Новини » Світ Читать эту новость на русском

Апокаліптична катастрофа: Як гігантське цунамі перетворило Англію на острів

Die Welt
Die Welt

Інформаційна німецька щоденна газета видавництва "Аксель Шпрінгер-ферлаг"

Скелі в Шотландії Frank Winkler from Pixabay

Колись в Північному морі була земля з м'яким кліматом і багатою фауною – Доггерленд. Вона з'єднувала східну частину сьогоднішньої Англії з європейським континентом. Але близько 8000 років тому цю землю з усіма її мешканцями спіткала жахлива катастрофа. Гігантські цунамі та подальше танення льодовиків перетворили Британію на острів.

Про це пише Die Welt.

Довгий час вчені припускали, що цунамі, викликане зсувом Стурегга 8000 років тому, остаточно затопило масив Доггерленд в Північному морі. Але нові аналізи бурових кернів говорять, що можливий і інший сценарій подій.

Це нагадує одну з версій легенди про знамениту Атлантиду: посередині моря був великий острів. Завдяки м'якому клімату і пологому рельєфу мешканцям жилося там легко. Їм було однаково зручно користуватися дарами моря і добувати їжу на горбистих рівнинах в глибині острова.

Ця земля називалася Доггерленд. Вона займала великі частини нинішнього Північного моря. Але приблизно 8000 років тому на неї обрушилася апокаліптична катастрофа. Острів, за розміром рівний Мекленбургу-Передньої Померанії, зник у морі (Площа землі ФРН Мекленбург-Передня Померанія становить 23 293 км², – Ред.).

Доггерленд близько 8000 р. до н. е Infografik WELT

Як це сталося, ось уже кілька років намагається з'ясувати група британських вчених з Університету Бредфорда. При цьому вони досліджують і так званий зсув Стурегга, що викликав близько 8000 років тому гігантське цунамі. Нещодавно вчені виклали попередні підсумки своєї роботи в спеціалізованому журналі Geosciences.

Вчені проаналізували бурові керни, а також результати гідролокаційного картування морського дна і проби ґрунту, підняті дослідницьким судном з морського дна недалеко від східного узбережжя Англії. Виявлені в осадовій породі фрагменти рослин і тварин дозволили, з одного боку, створити уявлення про географію Доггерленда, а з іншого боку – досить точно визначити їх вік.

Судячи з усього, це був зелений горбистий ландшафт із великими рівнинами, родючою землею, широкими річками та озерами, які після закінчення останнього – так званого Віслінського – заледеніння близько 15 тисяч років тому виникли в посушливих регіонах на півдні. Річки Емс, Ельба і Рейн текли в той час зовсім інакше, ніж сьогодні. Темза впадала не в Північне море, а в Рейн, який своєю чергою в районі сучасної Бретані впадав в Атлантичний океан. Широкий перешийок з'єднував Англію з європейським континентом.

Доггерленд також спочатку не був островом. Але вода танучих льодовиків поступово покривала все нові частини суші, і в підсумку ця земля виявилася оточеною морем. Аналізи квіткового пилку, виявленого в бурових кернах, показали, що характерна для льодовикового періоду тундрова рослинність в Доггерленді вже давно змінилася змішаними лісами, де мешкали не тільки олені, а й такі великі ссавці, як шерстисті носороги, тури та кабани. Ось чому Доггерленд був прекрасним місцем для мисливців і збирачів середнього палеоліту.

Але приблизно в 6200 році до н. е. цей зелений рай спіткала гігантська катастрофа. Близько 450 квадратних кілометрів континентального шельфу Стурегга біля узбережжя сучасної Норвегії відламалися на глибині від 150 до 400 метрів. Як пише історик культури Лінда Марія Кольбау, 1780 кубічних кілометрів осадового ґрунту, гірської породи й уламків скель в кілька етапів сповзли в глибини моря на ділянці протяжністю у 200 кілометрів.

Це викликало низку цунамі, що прокотилися по великих територіях Північного і Норвезького морів і дійшли навіть до узбережжя Гренландії. Геологічні відкладення свідчать, що висота хвиль сягала 10-12 метрів, а на Фарерських і Шетландських островах – навіть 20 метрів. При цьому, як передбачалося досі, вода перелилася через Доггерленд і змила все живе з його поверхні.

Але тепер вчені з Бредфорда і їх колеги мають намір спростувати цей сценарій. Сліди осадових порід в південно-західній частині Доггерленда свідчать скоріше про те, що цунамі затопило не весь острів. Ймовірно, натиск цунамі стримали ліси та рельєф місцевості.

"Зібрані нами дані говорять, що спочатку ландшафт оговтався від повені. Тобто, остаточне зникнення Доггерленда відбулося лише за деякий час після стуреггського зсуву", – говорить учасник дослідження Вінсент Гаффни з Університету Бредфорда. Аналізи показують, що над хаотичним шаром породи, залишеним цунамі, є сліди нової флори та фауни.

За оцінками вчених, стуреггська катастрофа відразу знищила близько чверті жителів Доггерленда. Решта вціліли, але умови їхнього життя значно погіршилися. Море, що відступило, спустошило великі частини острова і призвело до їх засолення. Великі території перетворилися на болота. Зникли численні ліси, а з ними й тварини.

Залишки раковин і дерев в бурових кернах свідчать про катастрофу. Але верхні шари ґрунту говорять про те, що життя на острові тривало ще кілька століть. Якою вона була, сказати важко – збереглося занадто мало археологічних слідів поселень. Скелети, знайдені в сусідній Ютландії, дозволяють лише зробити висновок, що боротьба за все більш мізерні життєві ресурси в кінці мезоліту велася вже насильницькими методами.

В результаті танення останніх великих льодовиків рівень води близько 5500 року до н. е. піднявся настільки, що останні частини Доггерленда були затоплені водою. Від нього залишилися лише скелі Хельголанда. А Англія, втративши останній перешийок, перетворилася на острів.

Флоріан Штарк

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...