live

Чи зміг би Маск досягти успіху в Україні, або Чому українські генії нікому не потрібні

 Павло Вернівський
Павло Вернівський

Експерт Інституту суспільних досліджень, економіст

Ілон Маск AFP

Якщо б Ілон Маск жив в Україні, то успішність його діяльності була б під питанням. Він елементарно не знайшов би грошей. Чому так важко реалізувати себе в нашій державі?

Про це пише Павло Вернивский на своїй сторінці в Facebook.

Маск - геніальна людина. З цим важко посперечатися. Тільки дайте мені відповідь на питання.

Чи досяг би Маск успіху, якщо б жив в Україні? Ні. Знаєте чому?

Він елементарно не знайшов би грошей.

Він не зміг би отримати кредит у реформованій банківській системі. В Україні нереально отримати кредит без твердої застави, на 20 років і під низький відсоток.

Він так само не зміг би залучити гроші на фондовому ринку України. Просто тому, що фондового ринку немає.

Він навіть не зміг би знайти гроші у приватних інвесторів, тому що жоден інвестор в Україні не поліз би в такий проєкт з довгим терміном окупності і великими ризиками.

Маск не зміг би побудувати завод. Адже для будівництва заводу та закупівлі обладнання теж потрібні гроші. А де їх взяти, якщо ніхто не дає?

І це не враховуючи хабарів за землю, за підключення до енергомереж. Я вже мовчу про базову інфраструктуру, дороги.

Будівництво заводу – це пів біди. Спробуй ще отримати замовлення від держави. Він не виграв би тендер на "Прозорро". І не тому, що там корупція. А тому, що у нас держава хріновий замовник, яка навіть вчасно розплатитися не може. І якщо б державі іноземна компанія дала розстрочку, то тендер виграли б іноземці.

Просто банально на державному рівні чиновники не розуміють, що Маску треба закупити у постачальників сировину, компоненти, послуги тих же розробників. Йому потрібно оплачувати зарплати робітникам. На це теж потрібні гроші!

А тепер уявіть, що на розробку і випробування потрібно витратити кілька років мінімум. І тут ще держава не хоче платити авансом, а лише за фактом. І то не відразу, а по частинах.

І Маску потрібно викручуватися. Замість того, щоб займатися розробкою ракети, він повинен ламати голову, де взяти гроші, щоб купити партію компонентів. Адже йому потрібно виконати замовлення, за яке держава йому заплатить в далекому майбутньому.

І якщо б ще у Маска було розуміння, що продукт буде відразу нормально функціонувати. А якщо щось не вийде? А якщо його ракета не буде працювати? Чи захоче держава оплачувати браковану продукцію? Теж питання.

Загалом, легко розмірковувати про успіх Маска, при цьому не розуміючи значення наявності умов для розвитку. І я не думаю, що у нас зовсім не народжується нових геніїв, як Корольов або Сікорський. Народжуються, тільки швидше за все вони залишаються невідомим, тому що вони не можуть себе реалізувати в нашій державі.

Павло Вернівський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...