Артем Франков: "Шановні арбітри, а скільки ще ви маєте намір терпіти прес з боку Костюченка та інших "непублічних осіб"?"

Артем Франков
Артем Франков

Український спортивний журналіст, головний редактор журналу "Футбол"

Офіційний сайт УПЛ

Головний редактор журналу "Футбол" Артем Франков у своєму Telegram-каналі прокоментував слова Олега Протасова про українське суддівство.

"Дивне у мене враження від виступу Олега Протасова з приводу суддівства. Дивне і неприємне. Пояснюю чому.

З одного боку, таких слів, таких висловлювань з гострої і наболілої теми чекаєш. Не за змістом – за самим фактом коментаря. Тут ось у чому справа.

По-перше, Протасов залишився, схоже, єдиним спікером Будинку Футболу, отакою заклепкою для амбразур. Інші керівники ФФУ/УАФ зовсім мовчать як мінімум з чотирьох причин: 1) нічого сказати; 2) можуть задати неприємне питання, і тоді буде подвійно нічого сказати; 3) можна ненавмисно чогось ляпнути, і тоді зовсім arschloch; 4) розуміються на футболі набагато гірше за Протасова або взагалі нічого в ньому не розуміють. І це мовчання ніби натякає…

По-друге, з того самого моменту, як кілька років тому глава суддівського комітету Лучано Лучі розчарувався в своїх спробах пояснити спірні моменти матчів УПЛ і Кубка, наш арбітраж остаточно повернувся до подразнюючого стану "річ у собі, яка все ковтає безвихідно всередину". Тобто Протасов своїм виступом заповнював відразу два інформаційні вакууми!

Інша сторона проблеми – що саме Протасов сказав. І ось тут починається…

Не буду обговорювати роботу конкретного арбітра на конкретному матчі, хоч прав на це у мене на порядок більше, ніж у Протасова, – я на відміну від нього не обмежений рамками офіційної посади в ФФУ/УАФ, і мої слова не можуть бути витлумачені як спроба апаратного тиску на суддівський комітет. Але про це – трохи нижче, а тут – чиста термінологія: "ряд спірних рішень". Бачте, спірні рішення не обов'язково неправильні! Так чому ж "арбітраж у цьому матчі не відповідав його рівню"?!

Я до того веду, що ляпати язиком подібні вироки без пред'явлення і аналізу обвинувального акта, – це ще гірше, ніж мовчати. Тим більше мова йде про висловлювання, які чітко підпадають під визначення "конфлікту інтересів" та "не сідай не у свої сани". Олеже Валерійовичу, ви дивилися нарізку моментів, і це ваша думка чи ж ви ретранслювали чуже? Правда ж, другий варіант?

Далі – ще гірше, набагато гірше:

"Окремі рішення арбітра викликали резонанс серед представників футбольного співтовариства".

Вчитайтеся уважно в цей шедевр бюрократичного жанру, що смердить так, що хоч святих винось! Тут і КПРС з КПУ пригадаєш, і нинішню анітрохи не менш шалену боротьбу за права не зрозуміло кого... Яких ще представників? Олег Протасов як ніхто інший – адже він і грав, і тренував – повинен знати копійчану ціну горезвісного "резонансу спільноти". Боже мій, невже він і справді всерйоз…

І ось тут ми підійшли до головного. На жаль, до найголовнішого і найбільш непривабливого.

"Комітет арбітрів УАФ – незалежна структура. У комітета і його керівника Лучано Лучі є повна підтримка з боку керівництва УАФ. Ніхто не втручається в їхні кадрові питання, питання ротації арбітрів і їх покарання".

Спроба переконати нас – мабуть, тих самих представників, які і створюють резонанс "у тому, що керівництво ФФУ/УАФ не втручається в кадрові питання, ротацію арбітрів і їх покарання, – це класичний arschloch, тобто грубе слово по-німецьки. Говорячи дипломатичніше, грішить у кращому випадку спробою видати бажане за дійсне, в гіршому – прямою брехнею. Будь-хто достатньо обізнаний у нашому футболі, незалежно від належності до якогось клубного або політичного табору, у відповідь словам "судді повністю незалежні" буде довго і смачно, зі схлипуванням і присвистами, реготати. Вважаю, Олег Валерійович уже відчув це на досить близьких йому людях і отримав очевидний ефект. Не впливають вони на суддів, ага…

Коротше, Протасов сам собі вірить? Питання риторичне.

Про прямому впливі п'ятого поверху Будинку Футболу на все, в тому числі на суддівський корпус, про покарання неугодних і протягування угодних – як людей, так і рішень, не говорить хіба що зовсім вже лінивий або заляканий.

