Чи зможе коронавірус у поєднанні з нафтовою війною розхитати Росію?

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Росіяни проходять повз напису на вікні вуличного кафе - "Це кінець", Невський проспект, Санкт-Петербург EPA-EFE

Є реальні побоювання, що коронавірус знищить російську систему охорони здоров'я, а падіння цін на нафту погіршить економіку країни. Такий економічний і соціальний шок для російської політичної системи загрожує потрясінням?

Про це пише The National Interest.

Торік у вересні я писав про регіональні вибори в Росії. Тоді я дійшов висновку, що їхні результати відображають "крихкість сформованої системи" і "неможливість вийти за рамки особистості Володимира Путіна як основи російської політичної системи". Таким чином, підсумував я, "механізму вибору наступника Путіна, щоб забезпечити збереження нинішньої системи до середини XXI століття, не існує".

Раніше в цьому році Путін проштовхнув низку конституційних поправок, щоб заручитися варіантами, як йому порядкувати Росією і після 2024 року. Очевидно, розрахунок був у тому, що в найближчі три роки Путін буде вирішувати долю Росії на власний розсуд. Але тут одночасно втрутилися наслідний принц Саудівської Аравії і природа — у вигляді заразного вірусу.

Коли вірус COVID-19 пустився смертоносним маршем із Китаю по всьому світові, припинивши будь-яку економічну діяльність, ціни на нафту почали падати. На початку березня путінська команда зіграла ва-банк, розірвавши домовленість ОПЕК+ із Саудівською Аравією, сподіваючись вигадати кращу позицію на світових енергетичних ринках. Наслідний принц Мухаммед бін Салман, однак, показав характер — і не пішов на поступки. Вибухнула війна цін на нафту, яка опустила ціни ще нижче, ніж очікувалося, і ось-ось занурить російську економіку в рецесію. Між тим резерви, призначені на нові національні проєкти, тепер, судячи з усього, будуть кинуті на короткострокову економічну допомогу.

Новини за темою: Коли закінчиться нафтова війна між Росією та Саудівською Аравією?

Зрозуміло, одним із завдань, заради яких прем'єр-міністром призначили Михайла Мішустіна, було прискорення економіки. З регіональних виборів 2019 року Кремль зробив висновок, що економічний застій створить реальну загрозу стабільності режиму. Якщо енергетичний альянс з Ер-Ріядом розсипався, Кремль з обережним оптимізмом розраховував, що Росія, і так частково відірвана від світової економіки через санкції, зможе зупинити поширення вірусу. У російських ЗМІ тривожні кадри карантину в Італії, Іспанії та інших частинах Європи контрастували з запевненнями, що в Росії все добре, — і що керівництво країни тримає руку на пульсі. В кінці березня Путін заявив, що ситуація "під контролем". Меседж був у тому, що навіть якщо економіка похитнеться через нафтові війни, то принаймні Росія уникне епідемії коронавірусу, що охопив Західну Європу.

Однак коронавірус у Росію все ж таки прийшов. І є реальні побоювання, що заходи стримування не спрацюють і вірус знищить тендітну і недофінансовану систему охорони здоров'я. У поєднанні з економічним шоком це загрожує політичними потрясіннями — голова Рахункової палати та колишній міністр фінансів Олексій Кудрін пророкує восьмивідсоткове скорочення російської економіки через подвійний удар від цін на нафту і коронавірусу.

Сам Путін після рукостискання із зараженим доктором Денисом Проценком наприкінці березня під час турне по московських лікарнях перейшов на режим самоізоляції і віддалені конференції з урядом. Путін по суті став затворником — він присутній на телевізійних екранах, але кинув свій колишній спосіб прямого управління "на місцях", відомий з фінансової кризи 2008-2009 років. Тепер, коли британського прем'єр-міністра Бориса Джонсона госпіталізували з симптомами COVID-19, посилюються припущення, що Путін теж хворий, — і якими будуть наслідки для російської політики.

І якщо відгук на економічну кризу і пандемію COVID-19 провалився, хто понесе відповідальність? Це провал керівництва або всієї системи? І як це позначиться на позиції Путіна і його можливості забезпечити подальший перехід?

Ми спостерігаємо не що інше, як спробу делегувати відповідальність. Путін може намітити загальні цілі — як він зробив у своєму виступі 2 квітня, — але оперативну відповідальність за боротьбу з пандемією покладено на регіональних губернаторів і лідерів. Як висловився сам Путін, їм доручено розробити політику, оптимальну для їхніх регіонів. Оскільки Москва — не тільки епіцентр вірусу, але і серце російської економіки, мер Сергій Собянін, колишній глава адміністрації Путіна, розробляє і запроваджує обмеження в італійському стилі. Собянін ще й заступник голови національної координаційної комісії по боротьбі з коронавірусом, — взагалі там головує прем'єр-міністр (а зовсім не президент), але Мішустін, чи то за своїм рішенням, чи за вказівкою згори, поступився роллю головного борця з епідемією Собяніну.

Собянін якийсь час займав пост глави адміністрації Путіна, і у нього є прямий зв'язок із президентом, тому самодіяльністю він не займається. Але при цьому складається враження, що Собяніна призначено відповідальною особою за кризу — якщо що, він буде крайнім, але в разі сприятливого результату реабілітується за невдачі на регіональних виборах 2019 року, де "Єдина Росія" ледве втримала владу в міській думі. Схоже, для Путіна криза — можливість перевірити на міцність політичні кадри Росії, особливо регіональних губернаторів, з яких він набирає національний уряд і вибирає можливих наступників. З початку епідемії вже четверо губернаторів — добровільно або вимушено — подали у відставку. Мішустіна Путіну вигідно зберегти на його нинішній позиції, оскільки передбачається, що той буде курирувати план економічного розвитку, — Кремль вважає його ключовим для виживання в майбутнє десятиліття.

Чи спрацює ця стратегія? І чи опиниться Путін поза критикою, якщо російський відгук на коронавірус провалиться? І як ця криза разом із затяжним падінням цін на нафту вплине на свободу Путіна визначати політичне майбутнє країни? Ось питання, які ми повинні розглядати, оцінюючи, куди рухається Росія.

Ніколас Гвоздєв

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...