Білл Гейтс під шум пандемії "чипізує людей": Як теорії змови вплинуть на світову політику

Радіо Свобода
Радіо Свобода

Інтернет-видання та радіостанція, що фінансується Конгресом США

Чоловік йде перед картонними фігурами засновника Радянського Союзу Володимира Леніна (зліва), президента Китаю Сі Цзіньпіна (праворуч) і президента США Дональда Трампа біля стенду сувенірного магазину в Москві EPA-EFE

Білл Гейтс, засновник компанії Microsoft, американський мільярдер, "хоче" під прикриттям пандемії "чипізувати людей", щоб "контролювати їх чисельність". Про це у своїй авторській програмі "Бесогон ТВ" повідомив росіянам кінорежисер Микита Міхалков.

А президент США Дональд Трамп і держсекретар США Майк Помпео звинувачують Китай у штучній розробці коронавірусу, незважаючи на те, що американська розвідка говорить протилежне. Лідери Китаю кажуть, що COVID-19 "привезли в Ухань американські військові".

Чому конспірологія оволодіває усіма націями і політичними елітами? Як сумнівні теорії вже впливають на світову політику? І яке місце зайняти Україні в новому біполярному світі "США – Китай", який все виразніше вимальовується під час пандемії?

Про це в ефірі "Радіо Донбас.Реалії" говорили директор Дипломатичної академії імені Геннадія Удовенка при МЗС України Сергій Корсунський і доктор психологічних наук, соціальний психолог Вадим Васютинський.

– Бачите як соціальний психолог активізацію конспірологічних теорій по всьому світу?

Вадим Васютинський: Що стосується України, особливої активізації не бачу. Схильність до конспірологічних пояснень була завжди. Просто в певні періоди вона загострювалася, особливо коли ситуація незрозуміла. Зараз ми маємо яскравий приклад цього.

Оскільки для всього світу ситуація з коронавірусом напружена і актуальна, дещо несподівана, раптова і дуже динамічна – саме це спонукає до того, що люди, розгубившись, шукають пояснень, які їх влаштовують. Серед них багато оригінальних і екзотичних, коли є якісь темні сили, які нами керують, хочуть нам нашкодити, а вже хто саме є цими темними силами – залежить від наших уподобань.

– Які конспірологічні теорії, теорії змов вам траплялися на очі в Україні?

Вадим Васютинський: Якщо говорити про війну на Донбасі – то це "змова темних сил" американських імперіалістів, або Вашингтона і Москви. Або що Донбас – це "арена третьої світової війни" між двома таборами. Або всередині України "олігархи на цьому заробляють", "Порошенко робить бізнес на крові" і так далі.

Що стосується коронавірусу, то тут, по-перше, йдеться про його походження: мовляв, це "штучний вірус", який хтось придумав, тільки питання – спеціально випустили для перевірки або випадково він втік, і хто, власне, автор – китайці або американці. По-друге, що це – "світова змова" під контролем, наприклад, Гейтса, який "хоче регулювати чисельність населення на Землі". Хоча це менше у нас популярно, більше говорять, що "влада використовує цю ситуацію, щоб прикрутити гайки або для збагачення".

– Ви бачите певну небезпеку в нових теоріях змови?

Вадим Васютинський: Такі конспірологічні настрої в історії були, є і будуть. Це певною мірою комфортна ситуація для людей, коли вони доповнюють своє нерозуміння, незнання упевненістю в тому, що вони знають, розуміють. Вони приймають ті пояснення, які їм до душі, які їх заспокоюють, дають впевненість у тому, що "я це розумію". У ситуації з коронавірусом є певне загострення, посилення, але воно все ж ситуативне: я не думаю, що ця ситуація з пандемією буде вічною.

Що насправді буде сприяти, можливо, поширенню цих теорій – це віртуалізація нашого життя: чим більше ми переселяємося в інтернет – тим більше там їжі і можливостей для побудови найрізноманітніших теорій. Ми відриваємося від реальності, і це дає свої плоди. У цьому плані я вважаю, що перспективи не дуже хороші.

