Чому німці не скопіювали легендарний танк Т-34, який позбавив Гітлера шансів захопити СРСР

Military History Visualized
Military History Visualized

Австрійський Youtube-канал про військову історію від давніх часів до сучасності

Танк Т-34 nationalinterest.org

На початку операції "Барбаросса" німців так приголомшили радянські Т-34, що було запропоновано негайно скопіювати цей танк. Створили спеціальну комісію для розгляду цього питання. Автори відео на основі документів та історичних досліджень розбираються, чому німці так і не обзавелися своїми Т-34.

Про це пише Military History Visualized.

18 листопада 1941 року спеціальна танкова комісія з управління озброєнь сухопутних військ прибула в Орел в штаб 2-ї танкової армії. Ґрунтуючись на досвіді ведення бойових дій останнього часу, вона повинна була визначити, які заходи слід вжити, щоб звести нанівець абсолютну перевагу Т-34. Фронтові офіцери пропонували негайно скопіювати конструкцію російського танка.

Пропозиції офіцерів у жовтні 1941 року

Танкова комісія прибула в листопаді 1941 року

Німці скопіювали як мінімум один радянський зразок

***

Т-34 на озброєнні німецької армії

Була низка танків Т-34, які використовувалися німцями не тільки в тилу, а й на фронті.

Але це були захоплені Т-34, а не Т-34 німецького виробництва

Дві можливості для виробництва Т-34:

1) виробництво Т-34 на окупованих територіях СРСР

2) виробництво Т-34 в Німеччині

Новини за темою: Унікальний радянський танк, який міг би витримати навіть ядерний вибух

***

Виробництво Т-34 на окупованих територіях

Про це є мало інформації.

Дуже малоймовірно, що таке виробництво було налагоджено.

В архівах є інформація з відміток "Ваффенпруф-6". "Ваффенпруф" - це відділ інспекції озброєнь, а Шостий відділ в ньому займався якраз танковими та моторизованими частинами. Так ось, за грудень 1941 року там є запис в каталозі з наступними:

"Можливості для виробництва Т-34 в СРСР"

На жаль, я не зміг знайти саму доповідь на тему цього виробництва.

Але зате тепер нам точно відомо, що питання про виробництво розглядалося досить серйозно, щоб підготувати про нього цілу доповідь.

***

Тут, однак, німцям, якщо вони й справді зважилися на виробництво "свого" Т-34 на окупованих територіях СРСР, довелося б зіткнутися з кількома проблемами.

По-перше, велика частина радянської промисловості з окупованих регіонів була в 1941-му році евакуйована на схід СРСР.

Цитата з книги:

"З серпня по жовтень 1941 року 80 відсотків російської промисловості було "на колесах": заводи з виробництва боєприпасів, танкових двигунів, танкової броні — всі вони рухалися в евакуацію. Залізниці були забиті складами, оскільки два з половиною мільйони людей переміщалися на захід у бік фронту, а 1500 підприємств переїжджали на схід".

(Джон Еріксон: "Велика Вітчизняна війна". З книги "Військова історія Радянського Союзу", 2002 р., стор. 117)

Танки йдуть на фронт по міжнародному проспекту блокадного Ленінграду РІА Новини, Борис Кудояров

По-друге, навіть якщо частина промисловості залишилася, для виробництва Т-34 для потреб Вермахту потрібні були кваліфіковані фахівці. А їх навряд чи можна було знайти, бо вони здебільшого теж евакуювалися.

По-третє, складність завдання. Не забувайте про складності самого виробництва. Деталі для танка вироблялися на різних заводах. Не забувайте, що танк - складна зброя. Потрібно було окремо виробляти оптику, броню для башти, знаряддя, двигун тощо.

Для виробництва такої кількості складних деталей потрібно було б мати кілька танкобудівних заводів.

Звідси четверта проблема, у багатьох є улюбленою - проблема поставок, логістики.

Проблеми з постачанням - як було доставляти необхідні компоненти з Німеччини? Враховуючи, що німецькі позиції на сході були дуже розтягнуті, а інфраструктура поставок не завжди була в ідеальному стані, перевезення танкових комплектуючих представляла велику проблему. Перевезення ресурсів для складання танків скоротило б потік життєво необхідних поставок на лінію фронту.

Новини за темою: Цей танк був величезним провалом: Чому радянське чудовисько не зупинило нацистську армію?

***

Проте, перед тим, як розглянути можливість організації виробництва танків Т-34 в Німеччині, вдивімося у початковий дизайн бойового танка-5, а саме танка Panzerkampfwagen VK3002 DB, де DB — це скорочення від назви фірми Daimler-Benz.

Як бачимо, дизайн цього танка дуже нагадує Т-34. Я впевнений, якби Panzerkampfwagen VK3002 DB випустили в достатніх кількостях, більшість спостерігачів назвали б його  "рабською копією" Т-34.

***

Але повернемося до нашої головної теми.

