Чому Польщі вигідна зупинка будівництва газопроводу "Північний потік - 2"

WirtschaftsWoche
WirtschaftsWoche

Німецький щотижневий журнал ділових новин

Трубоукладчик Пасьянс швейцарсько-голландського підрядника Allseas Group, який прокладає трубопровід "Північний потік - 2" EPA-EFE

Близько двох років тому Данія і Польща домовилися про будівництво "Балтійського трубопроводу", тому радіють можливості прикрити конкурента - "Північний потік-2". Поляки розхвалюють свій проєкт, стверджуючи, що це буде нове стабільне джерело поставок газу.

Про це пише WirtschaftsWoche.

Задоволення представників польської сторони було просто неможливо не помітити. Ця країна вже багато років критикує другий "Північний потік", називаючи його "спрямованим проти Європи" та "інструментом шантажу" і стверджуючи, що кожен кілометр цього газопроводу прокладено в абсолютно неправильному напрямку.

Тепер же, після отруєння російського опозиціонера Олексія Навального, польський прем'єр Матеуш Моравецький (Mateusz Morawiecki) і зовсім упевнений у своїй правоті. За його словами, замах на Навального підтвердив, що Росію не можна вважати надійним партнером, і тому Німеччині та ЄС варто було б нарешті зупинити будівництво газопроводу. "Не можна здалеку погрожувати Росії кулаком та одночасно разом із "Газпромом" брати участь у проєкті "Північний потік-2", - написав Моравецький днями в статті для газети Frankfurter Allgemeine Zeitung. Дуже влучне зауваження.

Звільнитися від кайданів

Однак про дещо польський прем'єр вважав за краще промовчати: від зупинки будівництва газопроводу, який викликає безліч суперечок, насамперед виграла би його власна країна. Річ у тому, що східний сусід Німеччини прагне сам посісти важливе місце на новому енергетичному ринку в Східній Європі, будуючи в цих цілях спільно з Данією власний газопровід. У протистоянні другому "Північному потоку" об'єдналися два фактори: з одного боку, традиційна нелюбов поляків до Росії, а з іншого, власні економічні інтереси. До цього додаються новий перегляд і посилення енергетичної та кліматичної політики з боку Брюсселя.

Будівництво Baltic Pipe — "Балтійського трубопроводу" - має бути завершено до кінця 2022 року, і ним передбачається почати постачання газу з Норвегії через Данію до Польщі. Цей газопровід протяжністю 900 кілометрів, на думку Варшави, означатиме позбавлення від "російських кайданів" в питаннях постачання газу, причому не тільки для неї самої, але і для її європейських сусідів.

Новини за темою: А що, якщо "Північний потік-2" не буде добудований?

На думку поляків, цим газопроводом такі країни як Словаччина, Чехія, Україна і навіть Німеччина, могли б отримувати "блакитне паливо" не з Росії, а з Польщі — особливо за відсутності газопроводу "Північний потік - 2" із дешевим російським газом.

Після замаху на критика Кремля Навального варіант із закриттям проєкту "Північний потік - 2" не виключають, зокрема, канцлер Німеччини Ангела Меркель і її очільник МЗС Гайко Маас (Heiko Maas). Цього тижня, коли було опубліковано нові результати лабораторних досліджень, які підтверджують факт замаху із застосуванням отруйної речовини, Берлін укотре посилив свій тон — і це попри те, що федеральний уряд завжди принципово підтримував цей проєкт.

Перспектива завершення будівництва газопроводу опинилася під загрозою більше, ніж будь-коли раніше, незалежно від того, погодяться Берлін і ЄС "поховати" багатомільярдний проєкт чи ні. Річ у тому, що США в кінці 2019 року запровадили екстериторіальні санкції проти компаній, які безпосередньо беруть участь у будівництві. Відразу після цього швейцарська компанія Allseas, яка володіє суднами-трубоукладачами, відкликала їх із Балтійського моря. Російське спеціалізоване судно, потенційно здатне завершити будівництво, перебуває в порту на острові Рюген, але потребує додаткового обладнання. Добудувати залишається близько 150 кілометрів трубопроводу.

Окрім того, кілька тижнів тому група американських сенаторів написала на адресу керівництва порту Зассніц на Рюгені лист, у якому вони пригрозили йому "фінансовим знищенням" у разі участі в будівництві трубопроводу.

Брюссель підтримує проєкт

Все це хороші новини для Варшави, яка традиційно є вірним партнером Вашингтона. Ще близько двох років тому Данія і Польща домовилися про будівництво "Балтійського трубопроводу", який буде відгалуженням від вже чинного газопроводу Europipe II, яким через Північне море постачається норвезький газ до Німеччини. "Балтійський трубопровід" передбачається приєднати до Europipe II західніше Данії в Північному морі, а потім прокласти через сухопутну територію Данії в Балтійське море і далі до самої Польщі. Будівельні роботи, за оцінкою експертів, обійдуться в два мільярди євро, які Польща і Данія поділять між собою.

ЄС підтримує цей проєкт, виділивши на нього 215 мільйонів євро. Минулого року, коли Єврокомісія дала згоду на фінансову участь у проєкті, Моравецький особисто вирушив до Брюсселя і назвав його "стратегічним проривом".

Єврокомісія підтримує проєкт, тому що він об'єднує кілька країн. Для Польщі "Балтійський трубопровід", окрім того, є частиною стратегії із власного перетворення на центр розподілу скрапленого газу зі США. СПГ, який поки коштує дорожче за російський трубопровідний газ, у майбутньому передбачається також направити на шведський і данський ринок. Доводиться констатувати, що тут теж править бал "енергетичний егоїзм", яким дехто так любить дорікати Німеччині попри всю риторику, яка стверджує зворотне.

