Чому кількість померлих від коронавірусу у Східній Європі в 60 разів менша, ніж у Західній?

Advance
Advance

Хорватське видання, що спеціалізується на новинах економіки і політики

Чоловік йде перед картонними фігурами засновника Радянського Союзу Володимира Леніна (зліва), президента Китаю Сі Цзіньпіна (праворуч) і президента США Дональда Трампа біля стенду сувенірного магазину в Москві EPA-EFE

Якщо подивитися на статистику, то відразу видна різниця в кількості хворих і померлих між Західною і Східною Європою. У Західній Європі в 17 разів більше хворих і в 60 разів більше загиблих. Чому різниця така велика? Є кілька теорій, що пояснюють цей факт.

Про це пише Advance.

Поточна коронавірусна криза триває вже кілька місяців і, хоча в будь-який момент ситуація може змінитися, зараз ми все-таки можемо обережно, скориставшись наявними цифрами, виявити і оцінити деякі тенденції, аномалії та особливості. У загальносвітовому масштабі ми зараз, напевно, на вершині "першої хвилі", яка, ймовірно, ще триває. Зрозуміло, ситуація всюди різна, але ми орієнтуємося на найближчий до нас регіон — Європу. Щодня в Європі від коронавірусу помирають тисячі людей, але лінійні і, що ще важливіше, логарифмічні криві показують нам, що неконтрольоване поширення вірусу вже в минулому. Звичайно, цей оптимізм багато в чому заснований на тому факті, що ситуація "під контролем" (ізоляцією, суворими заходами…). Проте на горизонті — вже новий виклик, оскільки найближчим часом багато країн мають намір послабити введені заходи, підбадьорені останніми даними. Правильним буде цей крок чи він стане вкрай небезпечним (увертюрою до "другої хвилі"), ми дізнаємося незабаром. У будь-якому випадку мудрішими будуть ті країни, хто ще почекає, щоб подивитися на розвиток ситуації в тих державах, де вирішили послабити обмежувальні заходи.

При розгляді наявних статистичних даних не можна не помітити, наскільки велика різниця в кількості хворих і померлих між Західною і Східною Європою. В даному випадку нам навіть не потрібно займатися встановленням межі, де "починається" Захід, а де Схід. Лінію розмежування можна провести між колишнім соціалістичним блоком і демократичним західним табором. Різниця разюча і занадто помітна, щоб не проаналізувати її. Чи настала пора для цього, чи ще занадто рано, покаже час, проте спробувати варто.

Давайте по порядку. Почнімо з населення. Зараз на території Європи проживають близько 740 мільйонів осіб. У цю цифру включимо і Росію (так, більша її частина насправді розташована в Азії, однак більшість громадян Російської Федерації, 110 зі 143 мільйонів, проживають в Європі). Для порівняння: населення Європи в два рази перевищує населення Сполучених Штатів (близько 327 мільйонів) і майже в два рази менше, ніж населення Китаю (близько 1,4 мільярдів).

Тепер поділимо населення Європи на східне і західне відповідно з політичними кордонами часів соціалістичного блоку. До "Східної Європи" віднесемо також територію колишньої СФРЮ і всіх тих, хто колись проживав у Східній Німеччині (до речі, вони можуть зіграти найважливішу роль у нашому аналізі).

Новини за темою: Чому в Німеччині так мало померлих від коронавірусу?

Підсумувавши все населення всіх країн колишнього соціалістичного блоку, тобто всіх "за залізною завісою" (і декого "перед", тобто СФРЮ), ми отримаємо 300 мільйонів чоловік. Таким чином, Східна і Західна Європа не діляться точно 50 на 50, але для цілей нашого дослідження припустимо, що співвідношення приблизно таке (якщо в розрахунок також взяти "корінних" жителів Східної Європи, які працюють у Західній, то цифри були б ще ближчі). Отже, на сході Європи проживають близько 40% населення Європи, а на заході - близько 60%.

Наступний параметр, який нам потрібен, — це кількість заражених і кількість загиблих від наслідків COVID-19 у Східній і Західній Європі. Якщо звернутися до відповідних відкритих статистичних даних, то отримаємо наступне.

  • Кількість випадків зараження у Східній Європі: 41 796
  • Кількість випадків зараження в Західній Європі: 705 110
  • Кількість смертей у Східній Європі: 1 011
  • Кількість смертей в Західній Європі: 60 297

(Дані на 9 квітня 2020 року.)

Не потрібно окремо підкреслювати, наскільки величезна різниця в цифрах. Хоча ми говоримо про відносно таку саму кількість людей (співвідношення 60 на 40 на користь Західної Європи), різниця в кількості хворих, а головне загиблих, виняткова. За цими даними, у Західній Європі в 17 разів більше хворих і аж у 60 разів більше загиблих.

