Новини » Події Читать эту новость на русском

Астрономи знайшли новий залишок наднової в Чумацькому Шляху!

N+1
N+1

Російське науково-популярне інтернет-видання

Кольорові зображення Північно-Західного регіону залишку наднової G107.0 + 9.0. Зліва: в лініях Hα (червоний) і [O III] (синій). Праворуч: яскравий філамент у залишку, видимий у лінії [O III] Robert A. Fesen et al./arXiv:2008.05620v1

Астрономи виявили новий залишок наднової в Чумацькому Шляху: він став одним з найбільших подібних об'єктів, відомих на сьогоднішній день. Туманність має майже сферичну форму, а сам вибух стався близько ста тисяч років тому. Препринт роботи опублікований на сайті arXiv org.

Про це пише N+1.

Спалах наднової відбувається з різних причин: це може бути фінал життя масивної зірки, що вичерпала запаси палива, термоядерний вибух в подвійній системі, що містить білий карлик, або зіткнення двох білих карликів. В результаті утворюється залишок наднової - розширюються дифузні структури, що містять викинуту під час вибуху речовину зірки і міжзоряну речовину, яку було відкинуто ударною хвилею.

На сьогоднішній день відомо майже триста галактичних залишків наднових, велика частина з яких була виявлена в результаті спостережень в радіодіапазоні. Дослідження таких об'єктів, у тому числі у видимому діапазоні, важливі з точки зору розуміння як фізики спалахів наднових, так і зоряного нуклеосинтезу та взаємодії ударних хвиль і міжзоряного середовища.

Зображення залишку наднової G107.0 + 9.0 в лінії Hα, отримане в ході огляду Mdw Hydrogen-Alpha Survey Robert A. Fesen et al./arXiv:2008.05620v1

Група астрономів на чолі з Робертом Фесеном (Robert A. Fesen) з Дартмутського коледжу в Ганновері повідомила про відкриття нового галактичного залишку наднової, що отримав позначення G107.0+9.0: він знаходиться на відстані близько 4900-6500 світлових років від Сонця і розташований над площиною Чумацького Шляху, в декількох сотнях світлових років від неї. Спочатку об'єкт був помічений в 2013 році в рамках огляду VTSS (Virginia Tech Spectral-Line Survey) з пошуку тьмяних планетарних туманностей, проте тоді його природа не була зрозуміла до кінця.

Новини за темою: Таємниця хмари Оорта: Астрономи припускають, що раніше було два Сонця

Щоб підтвердити, що туманність дійсно може бути залишком наднової, вчені скористалися вузькосмуговими зображеннями області неба навколо G107.0+9.0, отриманими в 2017 році в рамках огляду Mdw Hydrogen-Alpha Survey, а також проаналізували знімки, отримані на 2,4-метровому телескопі Хілтнера і 37-сантиметровому телескопі наземної системи ROSA (Remote Observatories Southern Alps).

G107. 0 + 9.0 виглядає як майже сферична туманність, що тягнеться практично на три градуси над набагато яскравішими емісійними туманностями на південь від неї, і складається з безлічі тонких волокон, що перекриваються. Діаметр туманності становить від 244 до 326 світлових років, що робить її одним з найбільших галактичних залишків наднових, відомих на сьогоднішній день.
Передбачається, що залишок досить старий (його вік становить 90-110 тисяч років), він поступово розширюється в міжзоряному середовищі з низькою щільністю, причому швидкість ударної хвилі коливається від менше 70 кілометрів на секунду уздовж західного краю туманності до 100-150 кілометрів на секунду уздовж її північного і північно-західного кордону. Надалі вчені хочуть провести спектроскопічні спостереження за G107.0+9.0, щоб більш точно визначити швидкість його розширення, а також дослідити його в рентгенівському і радіодіапазонах.

Олександр Войтюк

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...