Дев'ятий в історії дефолт Аргентини як приклад того, що може чекати на Україну

Сергій Фурса
Сергій Фурса

Інвестбанкір, спеціаліст відділу продажів боргових інструментів в інвестиційній компанії "Dragon Capital"

В Аргентині у дев'ятий раз в історії оголошений дефолт bitcoinist.com

Аргентина знову не платить за боргами. Сюрприз. Переговори про реструктуризацію Аргентина почала досить давно, але тільки зараз настав момент невиплати платежу. І країну можна привітати з майже ювілейним, дев'ятим дефолтом.

Про це пише Сергій Фурса на своїй сторінці в Facebook.

Аргентина як дуже поганий приклад для України…

Можна наводити приклад Аргентини, яка вдев'яте допускає дефолт, але все ще існує і до неї щоразу повертаються інвестори. А можна згадати, що в ХХ століття Аргентина і США увійшли з однаковими стартовими позиціями. Але потім щось пішло не так. І кожен вибрав свій шлях.

Шлях Аргентини – шлях соціального популізму, який не працює. Вірніше, він саме так і працює. Дефолт за дефолтом. У підсумку ти так і залишаєшся бідною латиноамериканською країною. І платиш дорого за свої борги. І в момент кризи всі біжать з Аргентини до США, продають песо і купують долари, продають аргентинські цінні папери і купують американські.

Плата за шлях дефолту – це не смерть. Ні. Це просто вічне животіння. І розмови про шалений потенціал. Який, щоправда, ніяк не вдається реалізувати.

Інвестори повертаються після дефолту. Так. Тому що в світі багато грошей і їх кудись треба дівати. Чому інвестори повертаються в такі країни, як Аргентина? Тому що такі країни, як Аргентина, готові платити за гроші інвесторів у 5 разів більше, ніж країни, які дефолтів не допускають. Плата за ризик. Яка лягає на плечі аргентинських платників податків. Як на них же і лягають наслідки дефолту.

Новини за темою: Між Габоном і Еквадором: Боргова і фінансова стійкість України - дослідження

Зараз Аргентина вкотре у переговорах з кредиторами. Просить списати борг. Частково. При цьому ще 5 років тому Аргентина була улюбленицею інвесторів у ринки. Там прийшов прогресивний президент, який змінив популістку і подружку Путіна. Він робив правильні ринкові реформи. Боровся з корупцією. Інвестори дуже любили цю нову Аргентину. Більш того, ця нова Аргентина навіть змогла розмістити сторічний бонд. Облігації з терміном обігу 100 років. Україні таке може тільки снитися.

Чому інвестори так люблять Аргентину? Бо Аргентині пощастило бути недалеко від США. Той же часовий пояс, що і Нью-Йорк. Зручно. Багато іспаномовних керівників портфелями в США. Зручно. Простіше, ніж інвестувати в далекі країни Азії, Африки або незрозуміло де розташовану Україну. А США – це центр фінансового світу. Саме там зосереджені гроші. Саме туди треба приходити за ними. У США, не в Аргентину. Хоча, можна повторитися, 100 років тому їхні шанси були рівними, а позиції подібними.

Але аргентинські виборці не люблять ринкові реформи. У підсумку вони повернули в крісло президента популіста, друга подружки Путіна - і Аргентина пішла звичним шляхом.

Чи повернуться ще інвестори в Аргентину? Так. Повернуться. І знову попросять дорого за свої гроші. І знову аргентинці будуть платити. Чи буде наступний дефолт? Ніхто не знає, все залежить від вибору аргентинських платників податків.

А їм, мабуть, подобається. З моменту, як вони вирішили повернути популіста, курс аргентинського песо впав майже в 2 рази і зараз продовжує ковзати вниз. Ще влітку 2019 року за 1 долар давали близько 45 песо, зараз – майже 70. Як у всіх популістів, з'являються валютні обмеження, а вони призводять до чорного ринку, де курс вже під 100 песо за долар. Ось вона, вартість вибору популізму. І ось вона, вартість вибору дефолту.

Коли ви вибираєте шлях дефолтів, ви платите двічі. Перший раз – дуже дорого ви платите за нові борги. А що б там не говорили, всі країни світу постійно залучають борг. Саме так працює світова економіка. І якщо старі борги ви гасите, просто залучаючи нові борги, не витрачаючи на це гроші платників податків, то відсотки по боргу якраз лягають на плечі громадян. У підсумку за радість кинути кредитора ви не отримуєте нічого (ви б все одно платили чужими грошима), але платите за це набагато вищими відсотками. Платите в 5 разів більше. Хтось в 10 разів більше. А потім ви ще платите наслідками дефолту. Тому що дефолт не минає безслідно.

В один із минулих дефолтів Аргентині довелося виводити танки на вулиці. Щоб вгамувати радість громадян, які, мабуть, вирішили танцювати святкове танго з нагоди, що всі їхні вклади в доларах за ніч перетворилися на вклади в песо, за курсом, який обрав їх улюблений уряд. Зараз аргентинці платять за новим курсом песо. І це ще немає дефолту. Йде реструктуризація, і уряд сподівається домовитися полюбовно. Поки сподівається.

Приклад Аргентини, приклад Лівану, де дефолт призвів до масових протестів на вулицях столиці, коли протестувальники спалювали все, що впадало в око, ніби натякає, що це поганий шлях. Але раз за разом в Україні люди продовжують пропонувати не платити по боргах. І так, шлях Аргентини веселіший, аніж шлях США. І результат відчувається не відразу. Але так завжди. Є прості відповіді на складні питання. Які не працюють. І є довгий складний шлях до успіху. Де треба працювати і працювати. І думати. Останнє, судячи з усього, найскладніше.

Сергій Фурса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...