live

Чому від коронавірусної інфекції більше за інших постраждають розвинені країни Заходу

Роман Комиза
Роман Комиза

Співзасновник і голова ради Center for Economic Integration and Sustainable Development

Чоловік йде перед картонними фігурами засновника Радянського Союзу Володимира Леніна (зліва), президента Китаю Сі Цзіньпіна (праворуч) і президента США Дональда Трампа біля стенду сувенірного магазину в Москві EPA-EFE

Через спалах коронавірусної інфекції COVID-19 найбільше постраждають країни Заходу. Є низка раціональних факторів, чому так станеться.

Про це пише Роман Комиза на своїй сторінці в Facebook.

Чому більше за всіх постраждають країни Заходу...

Увага всього світу сьогодні прикута до щоденних зведень новин, де поряд з інформацією про чергові заходи зі встановлення жорсткішого карантину ми з жахом спостерігаємо за зміною даних статистики: кількість заражених, видужалих, померлих... І, на жаль, поки ці цифри не вселяють оптимізму.

При цьому важко не помітити, що як сумарне число випадків, так і співвідношення загальної кількості тих, що заразилися, до кількості смертей можуть сильно відрізнятися від країни до країни, іноді незалежно від маси населення. Візьміть, наприклад, Китай та Італію.

Так, станом на 28.03.2020 співвідношення числа померлих до хворих в Китаї становить 0.04, в той час як в Італії 0.1, що перевищує китайські показники більш ніж удвічі! Чому так?..

Багато хто може сказати, що Китай, на відміну від країн Заходу, сильно спотворює реальну картину і до нас доходить лише та уривчаста інформація, яку вважає за необхідне оприлюднити КПК. Можливо, нехай навіть переважно, це так і є. Але хотів би звернути увагу, що навіть Китай - це лише окремий випадок, який не відповідає на всі інші питання.

Китайська специфіка, наприклад, не пояснює те, чому така низька заражуваність в Індії, де кількість населення практично не поступається Китаю (а, за даними ООН, Індія через 5 років навіть обжене Китай і стане найбільш населеною країною планети). До того ж Індія відома як країна, де погано дотримують санітарних норм і де мають широке поширення найрізноманітніші інфекційні захворювання. Однак зараз на одного зараженого в Індії припадає 93 заражених в Італії і 82 заражених в Китаї! Приблизно те ж саме можна сказати про країни Африки. Чому? Давайте спробуємо розібратися.

Новини за темою: Коронавірус: Китай відвідала делегація ВООЗ й виявила серйозні факти про розповсюдження хвороби

Не знімаючи з порядку денного питання достовірності статистики, давайте з'ясуємо, чи немає інших, більш природних причин. Статистика, до речі, в будь-якому випадку може мати деякі спотворення, і не тільки через навмисні дії влади, але також в зв'язку з різними можливостями обліку. Цілком очевидним, на мій погляд, є те, що в більш розвинених країнах тестування і виявлення як факту самої хвороби, так і причини смерті пацієнта, перебуває на більш високому рівні і проводиться в найкоротші терміни. Відповідно, бідні країни можуть бути не в змозі все це своєчасно виявляти, і будуть потрібні місяці або навіть роки, перш ніж картина стане прояснюватися.

Але повністю приховувати факти масових заражень зараз, в XXI столітті, коли до цього питання прикута увага всіх міжнародних ЗМІ і розвідок з усього світу, не зміг би ніхто: ані Індія, ані Китай, ані жодна інша країна. Візьміть хоча б Іран, який зовсім не належить до ліберальних західних демократій, де рівень захворюваності та смертності надзвичайно високий - і влада не може повністю приховати цей факт: якщо є, значить є.

Старим тут не місце?

Однак, перед тим, як перейти до причин, згадаємо, як поширюється вірус COVID-19 і які люди більше схильні до ризиків, пов'язаних з наслідками зараження ним. Напевно, всі вже чули про це і не раз, я лише нагадаю, що в зоні ризику опиняються люди старшого віку (що старше, то вище ризик), а також ті, у кого є складні хронічні захворювання, такі як онкологія, діабет, хвороби нирок, серцево-судинні патології тощо.

Отже, розгляньмо основні фактори, що впливають на відхилення при порівнянні статистики.

Фактор 1: ДЕМОГРАФІЯ

Відомо, що кожна країна має свої демографічні особливості. За співвідношенням молодого, середньовікового та старого населення вони можуть сильно відрізнятися одна від одної. Наприклад, в країнах Західної Європи досить великий відсоток людей похилого віку в порівнянні з деякими країнами Азії або Африки. Відповідно, там, де більше людей похилого віку, буде більше випадків як зараження, так і смертності.

