Чи потрібно захищати права російськомовних громадян України?

Адвокат з кримінальних справ

З'ясувалося, що деякі співгромадяни просто не розуміють (і не прагнуть зрозуміти), для чого потрібна петиція про захист прав російськомовних громадян України, подана спільно з Тelegram-каналом "Бородатая Бабушка".
Про це пише Максим Могильницький на своїй сторінці в Facebook.
Для мене суперечки в коментарях - недозволена розкіш. А тому вирішив виокремити весь негатив і дати більш-менш розгорнуті відповіді. Отже, поїхали!
1. "В Україні лише одна державна мова - українська!"
У петиції ми це положення Конституції не оскаржуємо. Ні слова про надання російській мові статусу другої державної в ній немає. Те, що українська є державною мовою, ще не означає, що використання і розвиток інших мов має опинитися під забороною. Конституція України гарантує розвиток російської мови, яка виділена з мов національних меншин. Ви ж не проти Конституції?
2. "Шкода, що українська так і не стала для вас рідною!"
Рідну мову людині призначає не держава і навіть не суспільство, а мама, коли затягує першу в житті людини колискову. Будь-яка інформація краще сприймається і засвоюється саме рідною мовою. Саме тому так важливо, щоб російськомовні громадяни здобували освіту російською.
3. "Потрібно бути дурнем, щоб за тридцять років не вивчити українську мову, проживаючи в Україні!"
І п'ять, і десять, і навіть тридцять років тому українську мову вивчали в усіх школах нашої держави. Біда в тому, що деякі співвітчизники не бачать (або відмовляються бачити) різниці між вивченням мови і навчанням на ній. Навіщо російськомовному школяреві вивчати, наприклад, природничі науки українською, якщо російською матеріал засвоїться краще? Вам "шашечки" або "їхати"?
Новини за темою: Чи можуть російськомовні українці реалізувати своє право навчатися рідною мовою?
Сам я успішно застосовую українську у професійній діяльності. Готую документи державною мовою і з її ж допомогою виступаю в суді. Ніяких труднощів з цього приводу не відчуваю. Хоча і в школі, і у ВНЗ знання отримував російською.
4. "Україна повинна витрачати гроші на українців, а не оплачувати навчання російськомовних!"
Не віриться, що доводиться пояснювати дорослим людям елементарне, але мова в петиції йде про російськомовних громадян України. Тобто, про українців. Вони наділені тими ж правами, що й україномовні. Просто говорять іншою мовою.
Ніщо не може служити виправданням утиску прав російськомовних співгромадян. Російськомовні українці - це не національна меншина і не якісь"прийшлі". Такі самі українці, як і всі інші.
5. "А чому в Росії немає українських шкіл?"
Якщо ви так стурбовані правами громадян України, які проживають в Російській Федерації, то ставити це питання потрібно не мені. Згідно з 12-ю статтею Конституції України, держава наша зобов'язана забезпечити мовні потреби українців, які проживають за кордоном.
Важливо розуміти, що нас в даний момент цікавлять російськомовні українці, а не громадяни Російської Федерації, які проживають на території України.
6. "І в чому ж проявляється дискримінація російськомовних?"
Російська мова в школах не вивчається. Шкільним предметом вона може стати лише в тому випадку, якщо в конкретній школі вдасться створити російськомовний клас. Але навіть в цьому випадку російською будуть читати лише 20% предметів.
Норми, спрямовані на українізацію навчання, діють з першого вересня 2020-го лише для російськомовних. А от для нацменшин, які використовують мови Євросоюзу, українізацію навчання милостиво відтермінували аж до 2023-го. Але і тоді від сорока до вісімдесяти відсотків шкільних предметів їм викладатимуть на рідних мовах.
Наукові статті дозволяється публікувати українською, англійською або іншими мовами Євросоюзу. Російською - ні.
А вже через рік в силу вступлять положення закону, що вимагають від російськомовних друкованих ЗМІ видавати такий самий тираж українською мовою. Подібної вимоги немає і не буде для ЗМІ кримськотатарською, а також англійською та інших мов ЄС.
І це я лише по верхах пройшовся. Перераховувати можна дуже і дуже довго. Розумному і того, що вже озвучено, цілком достатньо.
7. "Україна тільки для українців!"
А як ви відрізняєте українців від неукраїнців, середньовічні мої? Часом не за формою і розміром черепів?
Хай буде вам відомо, що Україна – багатонаціональна держава і національність громадянина значення не має. Тридцять відсотків українців, згідно з результатами останнього перепису населення, вважають російську своєю рідною мовою.
Аж 80% спілкування в соцмережах і понад 50% неформального спілкування у нас відбувається російською мовою.
Ні Росії, ні будь-кому ще, російська мова не належить. В першу чергу, це мова міжнародного спілкування. Всього-на-всього 350 мільйонів мешканців цієї планети говорять російською мовою. Українці, які жили у нас споконвіку - в тому числі.
8. "Петиція – це "русский мир", "русский след" і взагалі зрада!
Ми вимагаємо від президента Зеленського виконати рекомендації Венеціанської комісії (відомих представників "русского мира", так) щодо законодавства про мову та освіту. Суть їх полягає у скасуванні норм, що встановлюють диференційовані правила для використання російської та мов Євросоюзу, а також дискримінаційних норм щодо російськомовних громадян. Якщо Венеціанська комісія - це "російський слід", то навіть не знаю, що вам сказати. Я, на жаль, не психіатр.
А проголосувати за петицію можна тут.
Максим Могильницький