3 тисячі гривень за роботу із загиблими. Як влада гробить судмедекспертизу в Житомирській області

Олександр Кучеров
Олександр Кучеров

Журналіст, публіцист

Морг informburo.kz

В умовах коронавірусної епідемії, коли медики особливо потребують допомоги і підтримки, деякі з них, навпаки, зіткнулися з тиском: фахівців переводять на 0,75 ставки і відправляють у відпустки за власний рахунок. Йдеться про тих, хто працює не тільки з живими, а й з мертвими, - про співробітників бюро судмедекспертизи.

Хоча в МОЗ заявляли про дофінансовані "дефіцитні" установи і зростання зарплат, судмедекспертиза залишилася "за кадром" таких змін. За межею виживання - фахівці з Житомирської області, що займаються не найприємнішою роботою: оглядом осіб, розтином і експертизами останків.

В обласній держадміністрації від медиків відхрестилися: їх просять "не лякати чиновників трупами". Тож судмедексперти звернулися за допомогою до голови Житомирської обласної організації партії "За майбутнє" - Віктора Развадовського. А той, у свою чергу, - до головного санітарного лікаря і до журналістів за розголосом.

На відміну від місцевої влади регіону, ZIK.ua не боїться відкрито публікувати неприємні, але від цього - не менш правдиві факти про роботу експертів в умовах обмежених окладів.

Як працюють судмедексперти

Робота з загиблими вимагає не тільки сильної психіки, а й залізного здоров'я. Якщо патологоанатоми можуть прочитати історію хвороби і підготовлено підходити до розтину, то до експертів потрапляють невстановлені особи "з вулиці" або ж просто люди з невідомим діагнозом. Кожен день - це ризик, адже тіла можуть бути інфіковані не тільки коронавірусом, а й туберкульозом, гепатитом С та іншими захворюваннями.

Навантаження на експертів Житомирського обласного бюро судово-медичної експертизи зростає. Якщо раніше через одного фахівця на рік проходило 150 тіл, то тепер - не менше 220-250. З урахуванням відпустки і вихідних днів це в середньому по людині на добу. Однак смерть за графіком не приходить, так що у експертів можуть бути і "завали".

Одним тільки розтином (близько двох годин на загиблого) все не закінчується. Протягом місяця проводиться експертиза причин смерті. Це теж ризик для здоров'я, адже токсиколог, наприклад, спалює потенційно небезпечні останки. Ставка лаборанта - 2 800 гривень. Такий "вихлоп" важкої праці та вищої освіти.

Якщо на тілі загиблого є травми - проводять і криміналістичну експертизу. На місці ДТП експерт розмежовує останки.

Віктор Развадовський, в минулому - консультант міністра МВС України, генерал-майор міліції і заслужений юрист України, підкреслює: від роботи судмедекспертів залежить і функціонування всієї правоохоронної системи.

"Фахівці працюють і з живими, оглядаючи людей після конфліктів. Це складна емоційна робота, адже ті не завжди всі залишаються задоволені їх висновками. Кожен хоче, щоб його кривдника покарали і перебільшили ступінь тяжкості нанесених ушкоджень. На огляд приводять осіб, які вживають наркотики, містяться в умовах СІЗО, а такі контакти теж непрості", - підкреслює Развадовський.

Однак складність такої роботи очевидна не для всіх. Наприкінці березня Житомирське обласне бюро стали фінансувати з держбюджету по-іншому. Все через введення другого етапу медичної реформи. Гроші виділяють вже виходячи не з обсягу роботи медиків, а з кількості населення області. Якщо минулого року виділили 24 мільйони гривень, то в цьому - 17,5. Зарплати довелося урізати: співробітників перевели на 0,75 ставки.

За даними, наданими Житомирською судмедекспертизою, за минулий рік фахівці провели майже в два рази більше роботи, ніж у Рівненській області. Тим не менш, у сусідів фінансування залишилося на рівні минулого року, а в даному регіоні - скоротилося. З обласного бюджету не стали виділяти додаткових коштів, щоб виправити ситуацію.

Виїзд експертів на місця події тепер не оплачується. Тіла часом транспортують за 60-70 кілометрів - на розтин і назад. Родичі покійних часто оплачують перевезення за власні кошти. Везуть тіла в найрізноманітніших умовах: в причепах до легковиків і навіть на попутках. Якщо використана світловідбивна плівка - вже добре.

