COVID-19: 20 мільйонів інфікованих?

Андрій Волянський
Андрій Волянський

Завідувач кафедри імунології та мікробіології в ХМАПО

Державна служба статистики відмовилась публікувати дані про померлих під час карантину, пов’язаного із поширенням COVID-19 Олександр Коряков/Коммерсант

Коронавірусу знадобилося 6 місяців, щоб 28 червня була досягнута позначка у "10 мільйонів інфікованих". На наступні 10 мільйонів пішло тільки 40 днів. Що це означає? 

Про це пише Андрій Волянський на своїй сторінці в Facebook.

Пандемія стрімко наростає? Потрібно знову посилювати глобальний карантин? Але 20 мільйонів - це ж 0,25% населення Землі? Щоб перехворів 1% знадобиться 2 роки???

Старий анекдот: блондинка запитує у блондинки: "слухай, скільки буде 6 помножити на 8?" Та їй відповідає: "не бери в голову, це абсолютно різні цифри."

Не беріть в голову, ці офіційні цифри нічого не означають. Рівень проведення епідемічного розслідування сильно відрізняється в різних країнах, переважну частину інфікованих навіть не можна називати хворими - симптоматики немає, так що дуже орієнтовно можна називати цифри 100-150 мільйонів інфікованих, або 1-2% населення планети. Тобто реально світ з коронавірусом ще не стикався.

А як же 735 тисяч летальних випадків? Це реальні цифри? Так. І це 2% світової летальності. Стільки ж помирає від СНІДу або туберкульозу. При цьому щоденна кількість летальних випадків протягом липня-серпня стабільна і описується лінійним рівнянням 5500х.

Новини за темою: Як Швеція програла боротьбу з COVID-19

Звідки виник міф про високу летальність COVID-19? Все звідти ж - невміння (небажання) порахувати реальну кількість інфікованих. Помирає понад 10% інфікованих в країнах, які на піку захворюваності мало тестували і провалили епідрозслідування - в березні-квітні. Це Італія, Іспанія, Франція, Бельгія, Нідерланди, Великобританія, зараз - Мексика (2 тести на одного інфікованого).

Орієнтуватися потрібно не на аутсайдерів епідемічного розслідування, навіть якщо це США і Західна Європа, а на лідерів - скажімо, Сінгапур, в якому інфіковано 1% населення, летальність 0,05%, зроблено 30 тестів ПЛР на одного інфікованого. Або Китай - 1000 тестів на інфікованого, летальність в межах 1% (крім Хубей), 99% ланцюжків розслідується, вже кілька місяців не допускається старт другої хвилі.

Крім того, потрібно оцінювати тимчасову надмірну летальність, яка в майбутньому компенсується. Так, велику кількість летальних випадків важкого грипу в США на початку 2018 року було компенсовано зниженням загальної смертності в наступні місяці і в підсумку 2018 рік не відрізнявся за кількістю смертей від 2017 або 2019 років. Звичайно, пандемія, яка забрала вже 165 тисяч життів в США, буде компенсуватися протягом кількох років, але суть не змінюється. Коронавірус, як і грип, концентрує смерті, які повинні неминуче відбутися в найближчому майбутньому. Але світ не непритомніє через наближення грипу і не створює штучну економічну кризу, тому що це звичний процес концентрації смертей.

Численні мутації вірусу, виявлені на сьогоднішній день, поки практично не впливають на його властивості. Поточне зниження вірулентності можна пов'язувати з літнім підвищенням сонячної активності в Північній півкулі, де зосереджена велика частина населення Землі.

Чи можливо з настанням осінньо-зимового періоду збільшення кількості смертей? Звичайно. Сезонність значимо підвищує частку пневмоній в загальній смертності. А світ з коронавірусом досі не знайомий завдяки глобальному карантину.

Тому протипандемічна стратегія повинна бути вже зараз переглянута в бік мінімально достатніх ізоляційних заходів і реального захисту груп ризику. Ну і, ясна річ, не втрачаємо оптимізм і розсудливість.

Андрій Волянський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...