Держбюджет-2021: Як підвищення мінімалки й пенсій позначиться на економіці країни

Данило Монін
Данило Монін

Експерт Інституту ліберальної економіки, співавтор пакета реформ "Вільна економіка"

Засідання Кабінету Міністрів України Урядовий портал

Кабмін прем'єра Дениса Шмигаля затвердив проєкт бюджету на 2021 рік. Кількість державних програм зросла, що сигналізує про безвідповідальність влади, яка готова роздавати гроші з легкістю і залазити далі в борги.

Про це пише Данило Монін на своїй сторінці в Facebook.

Про бюджет-2021.

Колись Маргатер Тетчер сказала дуже правильну фразу: немає ніяких державних грошей - є гроші платників податків.

Звичайно, криза не є стандартною ситуацією, і в цьому році оціночно держава недоотримає близько 170 млрд гривень, і тому дефіцит цього року - він природний, тому що на відміну від домогосподарств і підприємств, які в кризу відразу скорочують свої витрати, держава це зробити не в змозі.

У той же час я бачу, що держава не витрачає свої гроші так активно, як заплановано в оновленому бюджеті 2020 року, і новий кошторис держвитрат в гігантські 47.7% ВВП не буде, за моєю оцінкою, виконаний і прогнозний дефіцит буде не 298 млрд, а 212 млрд (5.3% ВВП).

2021 рік - не має ж бути кризовим. Міністерство економіки сформувало в цілому, з моєї точки зору, більш-менш адекватний прогноз з відновлення економіки з посткризового стану. Відповідно, в моєму розумінні, Міністерство фінансів і держава в цілому має формувати бюджет, в якому держава теж буде жити за коштами.

Новини за темою: Падіння курсу гривні: Що відбувається на валютному ринку України?

Але що ми по факту бачимо?

1) просто величезний базовий дефіцит бюджету до 1-го читання (5.7% ВВП), при якому Міністерство фінансів і взагалі Кабінет міністрів відразу видає свої просто непомірні апетити до 1-го читання. При цьому в цьому році всі держвитрати з урахуванням місцевих бюджетів, Пенсійного фонду та інших соціальних фондів перевищать позначку 2 трлн гривень, при плановому ВВП в 4505 млрд, за моєю оцінкою, 44.7% ВВП.

2) Звичайно, депутатам легко міркувати: давайте медикам +30% ... Зарплати в держсекторі +41 млрд гривень... дорога... ще й ще. Але, вибачте, економіка не гумова... У поточному статусі при тій податковій системі, яка склалася, вона здатна давати 39% ВВП доходів. Все.

3) при такому рівні перерозподілу економіка взагалі не в змозі нормально розвиватися. Занадто високий рівень і роль держави в економіці. Так, в 2021 році ми отримаємо зростання економіки цілком навіть 5% ВВП (на тлі 4.6% прогнозу від Мінекономіки) за рахунок відновлення як зовнішніх ринків, так і взагалі роботи ... особливо в 2-му кварталі 2021. Але потім наслідки такої політики нас призведуть до падіння зростання 2-3% ... або стагнації.

4) я бачу, що Міністерство фінансів перейшло до прямих маніпуляцій з цифрами. Вони показують графіки, що, мовляв, доходи держбюджету впадуть до 23.5% ВВП на 0.7% ВВП, і, мовляв, це до зниження податкового навантаження і поліпшення бізнесу. Але детальний розгляд цифр говорить про те, що по факту в порівнянні з минулим роком доходи впадуть від держпідприємств (дивіденди з 70 млрд до 24 млрд) - це 1% ВВП. І ще НБУ перерахує не 43 млрд, а 33 млрд до бюджету. Таким чином, це скорочення доходів держави державі. Що ж ми маємо у бізнеса і реального сектора економіки. Підняття мінімальної зарплати до 6500 - це ж про підняття на 25% податків на малий бізнес, в тому числі і про це необхідно всім пам'ятати.

Новини за темою: Збільшення мінімальної заробітної плати, або Як можновладці готуються до чергових виборів

Це більше номінального зростання економіки (15%). План з ПДВ плюс 22% до доходів 2020 року. План з ПДФО плюс 21% до прогнозних доходів цього року? Звідки такі цифри? Але в цілому очевидно, що якраз податки будуть збільшені.

5) взагалі вкрай цікаво, коли Мінфін одні графіки показує з цифрами від базового бюджету, а в інших від переглянутого, коли їм хочеться показати красиву цифру.

6) тепер взагалі про цифри. Бюджет Пенсійного фонду - 495 млрд. В принципі це не дуже велике підняття пенсій. Цього року десь буде 471 млрд витрат на пенсії з урахуванням 10 млрд виплачених одноразово Зеленським в травні. Бюджет на медицину - 190 млрд (4.2% ВВП). При цьому в поточний момент розширений на 30 млрд бюджет цього року - не виконується. За 7 місяців тільки +8 млрд зростання витрат. Бюджет на безпеку замість 5% - чомусь 5.93% ВВП.

7) я ще детально не вивчав всі цифри і програми, але побіжний перегляд їх призводить до відчуття, що кількість держпрограм в бюджеті зросла. Держава готова розкидати гроші. Наприклад, на підтримку кіно готова виділити 600 млн гривень. Мінцифра збільшила бюджет в разів 10...

Новини за темою: Україну можуть позбавити безвізу й макрофінансової допомоги ЄС

В цілому для мене очевидно, що це бюджет соціалістів, готових роздавати гроші з легкістю і залазити далі в борги (на обслуговування боргів закладено 160 млрд гривень або 3.5% ВВП зростання з 3% ВВП) Так що, очевидно, політика диктату зовнішніх кредиторів - буде трендом в наступному році. Адже держава все зробила, щоб послабити максимально свою переговорну позицію, і буде йти з простягнутою рукою, щоб покрити 270 млрд (або більше 9 млрд доларів) дефіцит бюджету. Розчарований.

Данило Монін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...