Такі умови переміщення означають затримки з виведенням, адже на доставку потрібно знайти фінанси і водія. Привезти труп можуть в будь-який час. І хоча скорочена ставка експерта передбачає, що експерт працює неповний робочий день, з 8:00 до 12:30, ці рамки існують тільки на папері.

До чого може призвести скорочення окладів

"Пам'ятаєте, як у травні на Житомирщині сталося резонансне вбивство у Попільнянському районі? Тоді чоловік розстріляв сімох друзів, з якими рибалив. З 8 ранку ми вже були там, а місцевий експерт - і поготів з 03:00. Дослідження ми тоді закінчили близько 23:00", - розповідає ZIK.ua Олександр Павлюк, який до липня займав місце завідувача відділення експертизи трупів.

По закінченню встановленого часу медики працюють як волонтери. Вони просять слідчих перед транспортуванням повідомляти про біду, щоб можна було спланувати час і вийти на роботу заздалегідь. Що стосується експертиз, тепер, коли робочий день скорочений, цю роботу беруть додому. Важко навіть уявити, що буде, якщо співробітники бюро відмовляться від свого вкладу.

"Ланцюжок простий. Кажу як генерал міліції: якщо експерт буде працювати строго з 8:00 до 12:30, досудове слідство розвалиться. Тіла будуть довго чекати розтину, з лабораторними дослідженнями будуть затримки. До отримання свідоцтва про смерть може пройти в кілька разів більше часу, ніж зазвичай. А це означає і затримку передачі справи до суду, отримання обвинувального висновку. Крім того, можна тільки уявити, як будуть від таких затримок відчувати себе родичі покійного", - розповідає Развадовський.

Критичною може бути ситуація і для цілого регіону. В області є значна кількість тіл, яких по місяцю-два не забирають родичі. У разі затримок з розтином розміщувати тіла буде складно.

Розбираються фахівці і з лікарськими помилками, неправильними діагнозами. Оскільки 0,75 ставки передбачає скорочення робочого часу, судмедексперти часто не можуть свідчити на засіданнях, якщо вони виходять за тимчасові рамки по окладу. Експерт просто не вправі відповідати на питання адвокатів і судді після 12:30. Тобто жертви лікарської недбалості будуть місяцями чекати компенсацій - тільки через те, що місцеві чиновники Житомира вирішили заощадити на зарплатах судмедекспертам.

Існує і комісійна експертиза для справ з підвищеною важливістю, коли робота доручається двом і більше експертам. Тут зупинки геть неприпустимі.

"Я займаюся справами, які йдуть на апеляцію. При моїй зарплаті у мене була справа на мільйон гривень. Мені пропонували: докторе, візьміть, скільки вважаєте за потрібне, але тільки зробіть винною іншу людину. Я на це не пішов. Саме тому в Житомирську область приходить експертиза з інших областей: нам довіряють", - розповідає заввідділом особливо важливих експертиз Житомирського бюро.

Таку відповідальну роботу чиновники виконують за смішні суми.

Поборотися за 3 тис. грн на місяць

"Ставка експерта становить 4 900 гривень. За минулий місяць при 0,75 окладу і відпустках вони отримували близько 2500 гривень. Але все залежить від стажу. Якщо він, як у мене, 23 роки, можна заробляти 6 тисяч гривень. Це вже набагато краще", - скромно коментує Олександр Павлюк.

6 тисяч гривень на місяць - ось ціна життя, витраченого на складну і неприємну роботу. І це при тому, що раніше, згідно зі статтею 18 Закону "Про судову експертизу", судмедекспертам виплачували не менше 10 прожиткових мінімумів. За нинішніми мірками - близько 21 тисячі гривень на місяць. За словами медиків, оклади їхніх колег, які співпрацюють з держвідомствами (МОЗ, поліцією, СБУ) доходять до цієї суми.

У Житомирській області судмедекспертам доводиться воювати і за кілька тисяч гривень. Вважається, що тут "роздутий" штат. У Рівненській області, наприклад, співробітників в 1,5-2 рази менше. Так що поставлено завдання: або скорочувати людей, або по черзі відправляти їх в неоплачувані відпустки. Другий варіант вже щосили ходовий: у вересні близько 80% працівників області взяли 2 тижні відпустки за свій рахунок. Таким чином, при 0,75 ставки фахівець середньої ланки отримав 1 400 - 1 500 гривень, виконуючи обсяг роботи в 2 рази вищий.

