Чому всі реформи в Україні приречені на провал

Андрій Головачов
Андрій Головачов

Економічний експерт, аналітик

Засідання Національної ради реформ, 30 червня 2020 року president.gov.ua

Президент Володимир Зеленський несподівано вирішив зайнятися реформуванням країни і з цією метою вперше витяг з комори Національну Раду реформ, де першу скрипку став грати Міхеіл Саакашвілі.

Про це пише Андрій Головачов на своїй сторінці в Facebook.

Багато хто з цього приводу стрепенувся, оживився і почав плекати деякі надії. Однак це все марні очікування.

По-перше, тому що сам Зеленський використовує Раду реформ лише для імітації реформ напередодні місцевих виборів. Програш на них партії "Слуга народу" буде означати для Зеленського необхідність проведення дострокових виборів до ВР і втрату влади. Влада перейде до нової коаліції, де Зеленський вже не зможе мати свого прем'єра і перетвориться на кульгаву качку, яку швидко витиснуть із політики через непотрібність. А Зеленський поки ще не хоче йти з політики. Що називається, затягнуло.

А даремно! Найкорисніше і по-справжньому реформаторське, що він міг би зробити для країни, - це провести конституційну реформу, передати всю повноту влади парламенту, закріпити норму, згідно з якою президент буде обиратися до ВР і.... подати у відставку. У цьому випадку Зеленський назавжди увійшов би в історію з позитивним іміджем. А так він піде всіма зневажений, як і всі його попередники.

Але навіть якби Зеленський дійсно хотів проводити реформи, то у нього все одно нічого не вийшло б. Всі реформи все одно приречені на повний провал.

Новини за темою: Чому в Україні ніяк не будується Європа, а лише відтворюється "совок"

Чому?

Відповідь я дав рівно 4 роки тому, коли 7 липня 2016 р. написав замітку з нагоди першої річниці створення ПОЛІЦІЇ і пояснив причини провалу нашої першої післямайданної реформи. Із замітки було зрозуміло, чому і всі інші реформи - СБУ, ЗСУ, НАБУ, ДБР, судів, митниці, податкової і т. д, також зазнають фіаско.

Тож для тих наївних диваків, які все ще чекають якихось реформ від Зеленського, хто вірить у чудодійну силу Саакашвілі, я повторюю свій пост 4-річної давності.

Отже...

"Рік тому в країні була зроблена відчайдушна спроба створити принципово новий за своєю якістю правоохоронний орган - поліцію. Орган, який, за задумом реформаторів, не повинен був працювати на себе, повинен був служити не владі, а суспільству і підкорятися тільки закону.

На американські гроші і під управлінням прикомандированих грузинок було проведено масштабне звільнення старих міліцейських кадрів, набрані кілька десятків тисяч нових співробітників поліції, закуплені нові авто, розроблена нова форма одягу, збільшені зарплати, проведені тренінги і т. д. І всі стали чекати, коли вона з'явиться... нова якість.

Через рік вже можна точно сказати, що нової якості не вийшло. Розрив старих корупційних зв'язків колишніх ментів, звичайно, мав серйозний початковий ефект. Склалося враження, що корупція пішла з головного правоохоронного органу. Але перше враження завжди оманливе. Нова поліція повільно, але впевнено почала вибудовувати власні корупційні ланцюжки, дивним чином перетворюючись на свою попередницю - міліцію.

Кришування, хабарництво, відкати, наркоторгівля, вимагання, терор стають вже повсюдними, якщо не тотальними явищами. Практично щодня СБУ повідомляє про затримання і арешти високопоставлених співробітників поліції. Ситуація зі злочинністю та розкриванням стала просто катастрофічною, причому керівництво МВС явно приховує справжній стан справ.

Але найгірше те, що керівництво нової поліції ступило на традиційно совковий шлях - стало захищати честь мундира нової організації. Захищати цю честь від кого? Правильно! Від суспільства. Власне, на цьому можна остаточно поставити хрест на реформі. Вона провалилася. Нової якості не вийшло, тому що немає нових мізків у керівництва. Через кілька років поліція остаточно перетвориться на орган, який працює на владу і на себе і буде репресувати суспільство.

Чому так сталося?

Робота будь-якого державного органу повністю визначається й обумовлюється тією культурою, яка склалася в суспільстві. Культура - це те, як люди ставляться до закону, до власності, до інших людей, до обов'язку, до моралі і т. д.

Ми маємо прокуратуру, суди, поліцію, СБУ і т. д. такими, якими вони є, саме тому, що така наша культура. Всі наші державні органи працюють в повній відповідності з нашими соціальними нормами і цінностями, що є їх наслідком та інші органи не можуть виникнути в принципі.

В нашому станово-клановому суспільстві, в якому немає справедливого і незалежного суду і, відповідно, немає громадянського суспільства, немає рівності всіх людей перед законом і немає самого закону, будь-який правоохоронний орган неминуче перетворюється на репресивний, який займається рекетом і забезпечує захист влади.

Тож як би не намагалася Деканоїдзе (про Авакова я скромно промовчу) з американськими інструкторами, створити в Україні поліцію західного зразка не вдасться. Гроші американських платників податків не допоможуть. Як у відомому анекдоті: мужик весь час крав запчастини на швейній фабриці і намагався вдома зібрати швейну машинку. Але у нього весь час виходив кулемет. Так і у нас.

Така ж доля чекає і реформу прокуратури, податкової служби, НАБУ і судову реформу і всі інші реформи, включаючи реформу самої Конституції.

Всі наші політичні, економічні, соціальні реформи - це все марна праця, якщо вони не супроводжуються глибоким моральним переосмисленням дійсності, зміною народного ставлення до власності, обов'язку, закону, до праці, до співвітчизників, до влади, до Бога.

Проєкт нової поліції - це була чергова спроба побудувати місто Сонця у бідній країні з цінностями кримінального феодально-станового суспільства. По суті такі спроби нічим не відрізняються від наївних спроб соціалістів-утопістів. Як тільки енергія авторів таких проєктів згасає і припиняється фінансування, проєкти швидко вмирають. Недарма Ека Згуладзе, прихопивши безкоштовну квартиру в центрі Києва за рахунок фондів МВС, тихенько вже втекла з Міністерства, а втомлена Деканоїдзе затягла традиційну пісню про те, що для щастя поліції не вистачає 200 млн дол.

Народний бунт, який два роки тому змів злочинну владу Януковича, на жаль, не був тією революцією, яка була здатна змінити суспільну свідомість і замінити станову моральність на буржуазну. На жаль, ні! Суспільство просто взяло участь в олігархічному перевороті і не більше. Базові цінності суспільства залишилися недоторканими, що і довів офшорний скандал з президентом, а також цинічне і лицемірне правління Яценюка. Майдан пройшовся лише по поверхні свідомості людей, не пішов в глибини душ, не викликав релігійного переосмислення. Як наслідок його суто бунтарської, а не революційної природи, він просто виплеснув у владу потужну хвилю авантюристів, рвачів, лицемірів, демагогів і відвертих ідіотів. І які шанси на реформи в таких умовах?

Ми намагаємося сліпо копіювати західні інститути влади в нашій країні, але вони у нас не працюють, тому що їх інститути працюють тільки в західній системі цінностей, побудованих на розумінні особистої відповідальності та особистому самообмеженні. Що це таке, ми не розуміємо, а європейці до цього йшли півтори тисячі років. Тому будь-яка поліція неминуче перетворюється у нас на нашу міліцію - репресивний орган"

Андрій ГоловачовРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...