Чи потрібно захищати права російськомовних громадян України?

Могильницький Максим
Могильницький Максим

Адвокат з кримінальних справ

350 мільйонів людей на планеті говорять російською мовою 24 канал

З'ясувалося, що деякі співгромадяни просто не розуміють (і не прагнуть зрозуміти), для чого потрібна петиція про захист прав російськомовних громадян України, подана спільно з Тelegram-каналом "Бородатая Бабушка".

Про це пише Максим Могильницький на своїй сторінці в Facebook.

Для мене суперечки в коментарях - недозволена розкіш. А тому вирішив виокремити весь негатив і дати більш-менш розгорнуті відповіді. Отже, поїхали!

1. "В Україні лише одна державна мова - українська!"

У петиції ми це положення Конституції не оскаржуємо. Ні слова про надання російській мові статусу другої державної в ній немає. Те, що українська є державною мовою, ще не означає, що використання і розвиток інших мов має опинитися під забороною. Конституція України гарантує розвиток російської мови, яка виділена з мов національних меншин. Ви ж не проти Конституції?

2. "Шкода, що українська так і не стала для вас рідною!"

Рідну мову людині призначає не держава і навіть не суспільство, а мама, коли затягує першу в житті людини колискову. Будь-яка інформація краще сприймається і засвоюється саме рідною мовою. Саме тому так важливо, щоб російськомовні громадяни здобували освіту російською.

3. "Потрібно бути дурнем, щоб за тридцять років не вивчити українську мову, проживаючи в Україні!"

І п'ять, і десять, і навіть тридцять років тому українську мову вивчали в усіх школах нашої держави. Біда в тому, що деякі співвітчизники не бачать (або відмовляються бачити) різниці між вивченням мови і навчанням на ній. Навіщо російськомовному школяреві вивчати, наприклад, природничі науки українською, якщо російською матеріал засвоїться краще? Вам "шашечки" або "їхати"?

Новини за темою: Чи можуть російськомовні українці реалізувати своє право навчатися рідною мовою?

Сам я успішно застосовую українську у професійній діяльності. Готую документи державною мовою і з її ж допомогою виступаю в суді. Ніяких труднощів з цього приводу не відчуваю. Хоча і в школі, і у ВНЗ знання отримував російською.

4. "Україна повинна витрачати гроші на українців, а не оплачувати навчання російськомовних!"

Не віриться, що доводиться пояснювати дорослим людям елементарне, але мова в петиції йде про російськомовних громадян України. Тобто, про українців. Вони наділені тими ж правами, що й україномовні. Просто говорять іншою мовою.

Ніщо не може служити виправданням утиску прав російськомовних співгромадян. Російськомовні українці - це не національна меншина і не якісь"прийшлі". Такі самі українці, як і всі інші.

5. "А чому в Росії немає українських шкіл?"

Якщо ви так стурбовані правами громадян України, які проживають в Російській Федерації, то ставити це питання потрібно не мені. Згідно з 12-ю статтею Конституції України, держава наша зобов'язана забезпечити мовні потреби українців, які проживають за кордоном.

Важливо розуміти, що нас в даний момент цікавлять російськомовні українці, а не громадяни Російської Федерації, які проживають на території України.

6. "І в чому ж проявляється дискримінація російськомовних?"

Російська мова в школах не вивчається. Шкільним предметом вона може стати лише в тому випадку, якщо в конкретній школі вдасться створити російськомовний клас. Але навіть в цьому випадку російською будуть читати лише 20% предметів.

Норми, спрямовані на українізацію навчання, діють з першого вересня 2020-го лише для російськомовних. А от для нацменшин, які використовують мови Євросоюзу, українізацію навчання милостиво відтермінували аж до 2023-го. Але і тоді від сорока до вісімдесяти відсотків шкільних предметів їм викладатимуть на рідних мовах.

Наукові статті дозволяється публікувати українською, англійською або іншими мовами Євросоюзу. Російською - ні.

А вже через рік в силу вступлять положення закону, що вимагають від російськомовних друкованих ЗМІ видавати такий самий тираж українською мовою. Подібної вимоги немає і не буде для ЗМІ кримськотатарською, а також англійською та інших мов ЄС.

І це я лише по верхах пройшовся. Перераховувати можна дуже і дуже довго. Розумному і того, що вже озвучено, цілком достатньо.

7. "Україна тільки для українців!"

А як ви відрізняєте українців від неукраїнців, середньовічні мої? Часом не за формою і розміром черепів?

Хай буде вам відомо, що Україна – багатонаціональна держава і національність громадянина значення не має. Тридцять відсотків українців, згідно з результатами останнього перепису населення, вважають російську своєю рідною мовою.

Аж 80% спілкування в соцмережах і понад 50% неформального спілкування у нас відбувається російською мовою.

Ні Росії, ні будь-кому ще, російська мова не належить. В першу чергу, це мова міжнародного спілкування. Всього-на-всього 350 мільйонів мешканців цієї планети говорять російською мовою. Українці, які жили у нас споконвіку - в тому числі.

8. "Петиція – це "русский мир", "русский след" і взагалі зрада!

Ми вимагаємо від президента Зеленського виконати рекомендації Венеціанської комісії (відомих представників "русского мира", так) щодо законодавства про мову та освіту. Суть їх полягає у скасуванні норм, що встановлюють диференційовані правила для використання російської та мов Євросоюзу, а також дискримінаційних норм щодо російськомовних громадян. Якщо Венеціанська комісія - це "російський слід", то навіть не знаю, що вам сказати. Я, на жаль, не психіатр.

А проголосувати за петицію можна тут.

Максим Могильницький

 

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...