Чому голова МОЗ Скалецька не подасть у відставку?

Андрій Головачов
Андрій Головачов

Економічний експерт, аналітик

Міністр охорони здоров'я Зоряна Скалецька буде перебувати у карантині разом з евакуйованими з Уханя kmu.gov.ua

Драматичні події, пов'язані з поверненням наших співвітчизників із Китаю, продемонстрували повну профнепридатність, організаційне безсилля та відсутність комунікативних навичок у нинішнього уряду. Пряму відповідальність за "День ганьби", як вже охрестили у суспільстві ці події, несуть глава уряду Олексій Гончарук і міністр охорони здоров'я Зоряна Скалецька. Але жоден з них не піде у відставку. Чому?

Про це пише Андрій Головачов на своїй сторінці в Facebook.

Але чому наші міністри ніколи не подають у відставку, які б особисті прорахунки вони не скоювали?

Чому в країнах розвинених демократій міністри за найменший особистий промах негайно подають у відставку?

Пояснимо.

Подача міністрами у відставку - це політичний прийом, який є обов'язковим в партійно-парламентських демократіях Заходу та відображає відповідальність міністрів перед своєю партією та партії перед своїми виборцями. Міністр, який після особистих провалів не подає у відставку, швидко знищує рейтинг своєї партії. Жодна партія із цим не погодиться, тому відставка міністра буде все одно вимушеною. Всі міністри це розуміють і не чекають, коли їх попросять із теплого крісла, тому що це буде означати кінець політичній кар'єрі, а красива відставка цілком дає шанси на її продовження.

В основі такої поведінки лежить принцип політичної відповідальності партій перед своїми виборцями.

Проблема України полягає в тому, що у нас немає ні політичних партій, ні громадянського суспільства, перед яким партії повинні, по ідеї, нести відповідальність. У нас є олігархічні клани, а політична боротьба між ними проходить по зовсім іншим законам. І ці закони передбачають принципи "своїх не здавати", "триматися за владу за будь-яку ціну", "влада - це гроші, а гроші - це влада" тощо. Члени клану не несуть жодної відповідальності перед своїми виборцями, бо з виборцями клан просто початково розраховується у період виборчої кампанії гречкою, суповими наборами, інвалідними візками, протезами, ремонтами дахів тощо.

Члени клану несуть відповідальність виключно перед керівником свого клану, тобто перед "хрещеним батьком". А якщо ситуація така, що міністр є сам "хрещеним батьком" клану, то надії на те, що він добровільно подасть у відставку, просто смішні. З цієї причини було зовсім наївно очікувати відставки, скажімо, від Авакова.

"Слуга народу" - це не партія. Це політичний зброд, який був зібраний в єдину фракцію різними олигархічними кланами: Коломойського, Авакова, Пінчука-Фіали та ін., Тому ця збірна солянка абсолютно не хвилюється за свою майбутню репутацію, це проєкт на один цикл. Партія "Слуга народу" самоліквідується через пів-години, після того як Зеленський піде з політичної арени. А раз так, то партія "Слуга народу" не примушує своїх міністрів подавати у відставку. Нікому це не треба.

Але ще більш трагічно те, що в Україні так і не склалося громадянське суспільство. Саме це і є головною причиною існування кланової системи в країні.

Тим не менше, викликає жаль, що президент не бажає змінювати сформовані правила гри та публічно не зажадав відставки, як мінімум, міністра Скалецької, яка по своєму професійному та адміністративному досвіду абсолютно не адекватна займаної посади та є простою ширмою і маріонеткою М. Радуцького. Тим більше, що Зеленський особисто формував нинішній уряд, попросив голосувати за нього списком і заявив, що несе персональну відповідальність за його роботу.

Так ми чекаємо, пане президенте, цієї самої персональної відповідальності...

Андрій Головачов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...