Боротьба за Арктику загострюється: Як Німеччина сприяє посиленню мілітаризації регіону

Junge Welt
Junge Welt

Міжрегіональна щоденна газета у Німеччині

Маневри Бундесверу в Норвегії, 6 березня 2020 року Bundeswehr/Maximilian Schulz

Мілітаризація Арктики відбувається за активного сприяння Німеччини. У минулому році був опублікований документ, в якому йдеться про намір уряду ФРН взяти на себе "відповідальність за арктичний простір". 

Про це пише Junge Welt.

Відбувається мілітаризація Арктики, в тому числі і за участю ФРН.

У боротьбі за контроль над Арктикою уряд ФРН не хоче залишитися осторонь. Він займається цим регіоном вже довгий час, а в серпні минулого року опублікував стратегічний документ під назвою "напрямки німецької політики в Арктиці". Там говориться, що уряд ФРН розглядає "Арктику як швидко мінливий регіон, геоекологічне, геополітичне і геоекономічне значення якого... через потепління клімату і стрімке прискорення танення льодів постійно зростає".

У "напрямках" йдеться про охорону навколишнього середовища і про наукове дослідження Арктики, в якому активно беруть участь німецькі інститути. Останні виступають за "багатосторонню кооперацію" в полярному регіоні і повідомляють, що уряд ФРН хоче взяти на себе" відповідальність за арктичний простір" — стандартне формулювання, коли у когось є бажання взяти участь у боротьбі за вплив, але не хочеться це офіційно визнавати.

Відповідно до цього, "напрямки" містять і главу про "військово-політичний вимір німецької політики в Арктиці". "Багато держав все більшою мірою забезпечують свої інтереси в Арктиці, в тому числі і військові", — йдеться в документі. І далі: "це може привести до розкручування спіралі гонки озброєнь". Правда, уряд ФРН стверджує, що виступає за те, щоб "Арктика залишалася малоконфліктним регіоном", але в той самий час сприяє "посиленню активності ЄС і НАТО в ньому". А це призводить — всупереч запевненням уряду — до загострення конфліктів в Арктиці.

Новини за темою: Новий виток протистояння США і Росії в Арктиці як загроза початку холодної війни

Напередодні головування Німеччини в Раді Європи Міністр оборони ФРН Аннеґрет Крамп-Карренбауер (Annegret Kramp-Karrenbauer) постаралася надати військово-політичному впливу Німеччини в Арктиці новий імпульс. До цього її спонукала та обставина, що Фінляндія, Норвегія і Данія прагнуть до інтенсифікації свого військового співробітництва на Крайній Півночі, яке явно спрямоване проти Росії. Данія при цьому відіграє особливу роль, тому що Фарерські острови і Гренландія — звичайно, на правах автономії — належать їй.

Спочатку Крамп-Карренбауер планувала здійснити тривалу поїздку по країнах Північної Європи, але через пандемію була змушена обмежитися відео-і телефонними конференціями зі своїми колегами з відповідних країн. Крім того, вона взяла участь в онлайн-заходах великих зовнішньополітичних аналітичних центрів в Гельсінкі, Стокгольмі, Осло і Копенгагені і опублікувала статті під своїм ім'ям в провідних щоденних газетах регіону, щоб, як сформулювали в її Міністерстві, "довести свої міркування до широкої публіки".

Під час однієї з відеоконференцій з Об'єднаним центром військових дій НАТО в норвезькому Ставангері вона наполегливо закликала Західний військовий альянс "в майбутньому ще більш інтенсивно займатися арктичним регіоном". Натовським центром у Ставангері ось уже майже рік керує контрадмірал ВМС Німеччини Ян Крістіан Каак (Jan Christian Kaack). Згідно з даними Бундесверу, там розміщено близько 40 німецьких військових. Само собою зрозуміло, що частини Бундесверу беруть участь у навчаннях в даному регіоні, в тому числі і в маневрах Cold Response 2020 на півночі Норвегії, що почалися в березні, але достроково перервані через пандемію. У липні німецькі ВМС взяли участь у навчаннях Dynamic Mongoose 2020 біля берегів Ісландії. Тобто, мілітаризація Арктики відбувається за активного сприяння Німеччини.

Йорг Кронауер

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...