Чи готові фінансові ринки до краху світової економіки?

Project Syndicate
Project Syndicate

Міжнародна медіа-організація, яка публікує і поширює коментарі та аналітичні матеріали по ряду важливих глобальних тем

Австралійська фондова біржа пережила найгірший ранок з часу світової фінансової кризи в 2008 році через вплив коронавірусу на світову економіку EPA-EFE

Оригінал на сайті Project Syndicate

У квітневому коментарі про різкі коливання на фінансових ринках під час фази пандемії COVID-19 у лютому-березні я зазначив, що поведінка фондових ринків була такою ж приголомшливою, складною і захопливою, як і раніше. Разом з тим, я підозрював, що працює якась дивна логіка, і стверджував, що ринки можуть продовжити об'єднувати зусилля, незважаючи на колапс світової економіки. І саме так і сталося. Чи зміниться це?

За 40 років мого стеження за фінансовими ринками і участі в них я зрозумів, що серпень - це завжди місяць для спостережень. Це провісник падіння, і з якоїсь причини цей час року було відзначено деякими найбільш бурхливими моментами у фінансовій історії: від краху на Волл-стріт в 1929 і 1987 роках до фінансової кризи в Азії в 1997 році, дефолту в Росії в 1998 році і, звичайно ж, краху Lehman Brothers в 2008 році.

Є безліч причин думати про те, що кінець літа і осінь 2020 року досягнуть або перевершать хаос цих попередніх епізодів. Наприклад, уявіть собі, що показники зараження COVID-19 у Європі знову почали зростати, як у США та інших гарячих точках пандемії по всьому світу. Це призведе до нових локдаунів і чинитиме ще більший тиск на тих, хто працює над розробкою вакцини. Але що якщо третя фаза випробувань для всіх найбільш перспективних кандидатів на вакцину провалиться?

Більш того, жоден найгірший сценарій не може залишити осторонь президента США Дональда Трампа, зневіреного перед обличчям зростання кількості інфікованих і падіння рейтингу. Уявіть собі, що Трамп накинувся на Китай ще агресивніше, наклав додаткові імпортні мита, заборонив цілі категорії китайських товарів і послуг, заблокував інвестиції США в Китай і так далі. Зайве говорити про те, що для світової економіки наслідки цього будуть важкими.

Але розглянемо менш страшну альтернативу. Постійно "накопичувана" криза, безперервно посилювана соціальними мережами, має змусити більше урядів серйозніше поставитися до стримування спалахів COVID-19 і нарощування потенціалу для тестування, відстеження контактів і виробництва засобів індивідуального захисту.

Ця модель виникла в декількох азіатських країнах - Китаї, Сінгапурі, Південній Кореї і зовсім недавно у В'єтнамі - і нині спостерігається в Європі. Навіть Сполучене Королівство, пройшовши через ранні етапи пандемії, значно покращило свої заходи реагування. Уряд оперативно відновив карантинні обмеження для мандрівників з країн, де спостерігається спалах інфекції, і вводить нові заходи стримування в містах і регіонах, які, схоже, дозволили спалахам вийти з-під контролю.

Більш того, останні звіти свідчать про те, що вже до кінця цього року принаймні чотири вакцини-кандидати можуть бути практично готові для поширення. Тим часом, схоже, що посилення ультраекспансивної фіскальної та монетарної політики, ймовірно, продовжиться в багатьох частинах світу. Буквально минулого тижня Федеральна резервна система США зробила все можливе, щоб підкреслити: найближчим часом вона не буде підвищувати процентні ставки, а Конгрес США продовжив обговорення ще одного раунду податкових стимулів. Аналогічним чином, Європейський Союз щойно дав згоду на створення фонду відновлення у 750 мільярдів євро для надання додаткової допомоги постраждалим економікам ЄС.

У цьому більш позитивному сценарії індекс S&P 500 цілком міг би продовжити зростання до рівня 4,000 (у порівнянні з 2,878 на момент мого квітневого коментаря). Безумовно, зростання S&P 500 підживлюють всього п'ять акцій технологічних компаній, а "ведмеді"-спостерігачі вказують на застрашливу порожнечу багатьох міських центрів. Тут, у Лондоні, вулиці настільки малолюдні, що наводять на думку про постійні зміни на гірше.

"Ведмеді" не помиляються, ставлячи складні питання про наслідки кризи. Хто понесе витрати такої кількості комерційних будівель, які можуть не повернутися до повного завантаження протягом багатьох років, і чи повернуться коли-небудь? Незважаючи на очевидний успіх директивних органів у зниженні ймовірності ще однієї близької фінансової катастрофи, подібної до кризи 2008 року, чи може обвал комерційної нерухомості в міських центрах світу стати наступним катастрофічним хвостовим ризиком? Хто заплатить за колосальні витрати на фіскальні програми, розроблені для підтримки наших економік?

А як щодо постійних змін на краще? Один з можливих проблисків надії у цій кризі полягає в тому, що в кінцевому підсумку це може підштовхнути нас до того, щоб скористатися перевагами, які ноутбук і мобільний телефон повинні були надати багато років тому. Можливо, це значно скоротить час, що витрачається на поїздку на роботу і стояння в пробці, завдяки чому збільшиться кількість часу для проведення з сім'єю, друзями, для домашніх обов'язків і так далі. Можливо, це зрештою призведе до підвищення продуктивності в сфері послуг.

Вже зараз, багато наших інших великих соціальних проблем раптом перестали здаватися такими страшними, як раніше. Невідкладний характер нинішньої кризи підштовхнув уряди в усьому світі до того, щоб прийняти нові політики та інвестиції у відповідь на зміну клімату. Багато хто також усвідомив необхідність у більш надійних системах охорони здоров'я. Мені відомо про численні комісії та огляди, створені для пошуку рішень проблем, що насуваються, і всі вони говорять про те, що ми прокинулися від небезпечного заціпеніння.

Оскільки спекотні літні дні змінюються короткими осінніми, описані вище песимістичні та оптимістичні сценарії матимуть велике значення на ринку. За визначенням, стійке зростання на фінансових ринках ускладнює виправдання ще більш стійких досягнень. Але якщо цей рік нас чомусь навчив, то це тому, що нас вже нічого не повинно дивувати.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...