live

Чи є у Китая шанси, щоб обігнати США?

 Павло Вернівський
Павло Вернівський

Експерт Інституту суспільних досліджень, економіст

До своєї війни за незалежність США були всього лише колонією Великобританії wallhere.com

Китай щосили зміцнює свій політичний й економічний вплив у світі у протистоянні зі США. Та чи реально випередити Америку? Для відповіді на це питання треба зануритися в історію протиборства Великобританії і її колонії.

Про це пише Павло Вернівський на своїй сторінці в Facebook.

А давайте повернемося до історії. Чи були в Америки шанси перемогти Великобританію?

Так, це зараз США сильна і розвинена країна, але так було не завжди. До своєї війни за незалежність США були всього лише колонією Великобританії. Бідною, аграрною колонією. До речі, багатьох американців такий стан цілком влаштовував. Особливо південні штати, які займалися сільським господарством і експортували продукцію до Великобританії.

Ситуація не влаштовувала населення північних штатів. Їм не подобалося, що Великобританія їх експлуатує як постачальника аграрної продукції, але при цьому пригнічує і забороняє будь-яку виробничу діяльність. Як говорив прем'єр-міністр Великобританії Вільям Пітт-старший: "Колоністи не повинні виробляти навіть цвяхи для підков".

Таку політику Великобританія застосовувала до всіх колоній. І якщо одні колонії з покорою приймали цю політику, то американці, прямі нащадки британських переселенців, з нею були не згодні. І по суті, це стало причиною повстання.

Одним з головних противників такої політики Великобританії був майбутній міністр фінансів США Олександр Гамільтон. Він вважав, що економічний розвиток неможливий без промислового виробництва, і став головним ідеологом майбутнього промислового розвитку США. Його роль настільки велика, що його поставили поруч з такими видатними людьми, як Бенджамін Франклін, Джордж Вашингтон. А його портрет можна побачити на 10-доларовій купюрі.

Новини за темою: Гегемонія США під загрозою: З цим супротивником їм буде складніше, ніж з Китаєм і Росією

Насправді війна за незалежність США була дуже ризиковою і небезпечною затією. У США не було такої професійної армії, як у Великобританії. Не було такого ж потужного флоту. Самі британці, розуміючи потенціал супротивника, сприйняли це повстання як жарт і не розуміли, чим і як американці збираються воювати. Адже американці не могли навіть виробляти рушниці для своїх військ.

Так, американці виграли кілька битв, але тільки тому, що Великобританія спочатку несерйозно поставилася до повстання й сподівалася придушити бунт малими силами.

І невідомо, як склалася б історія, коли б у війну не втрутилася Франція, яка хотіла послабити свого давнього супротивника. Саме французи забезпечували повстанців зброєю, обмундируванням, продовольством. Неоціненну допомогу для колоністів французи дали, розв'язавши війну в Індії та Карибському морі, чим не дали Великобританії сконцентрувати сили, щоб придушити повстання. І найсильнішою допомогою для американців був французький військовий флот, який блокував будь-які поставки та допомогу Великобританії своїм колоніальним військам. Саме французи перемогли в ключовій морській битві в Чесапікській затоці.

Тим не менш, історія склалася як склалася. Америка виграла і нарешті змогла стати на шлях промислового розвитку. Хоча промисловість ще довгий час буде каменем спотикання і в майбутньому стане причиною ще однієї війни - Громадянської. Тільки знаючи, як люди не люблять читати великі тексти, то про це напишу пізніше, якщо побачу інтерес до цього допису.

Павло Вернівський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...