Виходячи з цих даних, можна розрахувати, що зараз на кожні 296 735 людей у Східній Європі припадає одна смерть від коронавірусу, а в Західній Європі одна смерть на 7 130 осіб.

Повторю, що це дані на дев'яте квітня 2020 року. Враховуючи, що криза ще в самому розпалі, все може змінитися, хоча, швидше за все, співвідношення не дуже зміниться.

Тепер нам належить спробувати дізнатися, чому різниця така велика. У зв'язку з цим можна сформулювати декілька теорій. Я перерахую їх нижче незалежно від їхньої правдоподібності.

Теорія номер один. Дані неточні, або Справжні цифри приховують

Наскільки ми можемо бути впевнені у даних, які подаються як офіційні? Всесвітня організація охорони здоров'я, чиї представники працюють у всіх країнах світу, вважає ці дані достовірними. Звичайно, методи збору даних (хоча цього і не повинно бути) можуть варіюватися від країни до країни, а також залежати від деяких інших факторів. Так, більшість фахівців сходяться на думці, що справжні цифри для всіх країн світу майже точно у багато разів вищі заявлених, принаймні що стосується кількості заражених. За оцінками, реальна кількість тих, що заразилися COVID-19, у світі може у десять або навіть 20 разів перевищувати заявлене. Причина, зрозуміло, полягає в тому, що проводиться недостатньо тестів, і, звичайно, якщо якась із країн менше тестує, у неї буде менше кількість заражених COVID-19.

Є також припущення про те, що принаймні деякі країни Східної Європи приховують справжнє становище, свідомо занижуючи кількість хворих і загиблих. Подібні припущення і звинувачення часто нічим не обґрунтовані. Те ж саме говорили (і говорять) про Китай, але факт в тому, що місто Ухань і провінція Хубей знову відкриті, а КНР не стала б сама собі стріляти в ногу. Крім того, звинувачувати у приховуванні справжніх даних можуть і з політичних причин.

Звичайно, чисельність заражених можна легко приховати, можна помилитися або просто їх не виявити. Але є друга статистична графа — кількість загиблих, а цю цифру приховати вже важче. Наприклад, серед країн колишнього соціалістичного блоку у Хорватії одні з найкращих показників. Якщо б дані про загиблих в Хорватії ховали, то про це вже стало б відомо, бо країна маленька, а реальні дані знайшли "шлях" до громадськості.

Тому, звичайно, не можна повністю відкидати теорію про неточні або приховувані дані, і її варто враховувати. Однак якщо таке має місце, то навряд чи приховувані дані можуть сильно скоротити розрив між хворими і загиблими від COVID-19 у Західній і Східній Європі.

Теорія номер два. Вірус не поширився на Сході так само, як на Заході

Ця теорія вже більш конкретна. Будь-хто, хто коли-небудь бачив інтерактивну карту повітряного руху над Європою, розуміє, наскільки жвавіше авіаційне сполучення на Заході, ніж на Сході. На карті чітко видно відмінності в щільності транспортного потоку в повітрі над Східною і Західною Європою. Так само було і в січні цього року, коли більшість країн ще не сприймали коронавірус як щось украй небезпечне. Іншими словами, вірус, який прибув з Китаю, встиг набагато більше поширитися по Західній Європі завдяки мережі авіарейсів.

Чи в цьому причина того, що на сході настільки менше хворих і загиблих? Можливо, почасти, але і тут є особливість. COVID-19, як відомо, хвороба дуже заразна, і між її поширенням та введенням суворих заходів минуло достатньо часу. Іншими словами, вірус встиг широко поширитися і на схід Європи. Тим не менш факт в тому, що західна частина Європи "популярніша" східної (карти красномовно свідчать про це: в небі над Україною, Румунією, Польщею видно "порожнечі"). Цю теорію потрібно врахувати при проясненні ситуації.

Новини за темою: Як боротися з коронавірусом: Успіхи й провали з досвіду країн світу

Теорія номер три. Менталітет

Ця тема обговорюється з перших днів нинішньої коронавірусної кризи. Коли Китай почав вводити надзвичайно жорсткі заходи і закрив провінцію Хубей, багато хто вже тоді запитував, чи можливо до чогось подібного примусити європейського обивателя? Насилу. Однак із західними європейцями справи ще гірше, ніж зі східними, бо нав'язати їм щось ще важче. Чому? Через менталітет, тобто накопичений досвід, звичайно. Жителі країн Східної Європи протягом десятиліть жили під однопартійною комуністичною владою. Всі ці режими (хтось більше, хтось менше, але зрештою всі) вимагали послуху від своїх громадян. Відтоді пройшло 30 років, проте образ мислення в дечому, зрозуміло, залишився колишнім. Зокрема, наказ там, як правило, не обговорюють, а виконують.

