live

Чи реальна спільна Олімпіада України та Білорусі?

ISPORT.ua
ISPORT.ua

Новини спорту України та світу

Україна і Білорусь можуть разом провевести Олімпійські Ігри в 2030 році (зимові) або в 2032 році (літні) Playbuzz

Україна може розглянути можливість спільного проведення Олімпійських ігор з Білоруссю. Олімпійські ігри приваблюють мільйонні аудиторії, а значить й інвестиції. Проте є побоювання, що це свідомо збитковий захід. Чи вистачає в Україні інфраструктурних об’єктів для проведення Ігор?

ISPORT.ua оцінює інфраструктурні об'єкти, на яких може пройти Олімпіада-2032.

З вуст українських чиновників в черговий раз прозвучала ідея подачі спільної з Білоруссю заявки для проведення Олімпійських ігор.

Ідею про проведення Олімпіади в Україні президент Володимир Зеленський висловлював ще в липні 2019 року. Тоді це звучало, як необхідність скласти амбітний план.

"Нам потрібен певний план, що ми, скажімо, готові за 3-4 роки все побудувати, і тоді можемо бути в черзі, щоб прийняти Олімпіаду. Ми маємо бути амбітними", - заявив Зеленський.

У вересні ідею підтримав президент Білорусі Олександр Лукашенко.

"Звичайно, нам важко змагатися з великими країнами. Але, припустимо, з українцями чи росіянами ми можемо провести Олімпіаду. Об'єкти під Олімпійські ігри у нас готові. Зараз Національний футбольний стадіон побудуємо і для водних видів спорту, футбол залишиться", – заявив Олександр Лукашенко.

У жовтні президенти зустрілися і серед іншого обговорили і ідею спільної Олімпіади.

Президент України Володимир Зеленський на зустрічі з президентом Білорусі Олександром Лукашенком у рамках Другого форуму регіонів України і Білорусі в Житомирі, 4 жовтня 2019 року president.gov.ua

Ну а тепер під час засідання Організаційного комітету з підготовки та участі спортсменів України на Олімпіаді і Паралімпіаді 2020 року прем'єр-міністр України Олексій Гончарук знову підняв цю тему.

"На мою думку, ця ідея точно заслуговує глибокого вивчення. Уряд зараз працює над тим, щоб вивчити цю ситуацію з різних точок зору і запропонувати концепт нашим партнерам, якщо ця ініціатива найближчим часом може бути реалізована", – сказав Гончарук.

Більше того, міністр Бородянський вже зараз запропонував національним олімпійським комітетам створити спільну робочу групу для вивчення таких можливостей.

А воно нам треба?

Олімпійські ігри приваблюють мільйонні аудиторії і увагу світових засобів масової інформації до країни-організатора, не кажучи вже про рекламу, туризм, інвестицій. А ще Ігри можуть поліпшити інфраструктуру, дати робочі місця.

Є побоювання, що Олімпійські ігри – свідомо збитковий захід, тому в багатьох країнах жителі виступають проти. Але фінансистами пораховано, що найбільше грошей "з'їдає" будівництво об'єктів інфраструктури. Так, зимова Олімпіада 2014 року в Сочі обійшлася Росії в 51 млрд доларів і стала найдорожчою в історії. Літня Олімпіада 2008 року в Пекіні коштувала 40 млрд доларів. Але там всі об'єкти будувалися майже з нуля.

Олімпіада-2018 в південнокорейському Пхенчхані обійшлася країні в 12,5 мільярда доларів. При цьому на організацію самих Ігор в Пхенчхані були витрачені 2,4 млрд доларів. Інші кошти пішли на інфраструктурні проєкти, пов'язані з Олімпіадою.

При цьому останні роки МОК почав приймати заходи по скороченню витрат на проведення Ігор.

Організація стала, наприклад, виділяти кошти на полегшення фінансового тягаря, з яким пов'язано проведення Олімпіад. Вона обіцяла внести 1,8 млрд доларів в бюджет Олімпіади 2028 року, яка пройде в Лос-Анджелесі.

Фактично, якщо по мінімуму будувати потрібні об'єкти, а базуватися на тому, що є, плюс отримати гроші від МОК, то збитковою Олімпіада може і не бути. Від її проведення і Україна, і Білорусь можуть тільки виграти. Тим більше, що останнім часом стали дуже популярними спільні заявки і часто саме їм надається перевага.

Так що з об'єктами?

Ясна річ, що основні об'єкти будуть в Мінську, який має досвід організації Європейських ігор, плюс на додаток до того, що є, збирається побудувати Національний футбольний стадіон та Палац водних видів спорту.

Що є в Мінську?

Стадіону Динамо присвоєна 1-я категорія згідно з критеріями Керівництва з легкоатлетичних споруд IAAF-2008, що дозволяє проводити спортивні змагання міжнародного рівня з легкої атлетики.

