live

Боротьба за оцінку й пошук винуватих у пандемії коронавірусу як головний наратив XXI століття

Віктор Небоженко
Віктор Небоженко

Український політолог, соціолог

 

Боротьба за оцінку пандемії коронавірусу як катастрофи триватиме багато років і буде не менш жорстокою, аніж зараз боротьба за історичну пам'ять EPA-EFE

Китай "подарував" всьому світу страшний коронавірус, але Китай і показав усьому світу приклад успішної боротьби з епідемією. Тепер він допоможе врятувати весь світ від жахливої пандемії.

Про це пише Віктор Небоженко на своїй сторінці в Facebook.

Так думають і сподіваються китайці, але який буде загальний висновок або вирок всіх країн за кілька років - не відомо. Але стигматизація китайців або інших - небезпечний процес.

Боротьба за оцінку пандемії коронавірусу як катастрофи, що відбувається, в термінах героїзму або злочину триватиме багато років і буде не менш жорстокою, ніж зараз боротьба щодо політики історичної пам'яті, яку демонструють багато країн і народів. Після закінчення пандемії у світі розгорнеться справжня боротьба глобальних наративів про те, що насправді відбулося і з чиєї провини.

Вперше в історії людства світова епідемія охопила всі країни і сталося поєднання соціально-медичної поразки з жорстокою економічною та соціальною кризою, яка торкнулася способу життя кількох мільярдів людей, незалежно від їхнього статусу, багатства, популярності чи здоров'я. Пандемія коронавірусу зрівняла шанси всіх перед невизначеним майбутнім. Якщо раніше можна було говорити про країни-парії, непривабливі для інвестування або місця проживання, дуже слабо розвинені, про суспільства з високим рівнем ризику для різних поколінь, то тепер загрози та ризики одночасно торкнулися всіх країн без винятку і ніхто не знає, в якому стані вони будуть в майбутньому після пандемії.

Світ втратив центр стабільності, багатства і безпеки. "Золотий мільярд" людства, який так пишався своїм становищем і потужним споживанням, отримував надприбутки, користувався своєю перевагою монополіста, тепер втратив свою самовпевненість і привабливість і страждає від епідемії коронавірусу саме так, як і будь-яка слаборозвинена країна. А може, ще важче. 

Новини за темою: ВООЗ запускає всесвітні випробування чотирьох найперспективніших препаратів від коронавірусу

Тепер про причини і непередбачувані наслідки пандемії коронавірусу кілька десятиліть будуть сперечатися науковці, журналісти, політики, блогери всього світу. Будуть випускати книги і фільми з сенсаційними розслідуваннями і гіпотезами, - від світової змови олігархів, Кари Господньої, альтернативи Третьої світової війни, прикриття глобальної економічної кризи до підступів і дослідів прибульців над бідним людством.

Передумови великої біди були у всьому світі, але могло і "пронести". Поки можна сміливо стверджувати, що популісти і демагоги, які в останнє десятиліття прорвалися в провідних країнах світу до влади "угробили" світ більше, ніж найгостріші проблеми глобалізму (бідність, злочинність, антиекологічність, споживацтво, регіональні збройні конфлікти, нелегальна міграція тощо). В результаті політичний професіоналізм і відповідальність стали заважати тим, хто рвався до влади, правлячим групам багатьох країн. Політтехнології, прийоми і фокуси, політшоу замінили політичні стратегії, експертизу, дебати і програми. Світова еліта виявилася не готова і не здатна до усвідомлення масштабів коронавірусної катастрофи, що спіткала світ, до мужнього і компетентного опору і боротьби за виживання світу.

У будь-якому випадку не втеча в національний егоїзм, а міжнародна солідарність і співпраця, реальна допомога однієї країни в боротьбі з епідемією в іншій країні буде найбільш прогресивним трендом. І та країна, яка знайде в собі сили зробити "справедливість і солідарність" громадян сильними соціокультурними ресурсами боротьби з епідемією, швидше або трохи легше буде вибиратися з цієї страшної пастки, ніж ті, хто буде розраховувати на популізм або диктатуру як чарівні ліки від епідемії коронавірусу і економічного потрясіння.

Вже зрозуміло, що зрештою пандемія коронавірусу в поєднанні зі світовою соціальною і економічною кризою зруйнує старий глобалізм і стане "родовою травмою" для нової моделі неминучого глобалізму, бо ж у людства немає іншого шляху і шансу, як спільними зусиллями, а не за рахунок одне одного, вибратися з цієї прірви, в яку воно потрапило з власної провини.

Віктор Небоженко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...