Взагалі для когось це може прозвучати дико. Крім того, цей фактор може впливати на внутрішню політику східноєвропейських країн, де правителі частіше авторитарні, на відміну від їхніх західних колег. Однак зараз, в особливий період, цей менталітет, ймовірно, рятує.

Звичайно, і нам ЗМІ показували кадри, на яких були ті, хто не дотримується дистанції, ходить великими групами і так далі. Але це все-таки винятки. Переважна більшість дотримується заходів. Такі міста, як Загреб, Белград, Братислава, Варшава, Москва, Рига, Прага, Бухарест і інші, в ці дні "жахливо порожні", чого ще не скажеш про деякі міста на заході Європи. У США становище ще гірше, і це кожен день різко засуджує, наприклад, губернатор штату Нью-Йорк Ендрю Куомо.

Так чи інакше, але дотримання визначених заходів у ситуації, що склалася, допомагає. Також, згідно з деякими дослідженнями, заходи на сході Європи, як правило, суворіші, ніж на заході.

Ця теорія, звісно, здатна ще краще пояснити, звідки така величезна різниця між Східною і Західною Європою у кількості хворих і загиблих від коронавірусу.

Теорія номер чотири. Генетика

Про самий вірус, як і раніше, відомо недостатньо. Ми все ще не можемо з упевненістю перерахувати всі способи його передачі. Факт в тому, що у всіх країнах світу є випадки хворих, які ледве помітили у себе симптоми, а також випадки, коли здорові і молоді люди загинули від вірусу COVID-19. Фахівці сходяться на думці, що генетика при цьому може грати дуже велику роль. У зв'язку з цим вже активно ведуться глибокі дослідження.

Факт і в тому, що переважна більшість жителів Східної Європи — слов'яни, що мають специфічні генетичні риси. Звичайно, те, чи має цей факт якесь відношення до значно меншого відсотку смертності на сході Європи, ми дізнаємося тільки тоді, коли ця теорія знайде підтвердження на практиці, та поки що її можна віднести тільки до області припущень. Проти "слов'янської теорії" говорить, наприклад, і те, що все непогано складається у тих країнах, де більшість громадян неслов'яни (країни Прибалтики, Румунія, Албанія).

Теорія номер п'ять. Східна Європа щеплена від туберкульозу

Всі викладені теорії разом узяті можуть сприяти зниженню числа жертв коронавірусу в Східній Європі на відміну від Західної. Однак, враховуючи, що кількість загиблих на Заході аж у 60 разів більша, можливо, остання теорія виявиться найбільш достовірною. Між Східною і Західною Європою є одна фундаментальна різниця: вся Східна Європа щеплена від туберкульозу вакциною БЦЖ. Ця вакцина була винайдена ще в початку ХХ століття, і її повна назва звучить як вакцина "бацили Кальметта-Герена". Так її назвали на честь двох французьких мікробіологів, які її винайшли: Альбера Кальмета і Каміля Герена.

Туберкульоз — часте і в багатьох випадках смертельне захворювання. Цю хворобу викликають різні штами бактерій, які вражають легені. Туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом, коли хворі туберкульозом в гострій формі кашляють, чхають. У більшості випадків захворювання протікає без симптомів і приховано, але в одному з десяти випадків переходить у гостру форму. Якщо туберкульоз не лікувати, то він загрожує смертю 50% хворих. Типовими симптомами гострої форми туберкульозу є хронічний кашель з кривавим виділеннями, лихоманка, пітливість вночі і втрата ваги (туберкульоз також називають сухотою, бо хворі втрачають масу тіла, "чахнуть").

Хвороба поширилася після Другої світової війни, і тоді довелося будувати численні нові лікарні спеціально для лікування людей, заражених туберкульозом.

Вакцина БЦЖ — єдина, яка успішно працює для профілактики туберкульозу, і хоча це захворювання викликає бактерія, доведено, що вакцина ефективна і проти деяких вірусних інфекцій.

Як я вже згадав, вакцинація від туберкульозу проводилася (і в основному продовжує проводитися) по всій Східній Європі. Як превентивний захід вакцинація проводиться найчастіше новонародженим або найпізніше до завершення першого року життя.