Вадим Костюченко – вам щось говорить це ім'я? Той самий скандальний персонаж з фальшивим дипломом (ау, Печерський суд та інші органи!), який не тільки за вказівкою Павелка є смотрящим за арбітражем в цілому, але навіть погоджує персональний склад суддівських бригад на кожен матч. Це і є секрет Полішинеля, про який натякнув у своєму коментарі Ігор Суркіс. До речі, інтерв'ю з Протасовим напевно теж Костюченко рецензував. Як головний ідеолог і конструктор оборонних споруд Андрія Павелка на медійних майданчиках. Вгадується і склад, і стиль, і лексика. А головне – цілком конкретні цілі і завдання такого кураторства. Правда, останнім часом ці пропагандистські редути слабшають і руйнуються буквально на очах. Того і дивися, хтось із піднаглядних рефері виявить непослух і самовільно вийде "за прапорці". А чому ні? Може, у людей теж накипіло і ось-ось кришку зірве…

"Сподіваюся, що комітет арбітрів візьме цю інформацію до відома і зробить відповідні висновки".

Потужно сказав Протасов. А ви їм зателефонуйте, Олеже Валерійовичу! А то раптом вони ваше інтерв'ю не прочитають... Хоча навіщо – вже Вадим Костянтинович напевно дзвонили, застосовуючи характерний апаратний мат, що губиться в перекладі на італійську.

Так що ж ми бачимо перед собою? ЦУ арбітрам у неприкритому і найбільш непривабливому вигляді! Пропоную мирний і традиційний вихід: валіть все на журналістів, які неправильно зрозуміли і спотворили.

"До футбольного арбітражу завжди були претензії – так склалося історично. Звичайно, ми всі хочемо, щоб кількість помилок арбітрів була мінімальною, в ідеалі – щоб їх не було взагалі. Саме для цього УАФ впровадила систему ВАР у матчах чемпіонату і Кубка України.

Наразі система використовується тільки на ключових матчах чемпіонату, але УАФ працює над тим, щоб з сезону-2021/2022 ВАР був задіяний на всіх матчах УПЛ. У той же час в окремих випадках судді, на мою думку, неефективно використовують систему ВАР, що призводить до незадоволеності якістю арбітражу".

Неефективно... Ніби і не посперечаєшся, тільки уточниш – а в чому полягає ця неефективність, на думку конкретного чиновника ФФУ/УАФ? У нас же що виходить: вбухали мільйон євро не зрозумієш куди під приводом навчання вісьмох арбітрів, з помпою впровадили, либонь, ще й плюшки з пиріжками один одному роздали, а на виході – гірше, ніж було?! Будь-який уболівальник без винятку спостерігає те, що часом перетворюється у нас на вакханалію безвідповідальності, задаються питанням – це і є той ВАР, за який футбольний світ воював багато років? Або це все ж український, вельми специфічний "варіант ВАРу"?!

Зрозуміло, що проблема не в техніці, а в її застосуванні. Дратують не самі по собі затримки, хоча і п'ятихвилинні паузи аж ніяк не прикрашають гру, і без того понівечену порожніми трибунами, але занадто часті моменти, коли арбітру доводиться змінювати своє рішення. І ось тут доводиться сумно констатувати, що система ВАР, схоже, з явною допомогою ФФУ/УАФ до краю залякала наших арбітрів. Вони ставляться до ВАР не як до помічника в складних ситуаціях, а як до способу уникнути подальших начальницьких вигуків і криків. Такого собі джерела цілющої вологи, що дозволяє пережити страшне випробування під назвою "футбольний двобій", а там півень прокукурікає і знову розвидніє…

У створенні такої атмосфери навколо арбітражу – левова частка "заслуги" ФФУ/УАФ і тих, хто на даному етапі, на жаль, визначає її діяльність. Тиск з боку ЗМІ, звичайно ж, є, але це тема вічна, і досвідчені арбітри давним-давно навчилися виносити її за дужки. Куди страшніше, коли тебе обкладають з усіх боків – критика з боку преси перетворюється на цькування, а захисту в Будинку футболу, в рідному комітеті не знайдеш днем з вогнем.

Не можу не запитати наостанок з таємною і відчайдушною надією: шановні арбітри, а скільки ще ви маєте намір терпіти все це свинство по відношенню до вас та Гри? Прес з боку Костюченка та інших "непублічних осіб"? Висловлювання Протасова, які ні в які ворота не лізуть? Невже ви настільки роз'єднані і заховані по норах і норках, що не здатні дати відсіч чинушам, які розгулялися?..

Погано, якщо так. Ну а поки – інформаційний прорив у справі суддівства явно не вдався, обернувшись самовикриттям і безліччю нових питань, здебільшого вкрай неприємних. Чекаємо нових спроб чиновного стриптизу", - написав Франков.

Артем Франков

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...