Фактор 2: СИСТЕМА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

На перший погляд, тут все виглядає цілком однозначно: чим вищий рівень охорони здоров'я, тим, з одного боку, вищий ступінь виявлення фактів зараження, але, з іншого боку, тим вищий відсоток одужання пацієнтів. Щоправда, це за інших рівних умов (див. Фактор 1). І це абсолютно так. Але це не враховує одну дуже важливу особливість, до якої ми повернемося нижче.

Фактор 3: ДЕРЖАВА

Це можливість влади своєчасно виявляти джерела і осередки зараження, локалізувати процес поширення інфекції і забезпечувати роботу системи охорони здоров'я, яка, власне кажучи, покликана безпосередньо реалізувати заходи щодо боротьби з загрозами для здоров'я і життя людей. Таким чином, що ефективніше діє влада, то позитивнішим буде вплив інших факторів - включаючи систему охорони здоров'я - і то, за інших рівних умов, буде кращою підсумкова статистика.

Фактор 4: СПОСІБ ЖИТТЯ

Це можливість вільно переміщатися як усередині країни, так і потоки тих, що в'їжджають / виїжджають в / з-за кордону. Маються на увазі фізичні, фінансові та адміністративні можливості. Це також особливості національного менталітету, пов'язані зі спілкуванням всередині і за межами локальних ком'юніті. Це те, як люди проводять час, що (і де) їдять, п'ють... як відправляється релігійний культ і які місцеві традиції, в яких умовах здійснюються сексуальні контакти і реалізуються прийняті в даному суспільстві правила і можливості гігієни і т.д. Це також включає щоденну побутову взаємодію різних демографічних і соціальних груп: дорослих і дітей, молодих і старих (наприклад, чи живуть дорослі діти з батьками).

ЕВОЛЮЦІЯ VS МЕДИЦИНА

Все це лежить на поверхні і вплив кожного фактора, на перший погляд, цілком очевидний. Але ми підійшли до найважливішого - до поєднання чинників, - і саме в їх поєднанні якийсь явний плюс може несподівано перетворитися на фатальний мінус.

Демографія сильно пов'язана з тим, наскільки розвинена система охорони здоров'я. Високий рівень дожиття до певного віку - це не тільки (а я б навіть сказав - не стільки) показник природного здоров'я нації, скільки показник рівня розвитку системи охорони здоров'я.

Не будемо відкидати той факт, що відсоток народжуваності в країнах Заходу значно нижчий, ніж в Азії чи Африці, що є одним зі значних факторів природного скорочення населення та низького відсотка молоді. Але правда ще і в тому, що в розвинених країнах є величезна кількість людей похилого віку, а також людей з хронічними захворюваннями (взятих щодо всього складу населення). Так ось, цей результат став прямим наслідком можливостей сучасної медицини і соціальної держави.

При пропорційному порівнянні з Заходом країн другого і особливо третього світу ми побачимо, що такої кількості людей похилого віку та людей з хронічними хворобами, які так уразливі перед загрозою коронавірусу, там зараз немає. А точніше, їх уже немає. Вони просто не дожили до цього моменту.

У розвинених країнах медицина і система соціальних гарантій підтримують таких людей роками, якщо не десятиліттями. Для них створюють спеціалізовані установи, на це виділяють величезні кошти і використовують найпередовіші технології. У країнах Азії та Африки, що розвиваються і що не можуть собі цього дозволити, такі демографічні групи не виражені або відсутні зовсім.

Як відомо, представники популяції, для яких боротьба за життя відбувається щодня і в більш жорстких умовах, зазвичай виграють у інших популяцій, які живуть в спокійному і менш мінливому середовищі. Вони виграють тому, що вони молодші, сильніші і їх більше ... Природний відбір дає бонуси і переваги для всього виду, але (!) досягається це ціною інтересів окремих особин. Так працюють закони еволюції!

Ось чому в момент зіткнення з вірусом населення розвинених країн страждає більше, ніж населення країн, що розвиваються. І ось чому, говорячи про наслідки для нації в цілому (тобто взятої в її поточному демографічному стані на даний момент), минулі заслуги системи охорони здоров'я розвинених країн зараз грають з ними злий жарт, примушуючи такі нації платити завищену ціну. Це той випадок, коли плюс при зіткненні з новою, не приборканою раніше загрозою, перетворюється на мінус.

ЧОМУ ІТАЛІЯ

А тепер уявімо, як в якусь умовну європейську країну приходить вірус... такий, як COVID-19. І що в цій країні за довгі роки до цього сформувався певний демографічний ландшафт (фактор 1). Це зробила свою справу розвинена система охорони здоров'я (фактор 2). При цьому усталений образ життя громадян цієї країни (фактор 4) демонструє дуже високий рівень залученості в усі сфери життєвої активності практично всіх вікових та соціальних груп (включаючи основні групи ризику щодо даного вірусу!). І при цьому навіть настільки ефективна при звичайних умовах держава (фактор 3) починає відчувати проблеми з реалізацією своїх функцій, будучи нездатною діяти швидко і рішуче внаслідок того, що вступає в конфлікт зі своїми ж базовими принципами, закладеними в основу її існування: права і свободи людини, правові процедури, представницьке правління і т.д. В таких умовах, як правило, набагато ефективніше діє якийсь авторитарний режим, ніж сучасна західна демократія, чи не так?