Але не обходиться і без звільнення. Десь - примусово (з початку року скоротили понад 40 працівників), а десь - за бажанням представників галузі, які відмовляються працювати за гроші. Переважно раніше звільнялися санітари, але зараз пішла хвиля звільнення лаборантів та експертів.

"Ми втратили дуже досвідченого експерта-медикокриміналіста, він перейшов на роботу до Києва. У Чуднівському районі звільнився судово-медичний експерт. Звільняються медичні працівники середньої ланки і молодші", - розповідає старший фельдшер відділу експертизи трупів обласного бюро Лариса Павлюк.

До кінця року в установі може залишитися половина працівників. Як у таких умовах Житомирська область буде справлятися зі збільшеним навантаженням - незрозуміло. Заввідділення цитологією, наприклад, розповідає: якщо відправить людей у відпустки, на ній буде 20-30 експертиз на місяць замість 4.

Звільнити людину - завжди просто. З очевидних причин, далеко не кожен погодиться виконувати таку роботу. А навіть якщо погодиться, крім бажання і коштів на навчання потрібен ще й дослідницький талант. Особливо важко втрачати гідні кадри, професіоналізм яких високо оцінили за кордоном.

Наприкінці зими наші співробітники проходили в Дніпрі курси, організовані Червоним Хрестом. Стосувалися вони виявлення невстановлених осіб у зоні збройного конфлікту. Іноземні колеги залишилися в захваті від фахівців області й навіть вирішили зробити Житомир базою Червоного Хреста при необхідності проведення в Україні повторних ексгумацій.

Доплати за ковід та посмертні аналізи

Кожного разу, коли є підозра на коронавірус, санітар у морзі набирає в обприскувач дезінфікуючий розчин і обробляє все приміщення від стелі до підлоги. Всього за 1 500 гривень на місяць він щодня миє і пробірки від ймовірно інфікованої крові. Ніяких "коронавірусних" доплат працівники бюро не отримують. Кажуть, що сподіваються хоча б на колишні оклади і регулярні поставки засобів захисту. 

"Я місяць як звільнився з посади заввідділення експертизи трупів. Мої нерви не вартували цієї роботи. Але поки я там працював, "вибивав" для співробітників маски, рукавички, контролював своєчасну утилізацію, адже крім коронавірусу є й інші хвороби. З часом засобів захисту видавали все менше. Коли я ще працював, рівень якості масок вже помітно просідав. Зараз експертам видають респіратори, в яких неможливо робити розтин", - розповідає Павлюк.

При цьому експерт може так і не дізнатися, чи була людина, якій він проводив розтин, хвора на Covid-19. Через відсутність технічних можливостей посмертно аналізи не приймає жодна лабораторія. Але ж вірус може, наприклад, супроводжувати смерті, якщо людина загинула від інфаркту. Звідси - неточність даних щодо захворюваності коронавірусом в регіоні.

Головний інфекціоніст області, дізнавшись про проблему, запропонував везти зразки до столиці. Однак постійно організовувати таку передачу складно. Знову-таки, наявність технічної можливості для таких аналізів в області впирається у фінансування.

За вирахуванням зарплат на судмедекспертизу цілого регіону залишається близько 133 тисяч гривень на місяць. Цих коштів повинно якимось чином вистачити на оплату транспортування експертів між лабораторією, "офісом", в якому відбувається прийом потерпілих, і моргом, який і зовсім знаходиться за межею Житомира, на формалін, спирт, рукавички, комуналку. Не дивно, що не вдається закупити і нормальні комп'ютери для фахівців, а також переобладнати морг. Не кажучи вже про оновлення обладнання в лабораторіях.

Співробітники бюро розповідають, що зверталися в облдержадміністрацію, проте там розширити фінансування відмовилися. Були представники сфери і на засіданні бюджетної комісії ВР. Тільки це, за їхніми словами, нічого не дало. Осторонь не залишився Віктор Развадовський, який повторно направив звернення до місцевої влади, а також – до головного санітарного лікаря країни Віктора Ляшка.

Фото з відкритих джерел

Фото з відкритих джерел

"Сподіваюся, що після розголосу цієї нелюдської і дикої для 21 століття історії працівники Житомирської судмедекспертизи отримають гідну винагороду за свою роботу. У будь-якому випадку, цій місцевій владі недовго залишилося бути сліпими до проблем регіону. Сподіваюся, нова влада не стане закривати очі на такі проблеми", - коментує Развадовський.

А поки що залишається розраховувати тільки на мудрість працівників і їхню самовіддану працю поза робочими годинами.

Олександр Кучеров

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...