5G: Величезні очікування і неприємна реальність

 Петро Чернишов
Петро Чернишов

Експрезидент "Київстару"

Вишка 5G компанії Huawei в Пекіні Фото з відкритих джерел

У всьому світі чекають на розбудову мережі зв'язку п'ятого покоління, хоч і не без остраху, проте ця технологія навряд чи буде широко застосована через дорожнечу. 

Про це пише Петро Чернишов на своїй сторінці в Facebook.

Я знаю, що населення багатьох країн чекає приходу 5G як дива - яке дозволить багато чого поліпшити. Недавній запуск iPhone 12, який підтримує 5G - звичайно збільшує оптимізм.

Ті битви, які веде зараз Трамп і взагалі Америка з компанією Huawei і в цілому з Китаєм (саме з приводу 5G) - ніби, як кажуть, що від цієї технології залежать долі всієї планети - ну або як мінімум Західної цивілізації.
Так ось - я хочу доставити вам всім неприємну новину. Все дуже сумно з 5G.

Якщо коротко:

  1. 5G потрібно тільки виробникам обладнання (читай Huawei і Eriksson нашого світу);
  2. Клієнтам - тобто нам з вами - це не потрібно взагалі;
  3. Телеком оператори можуть сильно постраждати від фінансових наслідків цієї технології, якщо будуть вести себе занадто агресивно.

Розповім вам про Китай...

У цій країні вирішили впровадити 5G швидко і агресивно. Під гучну музику Компартія Китаю оголосила, що це найважливіший проєкт країни і запустили його у вересні 2019 року. Одні з перших у світі!

Новини за темою: Старт 5G в світі та в Україні: Все, що потрібно знати про п'яте покоління мобільного зв'язку

І на сьогодні в країні вже 410 тисяч базових тільки 5G станцій. (Для порівняння - в Україні всіх базових станцій на сьогодні приблизно 40 тисяч).

Почну з того, що в серпні 2020 року один з трьох великих китайських операторів оголосив, що з 9 вечора до ранку буде вимикати свої 5G базові станції - тому що майже ніхто їх не використовує. Інші два оператори незабаром зробили те ж саме. Несподівано?

З цією технологією є дві великі проблеми. Перша - в містах станцію треба будувати через кожні приблизно 200-300 метрів - щоб був хороший сигнал. Причина - чим вище частота хвилі - тим менше дальність покриття. Щоб досягти такого ж покриття, яке зараз є у 4G - треба всього їм побудувати приблизно 10 млн станцій 5G на країну. І ця проблема всім була відома і зрозуміла - виробники обладнання заздалегідь потирали свої долоньки чекаючи величезних продажів.

Друга проблема (про неї чомусь ніхто заздалегідь не подумав) - технологія працює так, що станція 5G споживає приблизно в три рази більше електрики, ніж станція 4G. Спочатку оператори вирішили, що з розвитком технології якось знайдуться способи радикально зменшити споживання електрики - але облом! Тому, підрахунки в Китаї показують, що якщо побудувати 10 млн станцій, то тотальний рахунок за електрику буде приблизно 29 млрд дол. на рік - що в 10 разів більше річного прибутку лідера ринку.

З цих двох причин - ніхто зараз не поспішає будувати багато станцій 5G. Адже реальні бенефіти від них поки що незрозумілі. Крім того що кліп з Інтернету завантажиться до вас на телефон в 3-5 разів швидше, ніж на 4G. Ну і що?

5G - це таке класичне в бізнесі SOLUTION IN SEARCH OF a PROBLEM - тобто технологічне рішення вже є - а проблему, яку воно вирішує, - поки що не придумали.
Недавнє опитування в Китаї показало, що 73% населення не розуміє навіщо їм 5G технологія і не збирається купувати новий смартфон з нею.

А що зробили оператори? Правильно - звернулися до уряду з проханням субсидувати їхні витрати на електрику. І я не виключаю, що в Китаї можуть на це піти - щоб не втратити імідж лідера в нових технологіях.

А ось тепер застосуйте все, що написано вище для ситуації бідної країни. І заспокойтеся на тему 5G. Його у нас довго не буде!

Петро Чернишов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...