– Те, що ми зараз бачимо в ЗМІ, – це лише верхівка айсберга конспірологічних теорій? Адже зараз процвітає YouTube, соцмережі, в яких, напевно, дуже багато людей висуває певні версії.

Сергій Корсунський: Пандемія, яка сьогодні відбувається, – це не перший, а, якщо я не помиляюся, четвертий випадок за останні 20 років. Але вона принципово відрізняється від інших, особливо від досить сильної епідемії "свинячого грипу" в 2008–2009 роках. Саме відтоді Facebook перетворився в найпотужніший інструмент поширення інформації. Тому цифрові технології, особливо соцмережі сприяють тому, що різні версії подій можуть бути створені самими користувачами, – а значить, це неконтрольований процес. Потім, використовуючи алгоритми цих мереж, теорії поширюються цільовим чином.

Ми бачимо цільову кампанію, яку проводять Росія і Китай, щоб запустити в простір певні меседжі і впливати на настрій людей – особливо в Західній Європі і США. Наприклад, YouTube видалив канал Девіда Айка, відомого конспіролога, який поширював інформацію про мережу 5G, яка нібито "допомагає поширенню коронавірусу". Це одна з ознак, коли неможливо терпіти дурниці, що вносяться людьми: у Британії особливо чутливі люди поламали кілька станцій 5G.

– А чому навіть такі культурні, освічені нації, як британці, вірять у подібні версії?

Сергій Корсунський: Існує страх, його важко подолати. Не має значення, в якій країні.

Якщо уважно простежити потоки інформації, то є два головних: що ці жорстокі заходи обмеження корисні, правильні, їх треба робити, продовжувати тощо, і протилежний – що якщо уважно проаналізувати всі дані і правильно їх відфільтрувати, співвіднести кількістю підтверджених випадків порівняно не з населенням, а з кількістю тестів, кількістю смертей і їх причинами, то виявиться, що картина не така вже страшна і ситуація з цим вірусом придумана. Насправді істина, звичайно ж, посередині, але для того, щоб це зрозуміти, потрібно володіти нетривіальним критичним мисленням, логікою і знаннями в специфічних областях, яких у людей часто немає. А страх присутній, і люди готові повірити чому завгодно, лише б знайти просту відповідь на питання: звідки взявся цей вірус і як його зупинити? Здається, що є проста відповідь: у всьому винен, назвіть кого хочете, – Гейтс, Сорос, євреї, масони. Це багато разів вже звучало в різних теоріях з вірусом і без. Люди легко в них вірять, тому що бояться.

– Зараз оглядачі почали говорити про "нову біполярність" у світі, де конкурують тільки Китай і США. Те, що це співпало з пандемією – збіг чи закономірність?

Сергій Корсунський: Ця історія з вірусом призвела до того, що геополітичні прогреси, які вже розвивалися, сильно прискорилися. Один з них – це протистояння США і Китаю, яке ми спостерігаємо останні три роки.

У грудні завершився процес переговорів між двома країнами, був знайдений якийсь проміжний варіант, підписаний документ, і ситуація начебто трохи нормалізувалася. Але протистояння нікуди не поділося: Китай ні на йоту не поступився своїми позиціями щодо Південно-Китайського моря, по Тайваню. Китай, звичайно ж, не може спокійно ставитися до того, як розвиваються його торговельні відносини з США.

Коронавірус це загострив, тому що сьогодні ключове питання, на яке виборці в США в листопаді повинні будуть дати відповідь під час виборів – чи була правильною реакція американської адміністрації на коронавірус і хто винен у тому, що сьогодні США несуть найбільші втрати? Зараз розвинена досить сильна кампанія, яка стверджує, що винен Китай. Ніхто не сумнівається, що коронавірус прийшов з Китаю. Питання в тому, чи природне це джерело або лабораторія, свідомий крок чи помилка? Коли був визнаний масштаб проблеми і як Китай поставився при цьому до світової спільноти? Те, що ми бачимо, дуже сильно загострює ситуацію, тому що Китай жодним чином не визнає свою провину. Вірус дійсно походить з китайської території і це не перший раз: SARS теж був з території Китаю. Всі знають, що коронавіруси живуть у кажанах, які в достатку проживають на території Китаю, питання далі все ж в деталях. Є суперечливі дані, які говорять, що вірус все ж природного походження, є твердження, близькі до конспірології, які дуже активно просувають різними способами в різних мережах, що це штучно модифікований вірус, щоб він міг заражати людей.

