Чим відповість США на гіперзвукові загрози Росії і Китаю

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Багатоцільовий винищувач Міг-31 з гіперзвукової ракетою "Кинджал" на репетиції повітряної частини параду Перемоги в Москві РІА Новини/Ілля Питалєв

втор американського видання визнає, що сьогодні Росія і Китай випереджають США в області гіперзвукової зброї. Яких заходів збирається вжити Пентагон і що таке "космічний сенсорний шар"?

Про це пише The National Interest.

Чи допоможе нове покоління ПРО?

5 червня Агентство космічного розвитку (АКР), новий підрозділ Пентагону з космічних технологій, запросило розробку вдосконаленої системи стеження для ракетної оборони "космічного рівня". Технічне повідомлення прибуло без особливої помпи або уваги громадськості. Але для тих, хто в курсі, це початок великої стратегічної ініціативи, яка може забезпечити військову перевагу Америки.

Проблема актуальна. Сьогодні перевагу Америки в ракетних технологіях оспорюють — вперше після закінчення холодної війни. Поряд з США кінетичну зброю наступного покоління — гіперзвукові ракети — розробляють Росія і Китай. Системи гіперзвукової зброї призначені для ураження наявної протиракетної оборони завдяки неймовірній швидкості, що перевищує швидкість звуку до двадцяти семи раз, і високої маневреності (здатність змінювати траєкторію польоту).

Ефективних контрзаходів проти цієї зброї нині не існує. Оскільки наші противники відповідають нашому технологічному рівню в цій галузі — а в деяких випадках навіть перевершують його, — Пентагон повинен приділяти пріоритетну увагу дослідженням і розробленню захисту від гіперзвукової зброї.

Новини за темою: Що стримує США і Росію від випадкового розв'язання війни?

Військова міць Америки ґрунтується на її здатності проєктувати силу на великі відстані — тобто доставляти переважну силу у вигляді військ, кораблів, літаків і ракет у будь-який куточок світу за короткий проміжок часу. Хоча у наших найближчих конкурентів, Росії і Китаю, цієї "експедиційної" проєкції сили немає, гіперзвукова зброя дає їхнім збройним силам потужний інструмент перегородження доступу або блокування зони (A2AD), дозволяючи стримувати розгортання сил США і навіть погрожувати "обезголовлювальним" першим ударом. Не дивно, що Росія і Китай — і навіть конкуренти другого рівня, на зразок Ірану і Північної Кореї — активно впроваджують цю зрівняльну технологію.

Гіперзвукова зброя давно зійшла з креслярської дошки і вже використовується нашими противниками. Народно-визвольна армія Китаю (НВАК) на військовому параді 2019 року продемонструвала гіперзвуковий плануючий літальний апарат (ГПЛА) середньої дальності DF-ZF, встановлений на стандартній балістичній ракеті середньої дальності DF-17. Хоча офіційно система озброєна звичайною боєголовкою і призначена для знищення нерухомих цілей, експерти вважають, що вона може бути з легкістю оснащена ядерними боєголовками. Крім того повідомляється, що в розробці і протикорабельні "вбивці авіаносців" DF-ZF. З дальністю 2 500 км і максимальною швидкістю 10 Мах — в поєднанні з надзвичайною маневреністю в польоті — DF-ZF розроблені спеціально для ураження протиракетної оборони США, включаючи ПРО Aegis, яка захищає наші кораблі, або THAAD, яка прикриває союзну Південну Корею.

За словами експертів, гіперзвуковий плануючий літальний апарат DF-ZF продемонстрував високу ступінь точності при випробуваннях, причому боєголовки приземлилися "в межах декількох метрів від цілі". Що ще важливіше, прототип DF-ZF здатний іти з-під удару в польоті, залишаючи противнику "мало часу на реакцію".

Китайські чиновники своїх досягнень в цій області не соромляться — навпаки, перетворили гіперзвукову зброю на предмет національної гордості. На конференції з гіперзвуку 2017 року в Сямені китайські вчені представили з цієї теми більше 250 статей — майже в десять разів більше, ніж американці. Відомо, що за десятиліття між 2008 і 2018 роками Китай провів приблизно в двадцять разів більше випробувань гіперзвукової зброї, ніж США.

