75 років від дня закінчення Другої світової війни: П'ять ключових подій, що привели союзників до перемоги

History
History

Міжнародний багатомовний супутниковий і кабельний телеканал

Підписання Акту про капітуляцію Японії 2 вересня 1945 року на американському лінкорні "Міссурі" Фото з відкритих джерел

Стаття нагадує про п'ять ключових подій, які призвели до закінчення Другої світової війни. Одна з них — ядерні бомбардування Хіросіми та Нагасакі. На думку автора, хід війни переламали союзники, а сама війна завершилася на палубі американського військового корабля 2 вересня 1945 року.

Про це пише History.

Ці п'ять ключових подій призвели до завершення Другої світової війни.

Друга світова війна закінчилася за шість років і один день після вторгнення Німеччини до Польщі першого вересня 1939 року, яке спровокувало другий глобальний конфлікт XX століття. До того часу, коли Друга світова війна завершилася на палубі американського військового корабля 2 вересня 1945 року, вона забрала життя приблизно 60-80 мільйонів осіб, тобто, близько 3% населення планети. Переважна більшість тих, хто загинув у найбільш смертоносній війні в історії, була мирними жителями, включаючи шість мільйонів євреїв, убитих у нацистських концентраційних таборах під час Голокосту.

Вдавшись до своєї стратегії "бліцкригу" ("блискавичної війни"), Німеччина в перші місяці війни захопила Нідерланди, Бельгію і Францію і змусила британські війська і війська інших держав-союзників чисельністю понад 300 тисяч осіб евакуюватися з континентальної Європи через Дюнкерк. У червні 1941 року німецький диктатор Адольф Гітлер порушив свій договір про ненапад, підписаний з Радянським Союзом, і почав операцію "Барбаросса", в ході якої нацистські війська дійшли до воріт Москви.

До того часу, коли США вступили в Другу світову війну після бомбардування японцями Перл-Гарбора, німецькі війська окупували значну частину Європи від Чорного моря до Ла-Маншу. Однак союзники переламали хід війни, а наступні важливі події поклали край Другій світовій війні.

1. Німеччина воювала на два фронти

Стрімко просунувшись по території всієї Європи в перші три роки війни, виснажені війська країн гітлерівської коаліції були змушені оборонятися після того, як Радянська Червона Армія дала їм відсіч в запеклій битві під Сталінградом, яка тривала з серпня 1942 по лютий 1943 року. В ході кровопролитних боїв за місто, назване на честь радянського диктатора Йосипа Сталіна, загинуло майже два мільйони людей, у тому числі десятки тисяч жителів Сталінграда.

Новини за темою: Найкривавіший бій Другої світової війни: Жахи Сталінградської битви

Коли радянські війська почали наступ на Східному фронті, західні союзники захопили Сицилію та Південну Італію, що призвело до падіння уряду італійського диктатора Беніто Муссоліні в липні 1943 року. Потім союзники відкрили Західний фронт, здійснивши висадку десанту в Нормандії шостого червня 1944 року. Закріпившись на півночі Франції, союзні війська 25 серпня звільнили Париж і менш ніж через два тижні - Брюссель.

2. Битва в Арденнах

Коли радянські війська увійшли до Польщі, Чехословаччини, Угорщини та Румунії, західні союзники продовжували просуватися на схід, і Німеччина виявилася затиснутою з обох сторін. Гітлер був змушений вести війну на два фронти в умовах виснаження ресурсів, і його становище ставало все більш відчайдушним. У надії прорвати лінії оборони союзників він наказав почати останній наступ на Західному фронті. 16 грудня 1944 року нацисти почали раптовий наступ на ділянці вздовж 130-кілометрового гірсько-лісового масиву в Арденнах біля кордону Бельгії з Люксембургом.

В ході наступу німецьким військам вдалося просунутися на захід, але союзники ще півтора місяця утримували лінію оборони, ведучи бої в умовах мінусової температури, через що солдати страждали від переохолодження, обмороження і некрозу шкіри стопи. Американські війська витримали натиск залишків німецької армії, яка колись становила міць Німеччини. Але під час цієї битви, яка стала для американців найбільш кровопролитною за час Другої світової війни, вони втратили вбитими близько 20 тисяч осіб. Бій, відомий як битва в Арденнах, виявився останнім ривком, агонією Німеччини, коли Радянська Червона армія почала зимовий наступ на Східному фронті, в результаті якого до весни вона вийшла до річки Одер, на ділянку, розташований менш ніж за 80 кілометрів від Берліна, столиці Німеччини.

