Чому Росія перестала купувати золото і почала інвестувати в держборг США?

Sohu
Sohu

Китайська інтернет-компанія, що об'єднує в собі медіа-портал, пошуковик, а також найбільший інформаційний бренд в китайському інтернет-просторі

Отримання золотого злитка в хіміко-металургійному цеху на заводі "Уралелектромідь" у Верхній Пишмі. РІА Новини/Лісіцин Павло

Росія в квітні прийняла рішення про припинення нарощування золотовалютних резервів. При цьому з'явилася інформація, що вона майже на 80% збільшила інвестиції в держоблігації США. Будь-яких пояснень Росія не дає. В чому справа?

Про це пише Sohu.

Згідно з останніми даними, опублікованими Міністерством фінансів США від 15 червня, у квітні 2020 року Росія збільшила обсяг інвестицій у державні облігації США майже на 80% — до 6,85 мільярда доларів. Серед них 2,84 мільярда доларів було інвестовано в короткострокові облігації, а 4,014 мільярда — в довгострокові облігації.

При цьому в заяві російського Центробанку йдеться тільки: "Згідно з належними коригуваннями, зробленими на підставі даних фінансового ринку". Це можна порівняти з відсутністю взагалі будь-яких пояснень.

В останні роки, щоб звільнитися від економічних санкцій, введених Америкою, і послабити свою залежність від долара, Росія не використовувала свої валютні резерви для покупки держоблігацій Сполучених Штатів, а купувала золото. Критики вважали тоді, що це має похитнути панівне становище долара в міжнародній валютній системі.

У березні цього року Росія мала 3,8 мільярдами доларів. Порівняно з 105 мільярдами доларів трьома роками раніше, Росія продала близько 96% держборгу США.

За останні два роки безперервний продаж валюти США і одночасна купівля золота поставили Росію в п'ятірку найбільших власників золотих резервів у світі. За даними Центрального банку Росії, загальний обсяг російських золотих запасів становить 73,9 мільйонів тройських унцій (2298 тонн).

Це відносно велике розворотне коригування в інвестиційному портфелі Росії.

Квітень цього року був найбільш "глобальним" розпродажем держпаперів Сполучених Штатів Центробанком, який багато років володіє облігаціями США. Китай, Японія і Великобританія, три найбільші кредитори США, мають найбільші запаси доларів у світі. Трьома країнами в сукупності було продано більше 40 мільярдів доларів держборгу США, в той час як Саудівська Аравія за раз продала 33,8 мільярда доларів, основною причиною було названо "дефіцит долара".

Новини за темою: Крихке майбутнє долара у постпандемічному світі

Через песимістичні очікування фінансового ринку, викликані епідемією коронавірусу, всі світові інститути продають активи в доларах, щоб збільшити ліквідність американської валюти, що призвело до зростання долара і падіння цін на інші активи. Цей розпродаж не був дедоларизацією, а навпаки, був спрямований на утримання грошей у доларах у відповідь на кризу ліквідності валюти, тому це можна вважати пасивним розпродажем, а не добровільним скороченням активів.

Вибираючи між інвестиціями в золото або долари, вирішальним фактором для центрального банку країни може бути ліквідність. Ліквідність головним чином пов'язана з торгівлею. Порівняно з золотом, ліквідність держборгу США набагато краща. Це може бути найбільш розумним поясненням продажу Росією золота та збільшення інвестицій в держпапери США.

Якщо в минулому році Росія скоротила держборг США, то головною причиною цього були економічні санкції Сполучених Штатів, тоді виходить, що відносини США і Росії є основним чинником для її інвестиційних операцій? Я вважаю, що міжнародна геополітика змінюється непередбачувано. Її важко передбачити, але якщо дивитися з широкої перспективи, то Сполучені Штати останнім часом змістили акцент міжнародних відносин в Азіатсько-Тихоокеанський регіон, відмовившись від Центральної і Східної Європи. Це заклало основу для поліпшення американсько-російських відносин.

Президент США Дональд Трамп уже віддав розпорядження про скорочення до вересня чисельності американських військ, дислокованих в Німеччині, на 9500 військовослужбовців, а максимальна кількість військ США, дислокованих в Німеччині, буде встановлена на позначці в 25 тисяч осіб. У той же час, незважаючи на те, що Америка чинила сильний тиск на Південну Корею, щоб збільшити квоти на спільне несення витрат за американські війська, дислоковані в Кореї, а також встановила ціни, "на 49% вище, ніж у 2019 році", вона ніколи не докладала жодних зусиль для "виведення своїх військ з Південної Кореї". Значна частина американських військ, виведених з Німеччини, на деякий час повернеться на батьківщину для "транзиту", перш ніж розвернутися в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Під час епідемії цього року відзначалася 75-та річниця перемоги у Другій світовій війні, і Трамп знайшов час, щоб провести телефонну конференцію з Путіним, в результаті чого лідери країн навіть випустили несподіване спільне комюніке. Насправді намір Трампа абсолютно очевидний: скористатися приводом у вигляді 75-ї річниці Перемоги, щоб висловити своє добре ставлення до Росії. Трамп завжди відчував симпатію до Росії. Якщо йому вдасться переобратися на другий термін, то поліпшення російсько-американських відносин є досить імовірною подією.

Звичайно, російський Центральний банк також враховує і зовнішню торгівлю. З січня по квітень цього року активний баланс зовнішньої торгівлі Росії скоротився на 35,6%, а загальний обсяг зовнішньоторговельного обороту скоротився на 15% порівняно з минулим роком — до 184,9 мільярда доларів. Серед них обсяг експорту знизився на 19,8% — до 113,9 мільярдів доларів, обсяг імпорту скоротився на 5,9% — 71 мільярд доларів, активний баланс зовнішньої торгівлі скоротився на 35,6% — до 42,9 мільярда доларів. Основною причиною цього є різке падіння цін на сиру нафту, що призвело до скорочення нафтоекспорту. Станом на 12 червня золотовалютні резерви Росії становили 570,8 мільярда доларів, а попередній показник був 565,2 мільярда доларів. У квітні золотовалютні резерви Росії збільшилися на 126,08 мільярдів доларів. Можливо, через вплив дефіциту долара російській зовнішній торгівлі також знадобиться долар, адже долар все ще є світовою валютою.

З кінця 2015 року золото знову вступило в новий раунд "бичачого" ринку. Наразі цей раунд "бичачого" ринку, ймовірно, перебуває на піку у зв'язку з розумінням того, що золото демонструє хорошу ефективну здатність. У той же час економічні перетворення в Росії повинні спиратися на зовнішню торгівлю, де американська валюта є незамінним ресурсом.

За матеріалами: ІноЗМІРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...