Чи зможе Єрмак зробити Офіс президента центром управління країною?

Юрій Бутусов
Юрій Бутусов

Журналіст, головний редактор сайту "Цензор. НЕТ"

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак Сегодня

У системі влади Володимира Зеленського Офіс президента є ключовою ланкою, але при ексглаві Андрії Богдані він так і не став ключовим інститутом в управлінні країною. З усіх функцій влади - планування, прийняття рішень, реалізація і контроль - виконувалось тільки друге. Чи зможе новий очільник ОП зібрати всі пазли докупи й виробити прагматичну політику Офісу президента?

Про це пише Юрій Бутусов на своїй сторінці в Facebook.

"У цю епоху мені все одно, наскільки ти блискучий в тактичному або оперативному мистецтві. Якщо ти не здатний створити гармонію, навіть порочну гармонію, гармонію на полі бою, яка базується на довірі між усіма службовими ланками, між коаліційними і вітчизняними службами, – то тобі треба збиратися додому, твій тип лідерства вже застарів. Нам потрібні офіцери, які вміють створювати гармонію між усіма службовими ланками".
Генерал Джеймс Меттіс, ексміністр оборони США.

Резонанс від зміни глави Офісу при Зеленському дістав такий же масштаб, як колись в 90-х заміна Дмитра Табачника при Леоніді Кучмі. У системі влади Володимира Зеленського Офіс президента є ключовою ланкою. Але Офіс при Богдані так і не став ключовою ланкою управління країною. Не можу погодитися з популярною нині думкою, ніби глава Офісу – це віцепрезидент. Це визначення припускає якусь чітку модель розмежування повноважень. Ні, глава Офісу в системі Зеленського – це диктатор, який повинен публічну риторику президента перетворювати на вчинки і результати.

Бо іншої суб'єктності у влади немає! Масове призначення "нових осіб" на всі посади, руйнування всіх колишніх зв'язків, знайомств, відносин перетворили українську владу на розібраний пазл. Перш ніж рухатися кудись, цю систему треба для кожного конкретного випадку збирати і налаштовувати.

Зеленський і ексглава його Офісу Андрій Богдан сконцентрували всю владу і прийняття всіх стратегічних рішень на Банковій. А глава Офісу по суті був виконувачем обов'язків президента в ключовій вертикалі – силовій. Офіс зібрав всі повноваження – але не взяв на себе відповідальність.

Очевидно, що для системної роботи на Банковій треба міняти не тільки главу Офісу – треба міняти і частину людей в апараті, щоб зміни були системними. Якщо Зеленський не дасть Єрмаку можливості зробити зміни, то управління країною так і залишиться хаотичним і фрагментованим.

На своєму першому брифінгу Єрмак заявив, що не планує швидких кадрових змін. Але з іншого боку, зробив акцент насамперед на вирішенні тих проблем, які створював Богдан. Це, по-перше, поліпшення відносин з медіа, повага до журналістів, скасування законопроєктів, що обмежували свободу слова. По-друге, Єрмак згадав і завдання головам обладміністрацій – "губернаторам", тобто відзначив важливість регіональної політики.
Очевидно, що це ті сфери, де хаос у владі очевидний найбільше.

Комунікаційна політика Банкової на даний момент фрагментована так само, як і система управління в цілому. Ні, за кількістю пресрелізів, інформаційних приводів, закритих брифінгів, постів і новин ОП попереду планети всієї. Але обсяг інформації не стикується з суперечливими рішеннями - законопроєкти проти журналістів, дивні ігри зі "зливами" інформації, бажання працювати тільки з лояльними людьми, дуже довгий час реагування на актуальні теми. На які сенси працює комунікація? Для якої аудиторії? Створена штучно ситуація протистояння зі ЗМІ, яка для влади нічого доброго не обіцяє. Це сфера відповідальності Богдана та профільного заступника голови ОП Кирила Тимошенка. Втім, судячи з того, що Тимошенко зайнявся кураторством ігрового бізнесу, в самій ОП ніяких проблем в комунікаціях не бачать, значить, все логічно.