Інсайдери галузі подейкують, що Єврокомісія "дуже прихильно" ставиться до намірів Польщі. Варшава наводить як аргумент той факт, що "Північний потік - 2" побудовано в обхід України, замовчуючи однак, що "Балтійський трубопровід" передбачається побудувати в обхід Німеччини.

"Ми не можемо дозволити собі розкол Європи в питаннях енергетичної політики", - переконаний німецький експерт з енергетики Тімон Греммельс (Timon Gremmels), який виступає на підтримку другого "Північного потоку". Як і багато його колег із СДПН, він не хоче, щоб Німеччина карала Росію за замах на Навального, закриваючи цей проєкт. "Незважаючи на всю критику на свою адресу, Німеччина завжди виступала за єдину європейську лінію і наполягала на продовженні газового транзиту через територію України", - підкреслив депутат Бундестагу. За його словами, нову "газову директиву" ЄС підтримали 27 країн, тому говорити про якийсь "особливий німецький шлях" не доводиться. Плани Європи також мають право на існування, якщо вони будуть відповідати європейській стратегії з диверсифікації джерел енергоносіїв, додав Греммельс.

Коли на чолі Єврокомісії стояв Жан-Клод Юнкер, Брюссель позитивно реагував на аргументацію Варшави — адже це була хороша можливість дати країнам Центральної та Східної Європи зрозуміти, що ЄС прислухається до них, особливо в часи, коли ця частина Європейського Союзу зіткнулася з напливом мігрантів і відчувала себе покинутою Брюсселем у біді. "Тут є протиріччя: з одного боку, Єврокомісія звинувачує Польщу в порушенні правових норм, а з іншого, ставить їй так мало питань щодо енергетичної політики", - констатував один із представників галузі.

Сумнівні аргументи

Але Польщі та Данії до цього немає особливої справи. Будівництвом займаються данський газовий концерн Energinet, польський державний енергетичний гігант PGNiG, а також польський трубопровідний оператор Gaz-System. У травні вони отримали всі необхідні дозвільні документи. На своїй сухопутній території данці вже почали будівельні роботи.

Поляки розхвалюють цей проєкт, стверджуючи, що це буде нове стабільне джерело постачання газу. На цю мить на них припадають найбільші викиди вуглекислого газу в атмосферу серед усіх країн ЄС, оскільки Варшава, як і раніше, робить головну ставку на вугілля як енергоносій. І говорити про те, що норвезький газ, який буде постачатися через Північне море, буде кращим варіантом, ніж російський, з точки зору поліпшення кліматичного балансу не доводиться.

Сумніви викликають і твердження Польщі, що ціни на газ із "Балтійського трубопроводу" будуть нижчими для всіх країн Європи, тому що його наявність означатиме жорсткішу конкуренцію на ринку. Річ у тому, що норвезький газ дорогий. Якщо постачання російського газу до Європи в майбутньому скоротиться в разі відмови від другого "Північного потоку", то скоротиться і пропозиція, і розраховувати на низькі ціни на газ із "Балтійського трубопроводу" не доведеться.

Для поляків цей проєкт значно більшою мірою є важливим засобом із здобуття такої бажаної енергетичної незалежності від Росії, і їм неважливо, яку ціну за це доведеться заплатити. На цю мить на Росію припадає понад 40% всіх постачань газу до ЄС. У Польщі ця цифра становить і зовсім 60% - дев'ять мільярдів кубометрів газу.

Бізнес? Із задоволенням!

Вже кілька років Варшава веде з Москвою суперечку щодо договорів про постачання російським державним концерном "Газпром", укладених ще в 1996 році. Причина: поляки хочуть платити за "блакитне паливо" менше. Вісім років тому PGNiG домігся від "Газпрому" першого зниження цін. Трьома роками пізніше Польща звернулася до Стокгольмського арбітражу й отримала ще одну знижку. У травні цього року поляки і зовсім розірвали контракт про постачання з росіянами, який закінчився в 2022 році, тобто саме тоді, коли передбачається закінчення будівництва "Балтійського трубопроводу", яким до Польщі буде постачатися десять мільярдів кубометрів газу на рік.

В особі Польщі "Газпром" ризикує втратити свого сьомого за величиною покупця. Проте, незважаючи на жорстку критику на адресу Росії, поляки активно продовжують вести з нею інші види бізнесу. У травні, наприклад, закінчився довгостроковий контракт про транзит російського газу до Німеччини, і сторони уклали нову угоду відповідно до нових європейських норм.

Обсяг постачань оцінюється в 33 мільярди кубометрів на рік. Оператором трубопроводу в Польщі є компанія Europol Gaz - спільне підприємство польського концерну PGNiG і "Газпрому", кожному з яких належить частка в ньому в розмірі 48%. Решту 4% отримала фірма Gas Trading, торгова "дочка" PGNiG. Продажем палива займається польський оператор Gaz-Systems відповідно до правил Європейського внутрішнього ринку.

Для Польщі транзитний контракт із росіянами є прибутковим бізнесом — навіть більш вигідним, ніж за старим договором.

Фактично це все, що потрібно знати про категоричну неприязнь, яку поляки відчувають до Росії.

Макс Гердер, Ангела Геннерсдорф, Зільке Веттаг

Переклад: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...