Не впізнаєте ви в цій умовній європейській країні Італію, наприклад?

Новини за темою: Російська допомога Італії нагадує вторгнення СРСР в Афганістан

Чи відомо вам, що в Італії один з найвищих у світі рівень "старіння" населення? Зараз 23% сучасних італійців - це люди старше 65 років. Порівняйте Італію, наприклад, із зовсім не "молодими" за складом населення США, де частка такої ж вікової групи становить 16%. А крім того, похилого віку італійці, як відомо, ведуть досить активний спосіб життя, люблять проводити час поза домом, багато подорожують, охоче відвідують багатолюдні ресторани і кафе. Вони можуть собі це дозволити, і вони так звикли. До речі, багато молодих дорослих італійців часто живуть в одному будинку з батьками ...

Але вік, як я вже зазначав вище, це не єдиний і не головний фактор. В Японії, наприклад, більше 28% населення старше 65 років. Але безліч інших факторів принципово відрізняють Японію від Італії. Тож і результат поки ми бачимо зовсім інший.

На жаль, Італія тут не унікальна. Зараз схожа картина спостерігається в Іспанії. Сумне лідерство за сумарною кількістю випадків зараження коронавірусом перехопили США, які з 26 березня 2020 року обігнали Китай. Таким чином, на місці Італії могла б опинитися (або ще опиниться) якась інша західна країна. Питання в тому, щоб інші країни зробили все і вжили всіх необхідних заходів, щоб не повторити цих помилок.

Екзистенціальна загроза ЗАХОДУ

Ось дані статистики*, які скомпоновані не зовсім традиційно, але саме такий підхід, на мій погляд, дозволяє краще зрозуміти, на яку частину світу спрямований основний удар:

 • Китай - 1 433 млн / 81,394 / 3,295
 • Індія - 1 366 млн / 987/24
 • Європа - 602 млн / 354,098 / 21,664
 • ЄС - 512 млн / 332,225 / 21,307
 • США - 329 млн / 123,578 / 2,221
 • Індонезія - 270 млн / 1,155 / 102
 • Пакистан - 216 млн / 1,495 / 12
 • Бразилія - ​​211 млн / 3,904 / 114
 • Нігерія - 200 млн / 97/1
 • Бангладеш - 163 млн / 48/5
 • Росія - 145 млн / 1,264 / 4
 • Мексика - 127 млн ​​/ 717/12
 • Японія - 126 млн / 1,693 / 52
 • Ефіопія - 112 млн / 16/0
 • Філіппіни - 108 млн / 1,075 / 68
 • Єгипет - 100 млн / 576/36
 • В'єтнам - 96 млн / 174/0
 • ДР Конго - 86 млн / 4/0
 • Туреччина - 83 млн / 7,402 / 108
 • Іран - 82 млн / 35,408 / 2,517
 • Таїланд - 69 млн / 1,245 / 6

* - Дані згруповані виходячи з кількості населення (від більшого до меншого); в список включені країни і групи країн, що входять в топ-25. Дані розташовані так: країна (група країн) / кількість населення / кількість випадків зараження / кількість летальних випадків.

Зверніть увагу! Станом на 28 березня 2020 року з 663 082 випадків зараження коронавірусом, зареєстрованих у всьому світі (включаючи Китай), 354 098 захворілих припадає на країни Європи. Тобто зараз більше половини (53.40%) з усіх заражених на нашій планеті - це європейці! При цьому кількість смертей у всьому світі 30 857 осіб. І більш ⅔ з них - а це 21 664 (70.21%) осіб - це європейці!

Так що не чекайте катастрофи від COVID-19 в Китаї, Індії чи Африці. Хай яким дивним це може видатися, але саме Захід (і в першу чергу слабка Європа) зараз є найбільш уразливою ланкою в тому протистоянні, яке розгортається на планеті в зв'язку зі спалахом коронавірусу.

Саме Захід має найвищі показники у світі за складом населення, що потрапляє в зону високого ризику. Саме західна система охорони здоров'я вже поставлена ​​під критичний рівень навантаження і зараз на межі колапсу. Саме західна економіка - а це головна системоутворювальна частина економіки сучасного світу - стрімко зупиняється і буквально розвалюється у нас на очах.

І, найголовніше, саме західний спосіб життя, до якого одні країни давно звикли, а інші так довго прагнули, зараз, можливо, вперше з часів Другої світової війни, перебуває під реальною загрозою назавжди залишитися в минулому...

Роман Комиза

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...