАЕ з Ізраїлем за посередництва США

І тут теж навряд чи спрацює.

Врегулювати конфлікт між Сербією і Косовим без укладення всеосяжної політичної угоди дуже і дуже важко, якщо не неможливо. Певні торговельно-економічні суперечки між ними - лише елемент конфлікту, далеко не головний.

Серби і косовари вже укладали договір про відновлення зруйнованих залізниць, і його теж можна було назвати "історичним", але за фактом нічого не сталося. Без взаємного визнання спільного кордону будь-які питання транскордонної торгівлі теж невирішувані в принципі.

Без політичного і дипломатичного визнання Косова з боку Белграда говорити про повноцінні торговельно-економічні відносини складно, тому що в основі торгових воєн Приштини і Белграда - суто політичні питання.

Тому домовленості Сербії і Косова - це велика умовність, документ, який буде потрібен хіба що для персональних політичних цілей самих підписантів, в першу чергу Трампа, бо для нього це дуже хороший привід підвищити рейтинги на тлі успіхів у зовнішній політиці.

Кожен з них отримав свою "перемогу", яку вони розкажуть населенню з того ракурсу, з якого це найзручніше + підписали окремі угоди з США про інвестиції та фінансову допомогу.

А ось практична реалізація досягнутих домовленостей - під великим питанням. Цей момент буде головним викликом для адміністрації Трампа на цьому напрямку, як був у ситуації з переговорами з Пхеньяном після Сінгапурського саміту та історичної зустрічі на 38-й паралелі.

Зрештою, сторони ж погоджувалися на всі ці умови, прекрасно розуміючи, що, можливо, через 2 місяці Дональда Трампа може вже і не бути в Білому домі.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...