Национальный Олимпийский стадион "Динамо" (Минск) wikipedia.org

Багатофункціональний культурно-спортивний комплекс "Мінськ-арена" може прийняти будь-який вид змагань, а поруч є велодром, здатний прийняти трекові гонки.

Спортивний комплекс "Палова арена" призначена для проведення матчів з баскетболу 3х3.

Спортинг-клаб і стрілецький тир можуть прийняти кульову і стендову стрільбу.

Sporting Club - база олімпійської підготовки зі стендової стрільби Республіки Білорусь activezone.by

Центр тенісу може прийняти змагання з тенісу або настільного тенісу.

Є Палац спорту, Фелкон клаб, Чижівка-Арена і палац Уруччя, на яких можуть проводитися як різні види боротьби, так і ігрові види спорту.

Палац спорту "Уруччя" в Республіці Білорусь Фото з відкритих джерел

Плюс планується побудувати Палац водних видів спорту.

Що є у Києві?

Києву треба брати за приклад Мінськ. У нас є Палац спорту, який потрібно серйозно доробляти, щоб довести до серйозного рівня. Він здатний прийняти один з видів боротьби чи змагання з гімнастики.

Палац спорту в Києві Фото з відкритих джерел

У нас є НСК Олімпійський і стадіон Динамо, які можуть приймати футбольні матчі.

НСК Олімпійський в Києві wikipedia.org

У Києві є Іподром, де можуть пройти змагання з кінного спорту.

Київський Іподром facebook.com

Головна гордість столиці – "Ліко", де можна провести стрибки у воду.

Можна переробити під Олімпіаду Міжнародний виставковий центр, проводити боксерські змагання Конгрессно-виставковий центр Парковий, є плани реконструкції Льодового Палацу, на місці якого можна побудувати сучасний Палац спорту.

У нас Київське водосховище і річка Дніпро, де можуть пройти змагання з вітрильного спорту та веслування (академічної та на байдарках і каное). У нас є гідропарк, здатний прийняти змагання з пляжного футболу та пляжного волейболу. У Києві є X-парк, де можуть пройти змагання зі скейтбордингу та іншим екстремальним видам спорту, які можуть бути включені в програму ОІ до 2032 року.

Насправді – небагато, але один-два мультиспортивних комплекса Києву не завадять і без Олімпіади.

Додамо Харків?

У Харкові є два палаци спорту, є футбольний стадіон Металіст, стадіон ХТЗ, де грає регбійна команда Олімп, а значить тут можна провести регбі-7. У Харкові є гольф-курорт Superior Golf & Spa Resort, де можна провести змагання з гольфу (в Мінську теж є гольф-клуб хорошої якості, якщо що).

Стадіон "Металіст" у Харкові wikipedia.org

Що головне в Києві і Харкові? Міська інфраструктура, готова приймати серйозні спортивні змагання, а також студентські гуртожитки, які можна переробити на олімпійські села.

На що можуть піти гроші? Організація Олімпійських ігор – серйозні фінансові витрати навіть без будівництва об'єктів. Потрібно буде привести в порядок міста, дороги, переходи, мости, напевно, дообладнати аеропорти і вокзали. Але це потрібно робити і без Олімпіади.

Під Олімпійські ігри потрібно буде зробити сучасне залізничне сполучення між Києвом і Мінськом для зручності туристів. А ще багато політичних питань, але ми тут задалися метою оцінити інфраструктурні об'єкти.

Суперники є?

Чому мова йде про Олімпіаду 2032? Бо до того все розподілено. І навіть на Олімпіаду-2032 достатньо претендентів - (Азербайджан), Сараєво (Боснія і Герцеговина), Делі (Індія), Торонто (Канада), Будапешт (Угорщина), Найробі (Кенія), Брісбен (Австралія), Буенос-Айрес (Аргентина), Доха (Катар), Стамбул (Туреччина), Мадрид (Іспанія) і Санкт-Петербург (Росія) висловлювали бажання прийняти Ігри.

Італія прийме Зимові Олімпійські ігри в 2026 році Twitter.com/iocmedia

Повертаючись до витрат на організацію Олімпіад, експерти сходяться в думці, що великі витрати відбуваються з причини того, що країни не мають досвіду проведення змагань такого рівня. Мінськ брав Європейські ігри, у нас такого досвіду немає. Потрібно будувати сучасні мультиспортивні комплекси і проводити змагання, щоб цей досвід з'являвся. Потрібно багато зважити, перш ніж подавати заявку і підготуватися до цього.

Бажання України прийняти Олімпійські ігри – реальне, але потрібно зробити для цього багато роботи і справа не тільки в об'єктах.Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...