Але якщо туберкульоз настільки важке бактеріальне захворювання, то чому від нього прищеплювали тільки населення Східної Європи? На те є конкретна причина. Справа в тому, що туберкульоз часто називають "хворобою бідних". Він поширюється в поганих умовах, коли не вистачає їжі або вона погана або при інших несприятливих умовах життя. Іншими словами, в соціалістичному блоці існували проблеми з усім вищезазначеним, і тому населення зазнавало більшої небезпеки захворіти на туберкульоз. Тому і проводилася обов'язкова вакцинація всіх дітей. У Західній Європі вже дуже давно не проводять вакцинацію БЦЖ, за винятком деяких країн, де прищеплюють різні категорії громадян (Італія, Канада, США).

В Європі є деякі винятки, які, можливо, багато що підтверджують. Варто порівняти Португалію та Іспанію. Чому? Тому що Португалія — одна з небагатьох країн Західної Європи, яка проводила вакцинацію БЦЖ!

Ось актуальні дані по Португалії та Іспанії на дев'яте квітня 2020 року.

  • Загальна чисельність населення Португалії: 10 мільйонів
  • Загальна чисельність населення Іспанії: 47 мільйонів
  • Кількість тих, що заразилися, в Португалії: 13 141
  • Кількість тих, що заразилися, в Іспанії: 148 220
  • Кількість загиблих в Португалії: 380
  • Кількість загиблих в Іспанії: 14 792

Повторю, що ці цифри говорять самі за себе. Іспанія, може, і перевершує Португалію за чисельністю населення майже в п'ять разів, але смертей там аж у 39 разів більше. Якщо застосувати до цієї аномалії всі вище викладені теорії, то та, яка стосується БЦЖ, виглядає, мабуть, найбільш правдоподібно.

Є ще Німеччина, де на території колишньої (соціалістичної) Східної Німеччини в три рази менше жертв. Звичайно, у колишній НДР жителів щепили вакциною БЦЖ, як і в усьому соціалістичному блоці.

Дослідження ще треба доповнити, але наявні дані вже намічають нам можливі пояснення. Кількість жертв значно менша в країнах, де населення щеплено БЦЖ. Як я вже сказав, ця вакцина дає людям імунітет до туберкульозу, але можна припустити, що БЦЖ захищає або принаймні допомагає краще чинити опір COVID-19. Хоча туберкульоз — бактеріальне, а COVID-19 — вірусне захворювання, їх об'єднує те, що в першу чергу вони атакують легені і дихальну систему, а захист, який дає БЦЖ, ефективний, принаймні частково, і в разі нового коронавірусу.

Зараз в кількох країнах проводяться дослідження про ефективність БЦЖ проти коронавірусу (в Австралії та Нідерландах).

Нагадаю ще раз, що ми говоримо про "новий коронавірус" — вірус, чиї властивості нам ще не відомі, і зараз, коли заразилося більше півтора мільйонів по всьому світу (реальне число, можливо, досягає 15 — 30 мільйонів), велика ймовірність, що вірус мутує. І все ж будь-які відомості, які допоможуть ефективно боротися з цим вірусом, вкрай необхідні. Поки занадто рано стверджувати, що БЦЖ — це спасіння для світу, але можна на це хоча б сподіватися.

Висновок

Одне безперечно. Зараз кількість хворих і загиблих у Західній і Східній Європі кардинально різняться, і всі теорії, які я тут виклав, могли цьому сприяти (мабуть, є й інші). Боротьба з коронавірусом, який поставив на паузу 2020 рік, триває.

Звичайно, крім Східної Європи, є і інші аномалії. Наприклад, Нова Зеландія, де всього один смертельний випадок, і там не було щеплень БЦЖ. Але Нова Зеландія — окрема розмова. Її мудре керівництво заздалегідь закрило країну (і швидко повернуло своїх громадян) від зовнішнього світу, і тепер вони можуть тільки радіти тому, що так вчасно зреагували.

Безсумнівно, ситуація в усьому світі ще більше ускладниться, в тому числі на сході Європи. Але актуальні дані ясно говорять про те, які країни постраждають найбільше. Є надія, що "пік" не за горами, але, як і раніше, залишається багато невідомих. Чи стане вірус сезонним? Коли з'явиться доступна вакцина (нова або створена на основі вже працюючої БЦЖ)? Наскільки вірус вже мутував? Яка реальна смертність? Чи може людина, що видужала, знову заразитися? Зрештою, всі ці питання матимуть відповіді, і що раніше це відбудеться, то краще.

На даний момент Східній Європі вдалося уникнути тієї драми, яку ми спостерігаємо в Італії, Іспанії, США та інших країнах. Але Східна Європа в жодному разі не повинна "розслаблятися" і допускати подібне у себе.

Д. Мар'янович

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...