live

Чому відкриття ринку землі не призведе до зростання економіки

 Павло Вернівський
Павло Вернівський

Експерт Інституту суспільних досліджень, економіст

Президент Володимир Зеленський

EPA-EFE

Верховна Рада прийняла закон про обіг земель сільськогосподарського призначення з переконанням, що це запустить зростання української економіки. Але важливість цього закону необґрунтовано завищена, про що свідчить досвід держав, де такий ринок існує вже давно.

Про це пише Павло Вернівський на своїй сторінці в Facebook.

Хочете розкладу по цифрах, чому вся важливість закону про ринок землі – це висмоктана з пальця нісенітниця? З країн де є ринок землі.

1. Експорт з гектара.

  • Аргентина. 148 млн га землі. Експорт - 33 млрд. Експорт з гектара - 222 дол.
  • Бразилія. 283 млн га землі. Експорт 81 млрд. Експорт з гектара - 286 дол.
  • Австралія. 371 млн га землі. Експорт 37 млрд. Експорт з гектара 99 дол.
  • США. 406 млн га землі. 147 млрд дол. Експорт з гектара 362 дол.
  • Україна. 42 млн га землі. Експорт 29 млрд. Експорт з гектара землі 690 дол.

В Україні слабкий невеликий внутрішній ринок. Це аксіома. У нас немає так багато населення як в Китаї, і не таке багате населення як в США, щоб завалити агропродукцією внутрішній ринок. Тому реформа принесе користь тільки якщо призведе до зростання експорту. І тут ми вже ефективніше багатьох країн з ринком землі! З чого ви взяли, що на цьому ринку є потенціал зростання експорту? Подивіться на інші країни і опустіться на землю!

Так. І не потрібно приводити Нідерланди. Де 1,8 млн га землі і експорт 86 млрд 49 тис дол з гектара. Ця країна спеціалізується на дорогій сільськогосподарській продукції, як сири і тюльпани. Тому такий високий дохід. У нас соняшником засіяно втричі більше площі, ніж у Нідерландів, але на виході маємо лише 7% голландського експорту. Розумієте різницю в ефективності?

Новини за темою: Землю на продаж: Які норми нардепи врахували в законі про ринок землі

2. Капітальні інвестиції. Рівень цих капітальних інвестицій залежатиме від того, наскільки може зрости продуктивність і потенціал експорту.

В 2018 капітальні інвестиції (комбайни, сільгосптехніка, елеватори) у сільське господарство України склали 64,9 млрд грн. Це приблизно 1545 грн на гектар. При курсі 27 це 57 дол на гектар.

Як в інших країнах? У 2016 році капітальні витрати в сільському господарстві США становлять приблизно 30 млрд дол. Це приблизно 73 дол на гектар землі.

А як виглядає ситуація в ЄС? У 2015 році загальні капітальні інвестиції в сільське господарство в 28 країнах ЄС становили 56,8 млрд євро. Це 312 євро на гектар. У ці капінвестиції додайте рівень субсидій ЄС на рівні 260 євро на гектар.

Загальний рівень капітальних інвестицій в США становить 3,8 трлн дол. Капітальні інвестиції в сільське господарство складають тільки - 0,78% від загальних капітальних інвестицій! В ЄС загальні капітальні інвестиції становлять 3,9 трлн дол! Капітальні інвестиції в сільському господарстві - 1,5% від загальних. У Польщі - 124 млрд. Сільське господарство формує 1,2% загальних капітальних інвестицій. Навіть якщо допустити, що рівень капітальних в Україні буде вище, ніж в Польщі і досягне середньоєвропейського, в чому я глибоко сумніваюся, але припустимо. То ми вийдемо тільки на 13 млрд дол. Це лише десята частина капітальних інвестицій в Польщі. І ці цифри зайвий раз доводять, наскільки абсурдна віра, що сільське господарство може стати драйвером економічного розвитку. Особисто я не уявляю, як з такими цифрами ми можемо досягти рівня Польщі.

3. Іноземні інвестиції. За даними Міжнародної продовольчої організації (FAO) за період 2004-2011 країни, що розвиваються, залучили всього 23,6 млрд дол. інвестицій в агросектор! За 7 років всі країни, що розвиваються, всього 23 млрд! Це всього 0,5% від загального обсягу світових інвестицій в агро!

Про яке зростання ви говорите? Ці цифри красномовно говорять, що вся маячня, як ринок землі запустить економіку, це не більше ніж уявні фантазії, які не мають нічого спільного з реальністю.

Павло Вернівський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...