А що, якщо "Північний потік-2" не буде добудований?

Lapin Kansa
Lapin Kansa

Ранкова фінська газета, що видається в Лапландії

Перші труби для газопроводу "Північний потік — 2" gazprom.ru

Фінляндія і Європа достатньо залежні від поставок газу з Росії. Але наскільки? І що означатиме зупинка будівництва "Північного потоку-2" для економіки цих держав?

Про це пише Lapin Kansa.

Наскільки Фінляндія і ЄС залежать від російських енергоносіїв?

Фінляндія і Європа залежать від поставок енергоносіїв з Росії. Однак для Фінляндії навряд чи стане великим ударом скасування будівництва "Північного потоку-2".

Питання будівництва газопроводу "Північний потік-2", який повинен проходити з Росії до Німеччини, знову було піднято після того, як німецькі лабораторні дослідження підтвердили отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального отрутою "Новачок".

6 вересня Міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас (Heiko Maas) повідомив, що якщо Росія не пояснить подію з Навальним, то Німеччині разом з союзниками доведеться задуматися про введення санкцій.

"Сподіваюся, росіяни не змусять нас ввести санкції на будівництво "Північного потоку", — процитувала газета Bild am Sonntag Мааса.

Новини за темою: Поставити хрест на "Північному потоці-2": Шість способів, як Німеччина може заморозити проєкт газопроводу

Минулого тижня канцлер Ангела Меркель (Angela Merkel) заявила, що в питанні введення можливих санкцій потрібно враховувати всі варіанти.

Що означатиме зупинка будівництва "Північного потоку-2" для Європи та Фінляндії?

Фінляндія і Євросоюз залежать від російських енергоносіїв

Євросоюз залежить від поставок енергоносіїв з Росії. Згідно зі статистикою Євростату, в 2018 році 47% імпортного природного газу надходило безпосередньо або не безпосередньо з Росії. Близько 30% сирої нафти і кам'яного вугілля привозили з Росії.

Приватних імпортерів неможливо порівняти з Росією за обсягом поставок. Наприклад, на другому місці з постачання кам'яного вугілля в ЄС знаходяться США (19%), з постачання сирої нафти — Ірак (9%).

У Євросоюзі близько 70% енергії отримують з викопного палива. У 2018 році частка іноземних поставок енергоносіїв в ЄС становила 58%.

У 2019 році Фінляндія отримувала з Росії 67% енергоносіїв, повідомляється в статистичних даних фінської митниці.

Частка російських поставок сирої нафти до Фінляндії на початку 2018 року становила 80%. У Фінляндії нафта є другим найважливішим джерелом енергії після деревини.

"Ми дуже залежні від Росії", - говорить професор політекономії Університету міста Вааса Ханну Пієккола (Hannu Piekkola).

Наприклад, більша частина сирої нафти, що купується компанією Neste, поставляється з Росії.

З іншого боку, сама Росія залежна від експорту енергоносіїв.

Природний газ - як і раніше важливе джерело енергії в Європі

І хоча використання природного газу знижується, він як і раніше відіграє в Центральній Європі важливу роль. У 2018 році частка природного газу серед загального числа імпортованих енергоносіїв становила 22%.

Власні Європейські запаси газу виснажуються. "Північний потік-2" зміг би заповнити ці ресурси, вважає професор Лаппеенрантського технологічного університету Еса Ваккілайнен (Esa Vakkilainen).

Ваккілайнен думає, що зупинка будівництва стане проблемою в першу чергу для Німеччини.

"Більшу частину свого газу Німеччина, Голландія і Бельгія отримують з Північного моря", — говорить Ваккілайнен.

"Але якщо проєкт провалиться, плани Німеччини на покупку природного газу в обсязі, більше необхідного, і перепродаж в інші країни Європи ускладняться".

Зупинка будівництва газопроводу викличе в ЄС проблеми. Ваккілайнен каже, що ЄС вже зараз потребує природного газу.

Використання природного газу розглядається як етап перед переходом до вуглецево-нейтральної економіки.

"У майбутньому газопровід можна використовувати для синтетичного газу і потім перейти до вуглецево-нейтрального палива. "Північний потік" додасть стабільності на енергетичному ринку, яка необхідна для переходу до вуглецево-нейтральної економіки", — говорить Пієккола.

У Фінляндії використовується мало природного газу

Фінляндія використовує не дуже багато природного газу. Частка природного газу серед інших енергоносіїв становить всього 6-8%. Велика частина використовується в промисловості.

Ваккілайнен вважає, що припинення покупки газу у Росії відіб'ється на цінах.

"Для фінської промисловості припинення поставок буде істотною зміною".

Дослідники вважають, що в гіршому випадку Фінляндія в значній мірі зможе замінювати природний газ нафтою.

У Фінляндії крах проєкту "Північний потік-2" відіб’ється в першу чергу на втратах енергетичної компанії Fortum, вважає Ваккілайнен. Будівництво "Північного потоку-2" фінансує німецька компанія Uniper, здебільшого якою володіє Фінська державна компанія Fortum.

Незалежність Фінляндії в газових питаннях забезпечує газопровід Balticconnector, запущений на початку року між Фінляндією та Естонією. Фінляндія отримує через газопровід близько третини природного газу.

Директор компанії Gasgrid Finland Оллі Сипіля (Olli Sipilä) розповів в червні новинному концерну Lännen Media, що газ надходить в газопровід з різних джерел. Росія - одне з них.

Бути незалежною від російського газу Фінляндії дозволяє СПГ, зріджений природний газ. Ринок зрідженого природного газу ширший.

СПГ можна перетворити на звичайний газ в регазифікаційному терміналі і провести через Balticconnector до Фінляндії. Найближчий такий термінал зараз знаходиться в Литовській Клайпеді. За інформацією Сипіля, велика частина СПГ була поставлена в Клайпеду з Норвегії.

У майбутньому планується проводити через Balticconnector СПГ, біогаз або синтетичні гази.

Вільма Ромсі

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...