live

Арабський світ і коронавірус: Політична криза та революції

The New York Times
The New York Times

Щоденна газета, видається в Нью-Йорку з 18 вересня 1851 року

Діти біля табору для переміщених осіб в Ідлібі, Сирія Управління ООН з координації гуманітарних питань

Новий коронавірус може сильно ускладнити становище на Близькому Сході і викликати чергову хвилю революцій. Особливо уразливі будуть країни, у яких тривають громадянські війни - Лівія, Ємен і Сирія, але нелегко доведеться й іншим державам регіону.

Про це пише The New York Times.

Спалах коронавірусу може привернути увагу до дефіциту законності і порядку в неблагополучних близькосхідних режимів.

Під час недавньої поїздки до Лівії я познайомився з сім'єю, що живе у тимчасовому притулку в таборі для переміщених осіб на схід від Тріполі. Це одна з десятків тисяч лівійських сімей, що залишила свій будинок під час війни. У ній сім чоловік, і всі вони живуть в кімнаті розміром 20 на 10 кроків. Білизна на мотузці, купа матраців, плита. Кімнату наповнював смердючий запах немитих тел. Питної води мало, а місцеві жителі нагороджують біженців уїдливими жартами.

Новий коронавірус, що поширюється світом матиме згубний вплив на групи близькосхідних біженців і мігрантів. А ще пандемія може привернути увагу до дефіциту законності і порядку в неблагополучних близькосхідних режимів.

Оперативні дії у відповідь у сфері охорони здоров'я та економіки можуть зміцнити авторитарну владу цих режимів, але ненадовго. Важливий урок арабських повстань 2011 року і протести, які спалахнули в минулому році, полягає в тому, що без системи влади, в якій представлені всі політичні сили, без подолання корупції, без економічної рівності та справедливості технократичні заходи та інструменти примусу можуть стати не більше ніж тимчасовим рішенням. Швидше за все, після пандемії на Близькому Сході посиляться вимоги до залучення громадян у процеси управління.

Найбільш гостро згубний вплив пандемії відчують ті країни, де тривають громадянські війни: Лівія, Ємен і Сирія.

Медична інфраструктура Лівії за полковника Муаммара Каддафі вже була досить слабка. За дев'ять років після його повалення вона була повністю зруйнована внаслідок корупції, запустіння і декількох фаз громадянської війни.

Новини за темою: Кіссинджер: Пандемія коронавірусу назавжди змінить світовий порядок

Чергова фаза почалася в квітні 2019 року, коли польовий командир і військовий правитель східної Лівії Халіфа Хафтар пішов у наступ на столицю Тріполі, щоб повалити Уряд національної згоди на чолі з прем'єр-міністром Фаїзом ас-Сараджем, який користується міжнародною підтримкою. Почалися бойові дії, в ході яких війська Хафтара неодноразово здійснювали напади на медичні установи і персонал служб екстреної допомоги. З початком пандемії в Лівії відбулася ескалація насильства, тому що сторони, що воюють та їхні закордонні спонсори скористалися тим, що увага дипломатів прикута до інших проблем.

Протиборчі політичні сили в цій розколотій країні роблять якісь скромні заходи по боротьбі з коронавірусом, ввівши комендантську годину і заборонивши великі збіговиська. Але заходам протидії заважають економічні проблеми, що посилюються, причиною яких стали низькі ціни на нафту, блокада нафтових терміналів військами Хафтара і небажання еліт з обох сторін платити своїм бойовикам.

Політична влада дуже сильно залежить від збройних угруповань, які можуть скористатися кризою охорони здоров'я для подальшої консолідації свого впливу. Бойовики Хафтара вже погрожують лікарям у східній Лівії, які говорять правду. Командири бойових загонів напевно будуть перехоплювати зарубіжну медичну допомогу, спрямовуючи її на потреби своїх бойовиків або продаючи її на чорному ринку. Спалах вірусу в одному селищі або районі може викликати посилення насильства і цькування інфікованих.

Особливо уразливі в цій непростій ситуації тисячі мігрантів, в основному з Африки, які намагалися перебратися в Європу. Перебуваючи у центрах утримання, якими заправляють бойовики, вони зазнають катувань і насильства, і їх часто силою змушують працювати. Смертоносний вірус зробить страждання цих людей нестерпними.

Новини за темою: Кошмарний сценарій Білла Гейтса: Мільярдер вийшов на стежку війни з коронавірусом

Однак Лівія це ніщо в порівнянні з Єменом, де панує найбільша в світі штучно створена гуманітарна катастрофа. Конфлікт у цій країні вже продемонстрував симбіотичний зв'язок між війною і хворобами. Спалахи холери в Ємені, які стали наймасштабнішими і гострими в сучасній історії, майже цілком і повністю були результатом нападів саудівської коаліції на лікарні, системи водопостачання та на санітарно-технічні споруди.
Військові дії також викликали страшний голод, і велика частина населення Ємену сьогодні повністю залежить від іноземної допомоги та імпорту палива. Ємен поки не повідомляв про жоден випадок зараження коронавірусом, але це пояснюється відсутністю тестів і небажанням воюючих сторін інформувати про інфекції. Якщо епідемія коронавірусу в цій країні посилиться, багато постануть перед страшним вибором між інфекцією і голодом.

