Біжи, Турчинов, біжи: Коли самозваного "патріота" притягнуть до відповідальності за здачу Криму?

Капітал
Капітал

Всеукраїнська ділова щоденна газета, український партнер The Financial Times

Олександр Турчинов - український політичний і державний діяч, екссекретар РНБО, тимчасово виконуючий обов'язки президента України з 23 лютого по 7 червня 2014 Фото з відкритих джерел

Екснародний депутат Давид Жванія продовжує зривати маски із самозваних українських "патріотів", які прийшли до влади на хвилі перемоги Євромайдану.

Про це пише "Капітал".

21 вересня політик виклав на своєму Youtube-каналі "Правда Давида Жванії" нове відео, в якому прямо назвав головним винуватцем втрати Криму Олександра Турчинова, що іменувався в. о. президента з лютого по червень 2014 року.

За словами Жванії, Крим просто "здали" за вказівкою Адміністрації президента США Барака Обами.

"Просто спустили команду "не смикатися", нічого не робити. І Турчинов цю команду виконав. Це зовсім не секрет - крім мене про це знають десятки людей. Ніхто не приховував тоді, що Україна виконує команди з США. Вони цим навіть пишалися", - говорить Жванія в новому відео.

З плином часу з'являється все більше свідчень про злочинну бездіяльність в. о. президента Олександра Турчинова під час втрати Криму.

І заява Жванії - далеко не перше свідчення про те, яку негативну роль зіграв в. о. президента О. Турчинов у здачі Криму. Найголовніше, що заява Жванії звучить в унісон з оцінками експрезидента Леоніда Кучми, ексуповноваженого з контролю за Міноборони Володимира Замани та багатьох інших. Хіба що вони публічно не вимовили слів "державна зрада" щодо Турчинова. Генерал-полковник Володимир Замана, який в лютому-березні 2014 року був уповноваженим Верховної Ради з контролю за діяльністю Міністерства оборони, в липні 2020 року дав велику прес-конференцію, на якій різко негативно відгукнувся про поведінку Турчинова в дні березня 2014 року.

Замана заявив, що командування ЗСУ підготувало спеціальну операцію зі звільнення Криму і він особисто доповідав про готовність військових керівництву держави в особі Турчинова. Однак, обурився генерал-полковник, Турчинов так і не віддав жодного наказу з приводу Криму.

Новини за темою: Щоб не сісти у в'язницю: Навіщо Турчинов повернувся у велику політику і чим це загрожує країні

"Мені Кривонос каже: "Я не знаю, чому начальник Генерального штабу не прийняв рішення про реалізацію тієї операції, яка була підготовлена. Так, вона була підготовлена. І я про це доповідав товаришеві Турчинову і керівництву держави 28 лютого", — заявив Замана.

За словами Замани, військовому угрупованню в Криму "було поставлено додаткове паливо, і на авіацію, і на флот, додаткові набори продуктів".

"І якби була політична воля, то, природно, такої ганебної здачі своєї території не було б", — таку оцінку діям Турчинова дав ексуповноважений з контролю за Міноборони Володимир Замана.

Експрезидент Леонід Кучма в березні 2020 року в інтерв'ю прямо назвав поведінку українського керівництва (тобто Турчинова) "неадекватною тій ситуації, яка склалася в Криму".

Просто нагадаю коротку хронологію подій. 21 лютого учасники Майдану мирно захопили Адміністрацію президента. Увечері того ж дня президент Віктор Янукович разом із близькими на двох вертольотах залишає Київ. 23 лютого 2014 року біля будівлі Верховної Ради АР Крим пройшов мітинг кримських татар і прихильників Євромайдану, що закінчився сутичками. Наступні три дні в Криму творився справжній хаос і безвладдя. А приблизно 25-26 лютого на території півострова з'явилися невідомі люди в зеленій військовій формі й озброєні автоматами, без розпізнавальних знаків (в народі їх прозвали "зелені чоловічки" і "ввічливі люди"), що блокували військові частини та стратегічні об'єкти.

Чи міг Турчинов протидіяти? Судіть самі, станом на початок березня, за різними оцінками, в Криму перебувало від 13 до 16 тисяч українських військовослужбовців. І це не рахуючи особового складу СБУ (включаючи спецназ), солдатів внутрішніх військ, співробітників міліції та МНС. В. о. президента і головнокомандувачем на той момент був Олександр Турчинов. Як ми пам'ятаємо, після того, як владу в Україні захопили демократичні сили, 22 лютого депутати призначили Турчинова головою Верховної Ради. А 23 лютого Верховна Рада прийняла постанову про відсторонення Януковича від влади та передачу повноважень в. о. президента О. Турчинову.

І що ж зробив в. о президента О. Турчинов, який за посадою автоматично був Верховним головнокомандувачем? Нічого! Абсолютно нічого! Говорячи мовою воєнного часу, це називається саботаж. Ось ми звикли лаяти товариша Сталіна. Тим часом при Сталіні пана Турчинова за саботаж відразу б поставили "до стінки".

А в цей час в Криму місцеві жителі разом із "зеленими чоловічками" блокували українські військові частини. Згадую сюжет на українському ТБ, коли один із народних депутатів зміг пробратися в заблоковану військову частину і поспілкуватися з військовими. Так от, військові розповіли, що їм ніхто навіть не дзвонив! Просто вдумайтеся! Пан Турчинов не просто не дав жодного наказу - він навіть не подзвонив і не сказав "Тримайтеся!".

Якщо говорити по суті, то в. о. президента України Олександр Турчинов мав мінімум 2 варіанти дій, які він зобов'язаний був вчинити згідно з Конституцією і законами України:

  • Варіант А —  оголосити про введення воєнного стану і дати наказ військовим, прикордонникам і співробітникам СБУ і МНС в Криму чинити збройний опір;
  • Варіант Б — наказати українським військовослужбовцям, прикордонникам, співробітникам СБУ відступати з Криму разом зі зброєю і військовою технікою.

А що зробив Турчинов? З усіх варіантів він обрав найгірший. Як бачимо, спочатку в. о. Головнокомандувача Збройними силами кинув українських військових, силовиків і МНСників напризволяще. А потім дав наказ відходити, фактично подарувавши Російській Федерації всю військову техніку. До речі, Володимир Путін не забув весело потролити офіційний Київ, коли в січні 2018 року запропонував повернути українську військову техніку, кинуту в Криму.

"Користуючись нагодою, що називається, хочу сказати - ми готові продовжити цей процес. Готові передати військові кораблі Україні, які в Криму ще є. Готові передати авіаційну техніку, бронетехніку. Правда, вона знаходиться вся в такому жалюгідному стані, але це вже не наша справа, вона в такому практично і була, за ці роки ніким не обслуговувалася, звичайно", — заявив президент РФ.

"Але йдеться про десятки кораблів, десятки бойових літаків. Що стосується кораблів, думаю, буде краще, якщо українські військовослужбовці просто приїдуть і їх заберуть. Ми готові допомогти їм здійснити транспортування в Одесу", - уточнив російський президент.

Знаєте, чому секретар Ради національної безпеки та оборони України Олександр Турчинов ніяк не відреагував на цю пропозицію? Тому що стало б відомо, скільки десятків літаків, кораблів і БТРів в. о. президента Олександр Турчинов просто "подарував" Російській Федерації у 2014 році!

"Всякого інтенданта через три роки виконання посади можна розстрілювати без суду", — любив говорити знаменитий полководець Олександр Суворов. Так ось, в нашому випадку самопроголошеного "патріота" Турчинова можна ставити до стінки, не чекаючи, поки пройде три роки.

Євген Василевський

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...