Більше газу лише у Норвегії: Чому Україна не розробляє свої родовища блакитного палива

Neue Zürcher Zeitung
Neue Zürcher Zeitung

Щоденна газета, що видається в Цюріху з 1780 року

Vincent Mundy/Bloomberg

Мало хто знає, що Україна володіє значними газовими ресурсами. Серед європейських країн більше газу лише у Норвегії - якщо не брати до уваги Росію. Теоретично український газ міг би змінити ситуацію на ринку Європи. Чому їм ніхто не користується, включаючи самих українців?

Про це пише Neue Zürcher Zeitung.

Вони цілком можуть серйозно вплинути на ситуацію із забезпеченням Європи енергоносіями.

Колись Україна була європейською житницею, і її відроджуване сільське господарство має великий потенціал. Однак мало хто знає, що ця велика країна володіє також значними газовими ресурсами. І вони можуть внести в ситуацію на ринку серйозні зміни.

Триваюча конфронтація і переговори про різні маршрути поставок російського газу в ЄС відволікають увагу від економічного потенціалу українських газових резервів, газових сховищ, а також біогазових ресурсів. Якщо вважати гігантські запаси природного газу на азіатській території Росії неєвропейськими, то можна сказати, що Україна в даний час має другі за величиною розвідані газові резерви на території Європи. Наприкінці 2019 року вони становили 1,09 трильйона кубометрів. Серед країн Старого Світу більше лише у Норвегії: 1,53 трильйона "кубів".

Нерозвідані газові родовища

Проте величезні енергетичні резерви, що ховаються в українських надрах, здебільшого залишаються незатребуваними. Україна споживає лише близько 2% власних розвіданих запасів. Крім того, більш інтенсивна розвідка поки не відомих родовищ може істотно підвищити цю цифру.

Для ЄС співпраця з новим енергетичним партнером могла б виявитися вельми корисною.

Новини за темою: Чому Польщі вигідна зупинка будівництва газопроводу "Північний потік - 2"

До спалаху коронавірусу середнє споживання газу в Україні становило близько 32 мільярдів кубометрів на рік. З них близько 10 мільярдів "кубів" з року в рік покривалися за рахунок імпорту. Якщо зіставити ці обсяги з вищезазначеними цифрами, неважко помітити, що в майбутньому існує ймовірність справжньої революції в українському енергетичному секторі.

Європейському Союзу, за власними оцінками, до 2030 року доведеться імпортувати до 90% всього споживаного ним газу. З цієї причини Брюссель в наступному десятилітті буде прагнути до диверсифікації своїх джерел і маршрутів поставок "блакитного палива". З урахуванням цього для ЄС можуть становити інтерес і дрібні експортери газу, які існують вже зараз або з'являться в майбутньому — і Україна входить в їх число. Її поставки цілком можуть знизити залежність ЄС від домінуючих учасників газового ринку і зміцнити позиції Брюсселя в ході переговорів з ними.

В останні роки Україна, значною мірою під тиском з боку Міжнародного валютного фонду, скоротила масштаби втручання держави в ситуацію на внутрішньому газовому ринку. Київ ввів ринкові ціни на газ для населення і відмовився від субсидування всіх без винятку приватних домогосподарств. Ця нова, економічно стабільніша ситуація в енергетичному секторі, може сприяти залученню іноземних, та й, власне, українських інвестицій у розробку нових родовищ порівняно з минулими роками. За рахунок цього знову покращиться інвестиційний клімат, коли глобальна перемога над вірусом covid-19 починаючи з 2021 року дозволить стабілізуватися ситуації на європейських енергетичних ринках.

Велика інфраструктура

Україна має в своєму розпорядженні одну з найбільш розвинених і великих інфраструктур для транспортування газу, будь то з метою забезпечення внутрішнього ринку або з метою транзиту за кордон. Величезна газотранспортна система - спадщина енергетичної експансії СРСР в Європу і "нової східної політики" тодішньої ФРН в 1970-х роках.

Ще один важливий елемент великої газової інфраструктури України являють собою її величезні газові сховища. Їх загальний обсяг, що використовується зараз лише частково, становить понад 31 мільярд кубометрів. Таким чином, Україна цілком може додати до нинішніх сумарних запасів усіх країн — членів ЄС (близько 100 мільярдів кубометрів) ще майже третину. За перші дев'ять місяців цього року міжнародні енергетичні концерни закачали на територію України з метою зберігання 7,9 мільярда кубометрів. Це вже зараз набагато перевищує обсяг іноземного газу, який зберігався на українській території протягом всього 2019 року.

Ще одна форма газу з великим потенціалом, яким володіє Україна — біогаз. В даний час країна має потужності для виробництва близько 10 мільярдів кубометрів біогазу на рік. Це приблизно відповідає обсягу природного газу, щорічно імпортованого країною. З урахуванням нинішнього зростання українського сільськогосподарського сектора обсяги виробництва біогазів можуть зрости ще більше. При змішуванні біогазу з воднем виходить біометан - дуже екологічний енергоносій.

Зростання виробництва природного і біогазу, а також біометану цілком могло б сприяти не тільки зниженню, але і повного подолання залежності України від імпорту енергоносіїв. Таким чином, в країні могла б з'явитися нова орієнтована на експорт галузь економіки, здатна надати імпульс зростанню і інших промислових секторів. ЄС у свою чергу міг би серйозно виграти від співпраці з новим енергетичним партнером, тим більше що це його безпосередній сусід.

Андреас Умланд, Анатолій Амелін, Андріан Прокіп

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...