Спроби домогтися припинення вогню в Ємені, про який домовилися сторони, що воюють, і їх іноземні спонсори, зазнали невдачі, і бойові дії тривають, періодично посилюючись. Як і в Лівії, зовнішні сили більшою мірою зацікавлені в розпалюванні війни, ніж в добробуті громадян.

Військова розруха надає згубний вплив на медицину і охорону здоров'я, які відчувають нестачу ліків і медиків, які біжать із країни. В результаті Ємен опинився в надзвичайно небезпечному положенні. Якщо пандемію не зупинити, вона охопить весь Ємен. А в умовах високої щільності населення в цій країні ситуація ще більше погіршиться. Ізоляція і розпад Ємену посилиться, а бойовики і повстанці отримають більше сил і влади.

Але воістину апокаліптичними наслідки від спалаху коронавірусу будуть в Сирії, особливо для мільйонів переміщених осіб. Режим Асада і його російські заступники наносять авіаудари по медичних установах в контрольованих опозицією районах, буквально стираючи їх з лиця землі. В останньому оплоті повстанців у провінції Ідліб на три мільйони населення всього 153 апарата штучної вентиляції легенів. Ситуацію погіршують перебої з водою і величезна щільність міського населення, що вище, ніж у Нью-Йорку. В одному тільки Ідлібі можуть померти сто тисяч чоловік.

Громадяни країни не повинні залежати від своїх керівників. Протиборчі угруповання вже давно використовують сферу охорони здоров'я в якості політичної розмінної монети та знаряддя війни. Особливої небезпеки зазнають тисячі політв'язнів, яких режим Асада кинув за ґрати.

Сирійська економіка знаходиться в стані вільного падіння, а сирійська ліра знецінюється катастрофічними темпами. До початку епідемії в контрольованих режимом районах спалахнули протести через бездарну економічну ситуацію і недоступність медичної допомоги. Тепер вони можуть посилитися.

Вірус перевірить на міцність і стабільні з виду держави. Багаті монархії Перської затоки в змозі пережити цю бурю, але їм буде дуже непросто. Через зниження цін на нафту і газ їм довелося ввести бюджетні обмеження. А глобальний економічний спад завдасть потужного удару по їхніх спробах диверсифікувати економіку за рахунок розвитку туризму, торгівлі та логістики.

Монархії Перської затоки за таких обставин навряд чи захочуть допомагати менш багатим режимам, які часто покладаються на їхню щедрість (Єгипет, Йорданія, Марокко), та де ще до початку епідемії виникали протести. Через заходи з охорони здоров'я населення протестувальники пішли з вулиць, і коронавірус може дати цим режимам тимчасовий перепочинок. Але демонстранти перегрупуються і підготуються до нових протестів, а погіршення умов життя може призвести до їх розширення.

В Тунісі, який є єдиною демократією в арабському світі, ставки ще вище. Як туніський уряд, що не справляється із зростанням безробіття, дорожнечею і викликає невдоволення населення корупцією, впорається з економічними наслідками епідемії? Це стане важливою перевіркою на міцність для арабської демократії.

В умовах скорочення послуг, що надаються в цьому регіоні державною владою, можуть заповнити вакуум неформальні структури управління, включаючи громадянське суспільство, родинні групи і бойовиків. Такий процес ми впродовж десятиліть спостерігаємо в Лівані, але він охоплює все нові зони конфліктів у цьому регіоні, а також прикордонні землі і міста.

На Близькому Сході ці потрясіння отримають інший і суворіший характер. Вся справа в тому, що звичайна в такій ситуації допомога — з боку країн Перської затоки, міжнародних організацій і великих держав - цього разу може не прийти. Міжнародні організації якийсь внесок внесуть, але ресурси не безмежні, і вони потрібні для боротьби з пандемією в загальносвітовому масштабі. Європа жахливо постраждала від вірусу. В США швидко росте кількість інфікованих та померлих, і адміністрація Трампа займається вирішенням внутрішніх проблем, викликаних коронавірусом.

Лідери арабського світу залишилися один на один зі своїми труднощами. Судячи з минулого, то це не вселяє особливих надій. Кардинальні зміни можуть починатися з малого, особливо там, де змінам перешкоджає економічний застій, політичний склероз, війни, що ведуться чужими руками, і нічим не обґрунтована впевненість у міцності статус-кво.

Старе арабське прислів'я говорить: "Навіть комар може викликати кровотечу в оці у лева".

Фредерік Уері

За матеріалам: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...