Абсолютно катастрофічне становище в самій президентській вертикалі – в обласних та районних адміністраціях. Навряд чи глибину цієї проблеми усвідомлює сам Зеленський, оскільки людина, яку він призначив, - заступник голови ОП Сергій Трофімов, який курирує регіональну політику, судячи з призначень, розглядає це як якусь забавну гру. Трофімов не робить спроб виставити якісь чіткі критерії і правила. Ні, на кожному кроці будь-яке призначення і будь-яке узгодження максимально затягуються, рішення відкладаються і нескінченно переносяться. Хочеш вирішувати проблеми швидко - домовляйся. В деяких областях вже двічі змінили голів ОДА, але при цьому через 9 місяців є області, де досі не призначений голова обласної адміністрації! Керують виконувачі обов'язків. Що вже говорити про районний рівень! Наприклад, Трофімов відхиляє усі кандидатури на посаду голови Сумської облдержадміністрації. Тому що фактичним господарем області є відомий олігарх Андрій Деркач, і його не влаштовують будь-які кандидати, які не узгоджені з ним. Деркач з Трофімовим в товариських стосунках, настільки близьких, що він може визначати кадрову політику влади в цілому регіоні. Популярність дістали радники Трофімова - відомий київський забудовник Володимир Родін, який завдяки Трофімову отримав зараз пріоритетний вплив на Державно-архітектурну будівельну інспекцію, і харківський митник Вадим Слюсарєв, який, за даними ЗМІ, контролює прикордонний перехід "Гоптівка" в Харківській області, а також обласного прокурора. На місцевому рівні президентська вертикаль фактично відсутня. Маса не готових до держуправління людей на керівних посадах, яких сам же Трофімов постійно тасує, маса незаповнених посад, де нікого немає або продовжують керувати старі кадри. Відсутність стратегії, відсутність зрозумілої системи взаємодії. У багатьох регіонах владу Зеленського видно тільки по телевізору, фактично на місцях зміни мінімальні. Багато регіонів, таких як Харківська, Одеська, Закарпатська та інші області, в значній мірі під контролем фінансово-політичних угруповань, пов'язаних з мафією, які зараз тільки зміцнюють свій вплив. Перезавантаження не торкнулося областей, зміни проводяться в центрі. І хаос влади боляче відгукнеться "Слугам народу" на виборах до місцевих рад.

З чинних заступників голови ОП найбільшу суб'єктність має Андрій Смирнов, який курирує судові та правоохоронні органи. Будучи в ОП людиною Богдана, Смирнов, незважаючи на це, не створює внутрішні конфлікти, і помітно, що його напрям діяльності Єрмак на брифінгу не коментував. За даними джерел Цензор.Нет, Смирнов залишиться на посаді.

Втім, на Банковій кажуть також, що Володимир Зеленський поки збереже наявних заступників, але навколо самого Андрія Єрмака складеться поступово нове коло і його власний апарат. І відповідальність за комунікаційну політику, не виключено, буде розділена.

Якщо робити висновки, то очевидно, що враховуючи ключовий вплив Офісу на Банковій на вироблення державної політики, проблема не тільки в постатях у керівництві ОП. Самому Володимиру Зеленському час переглянути своє бачення ОП. Це не колл-центр і не коаліційний уряд.

Тут повинен бути особистий апарат президента – з його довірених осіб. Мають бути експертні та аналітичні поради – з фахівців з різних сфер, які повинні пропонувати різні оцінки і проєкти, тут можуть бути конфлікти і протилежні думки. І повинен бути єдиний, а не коаліційний, виконавчий апарат, який знаходиться в одних руках. Така логіка дозволить адекватно розуміти й генерувати владу. Офіс президента – це вертикаль, вона не може бути пазлом, не може петляти і лавірувати, не може слухатися деркачів, слюсаревих, а повинна працювати як одне ціле.

Влада не є чимось абстрактним, вона виникає з чотирьох основних завдань управління – планування, прийняття рішень, реалізації і контролю. З усіх цих функцій Офіс був націлений на прийняття рішень, інші функції не виконувались. Офіс перетворився на великий колл-центр, куди легко потрапити і поставити питання, звідки дзвонять і пишуть, але де за більшість питань ніхто не може взяти на себе відповідальність. В результаті вирішується тільки те, що особисто контролює президент, або те, що особисто контролює сам глава Офісу. Тобто дуже вузький спектр проблем. Тепер цей пазл доведеться збирати самому Єрмаку.

Юрій Бутусов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...