Отже, питання про виробництво Т-34 в Німеччині.

Відомий заклик німецьких фронтових офіцерів - скопіювати виробництво Т-34 і забезпечити німецьку армію такими ж машинами.

Але німецькі інженери думали інакше. "11 вересня 1941 року делегація німецьких конструкторів вивчила в Куммерсдорфі ворожі танки, захоплені під час літньої кампанії. Експерти дали досить негативну оцінку якості радянських танків".

Крім того, у своїх мемуарах [знаменитий німецький командувач танкових військ] Гудеріан вказував, що у німців були проблеми з копіюванням деяких комплектуючих для Т-34: не вдавалося їх скопіювати досить швидко. Найчастіше згадувався дизельний двигун. Відомо, що в мемуарах Гудеріана є різні помилки, я досить скептично ставлюся ось до цієї заяви про труднощі копіювання двигунів. Зрештою, чому було не спробувати німецькі двигуни для Т-34? Німецькі танки тоді використовували безліч двигунів. Американські танки "Шерман" М4 - вже тоді можна було використовувати з безліччю двигунів. Радіальний бензиновий двигун, подвійний двигун тощо. Так що не представляється божевільною така ідея, що можна було побудувати свій німецький варіант Т-34, скопійований у росіян, але з німецьким двигуном.

Так чому було не скопіювати Т-34, встановивши на нові танки німецькі двигуни?

Аналізуючи причини дуже позитивної оцінки Т-34 в німецькому фронтовому офіцерстві, не забувайте старе прислів'я: "У противника і трава зеленіша". Звичайно, після бою могло здатися, що у противника найкращий танк. Насправді є багато недоліків і у Т-34. Це обмежена видимість. Ще недолік - маленька командирська башточка.

Башта танка Т-34 призначена для двох, а не для трьох, тому що в Т-34 командир одночасно є навідником. Це перевантажує командира і знижує бойову міць Т-34. Були й інші недоліки у Т-34. Хоча його 76-міліметрова гармата всіма розхвалювалася та оцінювалася позитивно, є і негативні відгуки. Так, вказувалося на низьку частоту стрільби, недостатню точність.

Цей недолік можна було виправити - він був виправлений на чеському танку, який потім надійшов на озброєння у Вермахт і став відомий як Panzer-38 (Танк-38). Щоб розмістити в цьому танку навідника, згідно з вимогою командування німецьких танкових військ, треба було скоротити кількість боєприпасів на 16 снарядів.

***

Panzer-38 проти Т-34

Товщина пробивається броні під кутом 30 градусів, мм

(Гармата Panzer 38 — 50 мм, а гармата Т-34 — 76 мм)

100 м 53/82

500 м 43/75

1000 м 32/67

1500 м 24/60

"Одним з головних недоліків конструкції Т-34, що істотно знижував його бойову міць, був низький темп стрільби, низька швидкість прицілювання і невисока точність танкової стрільби" (Борис Кавалерчик "Танки операції "Барбаросса". Радянська броня проти німецької на Східному фронті", 2018 р., стор. 196)

***

Оскільки мене звинувачують, що я лаю знаменитий танк Т-34, я постараюся це спростувати. Радянське командування знало про проблеми Т-34. Тому запуск поліпшеного танка Т-34М був запланований на вересень 1941 року. Проблема була в тому, що в червні німці напали на СРСР, і це ускладнило обстановку. Довелося терміново випускати багато танків, і тут вже було не до поліпшеної версії. Танк Т-34 був запущений в масове виробництво без поліпшень. Це було так добре, що, хоча поліпшення були постійними, найважливішою була здорова основа.

Так чому ж німці не скопіювали Т-34?

Питання було просте: навіщо було копіювати, якщо була своя гідна модель? Можливо, міністр озброєння і військової промисловості Заур пізніше підкреслював, що для початку виробництва копії часу знадобилося б майже стільки ж, як і для нової моделі. Отже, навіщо копіювати Т-34, якщо можна зробити свій? До того ж німцям довелося б переробляти й своє машинобудування, щоб воно могло випускати деталі, придатні для радянського Т-34.

***

Навіщо копіювати Т-34?

Насправді навіть за наявності бажання німцям було б дуже важко створити копію Т-34. Вся річ у тім, що спочатку треба виготовити верстати для відтворення деталей радянського танка. І навіщо докладати таких зусиль, якщо Т-34 має масу недоліків?

***

Отже, підсумовуємо.

У німців не було проблем з використанням іноземного обладнання, Вермахт із задоволенням використовував трофейні танки. Але копіювати Т-34 було занадто обтяжливо. Німці вирішили не копіювати систему з численними вадами (СРСР), тим більше що їм не вистачало наступних елементів:

Проблема № 1: Фахівці

Проблема № 2: Підприємства

Проблема № 3: Ресурси

Проблема № 4: Логістика

Так що відповідь проста: вирішили зробити своє та ідеальне замість того, щоб копіювати чуже і недосконале.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...