Чому в Україні досі процвітає незаконний видобуток бурштину?

Андрій Головачов
Андрій Головачов

Економічний експерт, аналітик

За роки незалежності влада України так і не захотіла цивілізувати ринок видобутку та реалізації бурштину Ігор Зарембо/РІА "Новини"

Проблема незаконного видобутку бурштину в Україні, як і раніше стоїть дуже гостро. Чому уряд не врегулював ринок і які можна зробити висновки?

Про це пише Андрій Головачов на своїй сторінці в Facebook.

Даний ролик про незаконний видобуток бурштину на Рівненщині набирає обертів і, в основному, супроводжується гнівними, як правило політизованими, коментарями, типу:

  • це Африка!
  • ось до чого довів Україну МВФ!
  • та ці "патріоти" вчать нас любити Батьківщину! і т. п.

Між тим, з цієї, дійсно, непривабливої картини, можна і потрібно робити інші, більш глибокі, а найголовніше, не політизовані і звичайні економічні висновки.

Наприклад, такі:

1. За майже 30 років незалежності України наша влада так і не захотіла цивілізувати ринок видобутку та реалізації бурштину, тому що силовим структурам вигідно цей нелегальний ринок кришувати.

2. Захід і МВФ не має ніякого відношення до того, що в Україні процвітає нелегальний видобуток бурштину.

3. Взагалі кажучи, люди на превелику силу кооперуються у великі групи для спільного ведення бізнесу. Людина – істота дуже недовірлива й егоїстична. Максимум 5-6 чоловік і родичі або близькі знайомі. І той факт, що рівняни у великій кількості змогли солідаризуватися для спільної діяльності, говорить на їхню користь. Я б додав, що рівняни дуже працьовиті і невибагливі люди. Не кожен зможе і погодиться працювати в таких умовах. Відмінний приклад низової самоорганізації в досить великих розмірах. Це вам не збори ОСББ провести!

4. Україна, як і раніше, перебуває в станово-феодальному стані, де не може бути створене сприятливе ділове середовище для створення і ведення малого та середнього бізнесу. Чиновництво, бюрократія, силовики або задавлять будь-який початковий бізнес або обкладуть його феодальними поборами. Тому рівняни змушені виживати таким диким чином.

5. Всі розмови уряду про створення пів мільйону робочих місць - нісенітниця. Як я вже неодноразо доводив, жоден уряд не в змозі створити робочі місця. Їх можуть створити тільки люди самі. Якщо в країні створено сприятливе середовище для бізнесу, робочі місця будуть цивілізовані, якщо ні, то такі як на цьому відео.

6. Згідно з пірамідою потреб А. Маслоу, людина не буде піклуватися про збереження природи доти, доки у неї та її сім'ї не задоволені усі базові потреби: їжа, одяг, житло тощо. Значна частина рівнян поки ще не в змозі задовольнити свої первинні потреби, тому звинувачувати їх у тому, що вони руйнують природу можна, але марно. Їхні дії підлягають біологічній природі людини. Дбати про довкілля можуть тільки заможні люди, у яких всі примітивні потреби вже вирішені, приватні власники угідь або професійні захисники, які живуть на гранти.

7. І найголовніше. Якщо товариство бажає зберегти свою природу і екологію, якщо воно бажає ефективно і з суспільною користю експлуатувати свої природні копалини, то воно повинно визнати, що самий правильний і найбільш ефективний шлях - це зробити все приватним. Всі ліси, озера, надра, родовища і т. д мають бути приватними. Ніхто не зможе так ефективно і дбайливо за всим цим доглядати, як приватник. А все державне буде все одно розграбовано: і ліси, і всі копалини. Тільки приватник в змозі все це захистити від людського егоїзму. Чиновники не в змозі.

І останнє. Коли Зеленський рік тому приїхав в Житомирську область і зажадав навести порядок з незаконним видобутком бурштину, він виглядав наївним дурником. Втім, це стало вже фірмовим стилем нашого президента.

Андрій Головачов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...