3. Капітуляція Німеччини

Після бомбардувань Дрездена та інших німецьких міст, в результаті яких загинули десятки тисяч мирних жителів, західні союзники перейшли Рейн і рушили на схід, до Берліна. Наближаючись до столиці, союзні війська побачили весь жах Голокосту, звільняючи такі концентраційні табори, як Берген-Бельзен і Дахау. Зазнавши краху на обох фронтах і зрозумівши, що поразка неминуча, 30 квітня 1945 року Гітлер покінчив життя самогубством у своєму бункері, розташованому глибоко під землею під Рейхсканцелярією.

Призначений наступником Гітлера Грос-адмірал Карл Деніц почав переговори про перемир'я і сьомого травня доручив генералу Альфреду Йодлю підписати акт про беззастережну капітуляцію всіх німецьких військ, яка повинна була набрати чинності на наступний день. Однак Сталін відмовився визнавати цей акт про капітуляцію, підписаний в штаб-квартирі американського генерала Дуайта Ейзенхауера у французькому Реймсі, і змусив німців підписати наступного дня інший акт в окупованому радянськими військами Берліні.

Новини за темою: Як Сталін упав з коня і перший парад Перемоги приймав його маршал Жуков

4. Атомні бомбардування Хіросіми та Нагасакі

Навіть після перемоги союзників у Європі Друга світова війна тривала на Тихоокеанському театрі військових дій. Американські війська повільно, але неухильно просувалися до Японії після того, як у червні 1942 року перемога в битві на Мідуеї змінила хід війни. Битви при Іводзімі та Окінаві взимку і навесні 1945 року були одними з найбільш кровопролитних в цій війні, і в американській армії припускали, що будь-яке вторгнення на японський материк буде супроводжуватися втратами до одного мільйона осіб.

Новини за темою: 75-та річниця останнього ядерного нападу в історії: Навіщо США скинули атомні бомби на Японію?

16 липня 1945 року, через кілька тижнів після першого успішного випробування атомної бомби, проведеного в Аламогордо, штат Нью-Мексико, президент Гаррі Трумен, який вступив на посаду менш ніж за чотири місяці до смерті Франкліна Рузвельта, дозволив застосувати її проти Японії в надії на швидке припинення війни. Шостого серпня 1945 року американський бомбардувальник В-29 "Енола Гей" скинув атомну бомбу на промислове місто Хіросіму, в результаті чого загинуло близько 80 тисяч осіб. Десятки тисяч згодом померли від радіаційного опромінення. Оскільки відразу ж після бомбардування Хіросіми Японія не капітулювала, США три дні потому скинули більш потужну атомну бомбу на Нагасакі, в результаті чого миттєво загинуло 35 тисяч осіб і ще 50 тисяч після цього.

5. Оголошення війни Радянським Союзом і капітуляція Японії

На тлі бомбардувань Хіросіми та Нагасакі становище Японії ставало все важчим, коли восьмого серпня Радянський Союз офіційно оголосив війну і вторгся в окуповану Японією Маньчжурію на північному сході Китаю. Оскільки Вища військова рада не змогла прийняти рішення, японський імператор Хірохіто вирішив, що його країна повинна капітулювати. Опівдні 15 серпня (за японським часом) імператор у своєму першому радіовиступі оголосив про капітуляцію Японії.

Друга світова війна закінчилася другого вересня, коли американський генерал Дуглас Макартур прийняв офіційну капітуляцію Японії на борту американського лінкора "Міссурі", що стояв на якорі в Токійській затоці разом з флотилією з більш ніж 250 військових кораблів союзників.

Після церемонії підписання Акту про капітуляцію, що поклав край світовій війні, що тривала 2194 дні, Макартур виголосив промову, яку транслювали по радіо на весь світ. Він сказав: "сьогодні гармати мовчать. Закінчилася велика трагедія. Здобута велика перемога".

Крістофер Кляйн

За матеріалами: ІноЗМІ

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...