Новини за темою: Винищувач, створений в СРСР, вже 50 років найшвидший у світі

Не відстаючи від південного сусіда, Росія розробляє власний гіперзвуковий арсенал. 27 грудня 2019 року міністр оборони Росії Сергій Шойгу підтвердив розгортання першої в країні гіперзвукової міжконтинентальної балістичної ракети (МБР) "Авангард", назвавши це "знаковою подією". Російські лідери покладають на неї великі надії, а президент Росії Володимир Путін похвалився, що "Авангард" здатний обходити як наявні, так і перспективні системи ПРО. Цей оптимізм цілком доречний, і на випробуваннях в грудні 2018 року ракета успішно вразила ціль на відстані близько 6 тисяч км, рухаючись по зигзагоподібній траєкторії зі швидкістю 27 Мах.

Технологічно "Авангард", мабуть, досконаліший його китайського аналога. Запущений МБР РС-28 "Сармат", "Авангард" від'єднується високо над атмосферою і потім "ковзає" до мети. Крім того, Росія близька до того, щоб розгорнути гіперзвукову балістичну ракету повітряного базування "Кинджал", яка, як повідомляється, буде розвивати швидкість до 10 Мах.

Пришпорені прогресом конкурентів, США відновлюють власну програму гіперзвукової зброї часів холодної війни. Пентагон запросив у Конгресу 2 мільярди 865 мільйонів доларів на фінансування гіперзвукової зброї в 2021 році — на 13% більше порівняно з загальною сумою за 2020 фінансовий рік (2 мільярди 508 мільйонів доларів). Запит включає фінансування досліджень систем наступального озброєння — у тому числі гіперзвукову систему на вантажівці, ракети для підводних човнів і надводних кораблів і зброю повітряного базування.

Треба розуміти обстановку

Розробка гіперзвукової оборони фінансується набагато скромніше — принаймні, поки. Так, на розробку датчика космічного гіперзвукового і балістичного стеження (HBTSS) — спільний проєкт Агентства з протиракетної оборони США і АКР — зараз йде лише мала частина бюджетів цих установ на "розвиток космічних технологій та створення прототипів".

Тим не менше, враховуючи здатність гіперзвукових систем знаходити лазівки в обороні — проходячи під радіолокаційними горизонтами і залишаючись поза зоною дії перехоплювачів, поки не залишиться часу для реагування, — навіть для спроби перехоплення необхідний новий метод відстеження. Насправді цього можна досягти лише завдяки угрупованню датчиків на низькій навколоземній орбіті, як це передбачено програмою HBTSS. У цю групу датчиків увійдуть близько 120 супутників, що дасть змогу постійно і гарантовано виявляти цілі незалежно від їх курсу або швидкості. Така система буде "опікати" будь-які цілі з моменту запуску і надавати перехоплювачам необхідні дані в режимі реального часу, коли на рахунку кожна мілісекунда.

Проблема актуальна. Традиційні системи оборони США — наприклад, наземна система протиракетної оборони на маршовій ділянці польоту, Aegis BMD і THAAD, в даний час просто не пристосована для захисту від гіперзвукової загрози. Традиційна протиракетна оборона — по суті, це стріляти кулею по іншій кулі — саме по собі завдання складне і вимагає відстеження цілей, високошвидкісної передачі даних і перехоплення. Швидкість та маневреність гіперзвукових ракет набагато ускладнюють це завдання. Розміщений у космосі шар [датчиків] поліпшить володіння ситуацією і дасть існуючим системам шанс поборотися із загрозою. Більш того, плюси космічного сенсорного шару не обмежаться протиракетною обороною. Всі без винятку підрозділи збройних сил США виграють від здатності краще відслідковувати безпечність бойових одиниць (від кораблів до військ і літаків) в загальній, інтегрованій системі.

Можливість запустити таку систему в руках Конгресу. При належному фінансуванні досліджень і розробок законодавці зможуть гарантувати, що США перетворять космічне зондування на реальність — причому, випереджаючи супротивників.

Джеймс Грант

За матеріалами: ІноЗМІРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...