– Ви не знаходите, що китайська влада поводиться трохи дивно – не допускає ВООЗ до розслідування походження вірусу?

Сергій Корсунський: Це дещо дивно, ми просто не знаємо причин, чому вони не допускають і про що йдеться. Знаю про те, що адміністрація США заборонила головному санітарному лікарю доктору Джеремі Адамсу виступати в Конгресі на слуханнях з цього приводу і давати свідчення. Конгрес, звичайно ж, захоче розібратися в деталях, що відбувається, адже збитки економіці колосальні, кількість загиблих дуже велика, США фактично втратили своє обличчя на міжнародній арені, коли не змогли впоратись з цим в Нью-Йорку. І Білий дім заборонив давати такі показання – це теж, м'яко кажучи, не зовсім коректний крок, як мені здається. Коли домішується політика, ми вже не можемо говорити, хто правий, хто винен. Я думаю, що розслідування безумовно повинно бути проведено, повинен бути знайдений грамотний механізм. Сьогодні просто всі діють, виходячи з емоцій.

Новини за темою: Трамп припинив фінансування ВООЗ ООН: На яких підставах та що це означає для США та світової спільноти?

Ситуація панічна, тому що днями Нуріель Рубіні, відомий економіст, який передбачив попередню глобальну кризу, написав розгромну статтю, в якій передбачив 10 років страшної депресії, яка буде набагато гірше, ніж Велика депресія в США 100 років тому. Якщо головний інвестиційний фонд Оксамиту продає всі акції авіаційних компаній США (тут треба знати, як влаштовані США: у них авіація – як автобус), це означає, що він не вірить у те, що авіаційний ринок відновиться. Вся ця гігантська система ставиться під удар. Всі будуть шукати відповіді на питання "Хто винен?".

– І кому вигідно, тому що Китай посилився на світовій арені і в політичному, і в економічному сенсі. Російська Федерація вискочила з цієї тріади серед світових держав.

Сергій Корсунський: Вона давно вискочила, цей процес триває. Російська Федерація ніколи і не могла бути рівним партнером, все що у неї є – зброя. Вона економічно жодним чином навіть близько не могла бути учасником тріади, крім як у військовій сфері. Те, що відбулося зараз, просто розставило всі крапки над "і". Китай дійсно швидко зумів зорієнтуватися, дуже ефективно придушив пандемію у себе на території, а зараз розвернувся зовсім у протилежному напрямку, виступаючи головним провайдером допомоги іншим країнам. Хоча ми знаємо, що є випадки неякісної поставки тих же масок, медпрепаратів, але те, як він діє, показує дивовижну ефективність їх системи. І це велика небезпека: коли США вступлять в конкуренцію з Китаєм в цій сфері, багато країн фактично повинні будуть зробити вибір, з ким вони інтелектуально, світоглядно, на кого вони будуть розраховувати в подальшому.

– І Україні доведеться зробити вибір?

Сергій Корсунський: Україні в тому числі, як і багатьом іншим. Але вибір у нас не такий великий, тому що США є головним провайдером безпеки для нас. Китай дуже важливий як торгово-економічний партнер, але з точки зору безпеки ми знаємо, що між Китаєм і Російською Федерацією існують дуже тісні зв'язки у військовій сфері.

Китай дуже активно бореться за те, щоб не втратити європейський ринок. Ми будемо бачити запеклу боротьбу. Нам, звичайно ж, не хотілося б, щоб у ній постраждали наші інтереси, бо вони, звичайно ж, з Європою і в трансатлантичному вимірі.

Денис Тимошенко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...